Sterilizátor

Parný elektrický sterilizátorSterilizátor uľahčuje prácu so správnou sterilizáciou. Hoci je pre bábätko najlepšou stravou materské mlieko, mnohokrát sa dojčenie11 nedarí a je potrebné siahnuť po umelom mlieku5. V takom prípade je nutné pomýšľať aj na vhodnú sterilizáciu detských fľaštičiek, cumlíkov a pomôcok pre prípravu mlieka.

Prečo je sterilizácia dôležitá

Novonarodené bábätká1 a dojčatá sú vďaka nevyzretej imunite veľmi náchylné na rôzne infekcie, preto je veľmi dôležité všetky pomôcky starostlivo oplachovať, umývať a sterilizovať. V čistom domácom prostredí si bábätka poradia s mikróbmi, ktoré vdychujú, alebo s nimi prídu inak do kontaktu, napr. ožužlávaním rôznych predmetov alebo hračiek, preto môže mnohým ľuďom pripadať sterilizácia zbytočná.

Ak ide o stravu a zvlášť o mlieko, ktoré je priamo živnou pôdou pre množenie mikróbov, je na mieste pomýšľať na zvýšenú hygienu používaných pomôcok na kŕmenie. V fľaštičke mlieka ponechanej v teplej miestnosti môže vzniknúť také množstvo mikróbov, ktoré môže u bábätka spôsobiť zvracanie a hnačku. Jednou z najčastejších príčin hospitalizácie maličkých detí býva práve hnačka, ktorý je nebezpečný najmä tým, že dieťatko ohrozuje následnou dehydratáciou.

Do akého veku dieťaťa je nutná sterilizácia

Všeobecne je doporučované sterilizovať pomôcky na kŕmenie jeden rok. U väčšieho dieťatka, ktoré už lezie a všeličo ochutnáva, to nie je so sterilizáciou určite potrebné preháňať, ale samozrejme stále platí, že je potrebné dodržiavať určité hygienické zásady. Pravdou však zostáva, že obzvlášť fľaštičky, z ktorých dieťatko pije mlieko, by sa mali z času na čas sterilizovať bez ohľadu na vek dieťaťa.

Možnosti sterilizácie

Súčasný trh ponúka hneď niekoľko možností sterilizátorov.

Elektrický parný sterilizátor

Tento sterilizátor je samostatný elektrospotrebič. Pomôcky na kŕmenie určené na sterilizáciu sa naskladajú dovnútra s potrebným množstvom vody, ktorý uvádza výrobca v návode. Potom sa sterilizátor uzavrie a spustí. Doba sterilizácie trvá asi 10 minút. Po ukončení procesu sa prístroj sám automaticky vypne. Je však nutné ponechať prístroj zavretý ešte ďalšie tri minúty, kedy dochádza k vychladnutiu. Pri skoršom otvorení by hrozilo obarenie. V zavretom sterilizátori vydržia vysterilizované predmety ešte tri hodiny.

Digitálny parný sterilizátor

Digitálny parný sterilizátor je opäť samostatný elektrospotrebič, ktorý funguje na báze dezinfekcie vodnou parou. Naviac je vybavený displejom ukazujúcim zostávajúci čas sterilizácie. Býva tiež vybavený akustickým signálom ukončenia sterilizácie. Aj v tomto sterilizátori, ak ostane zatvorený, sú všetky predmety vydezinfikované ešte ďalšie tri hodiny.

Parný sterilizátor do mikrovlnnej rúry

Tento sterilizátor je vlastne taká prepravka, do ktorej sa zmestí asi päť fľaštičiek, ktoré sa ukladajú dnom hore, niekedy obsahuje aj rôzne priehradky na ostatné pomôcky pri kŕmení, cumlíky a ostatné malé časti. Parný sterilizátor do mikrovlnnej trúby Sterilizátor sa potom naplní 150 - 200 ml vody a vloží sa do mikrovlnnej rúry na 8 - 10 minút. Je nutné sa presvedčiť, či sú všetky predmety určené na sterilizáciu vhodné do mikrovlnnej rúry. Vysterilizované pomôcky vydržia sterilné opäť tri hodiny.

Výhodou sterilizátorov do mikrovlnnej rúry je ich cena oproti sterilizátorom elektrickým. Pred nákupom je však vhodné zmerať rozmery mikrovlnnej rúry. V dnešnej dobe je už možné zaobstarať sterilizátor aj pre menšie mikrovlnnej rúry.

Sterilizácia za studena

Sterilizácia za studena je vhodná alternatíva tam, kde nie je možný iný spôsob sterilizácie - dovolenka, návšteva. Sterilizačné tablety Predmety určené na sterilizáciu ponoríme do nádoby naplnenej studenou vodou a pridáme sterilizačný roztok alebo tablety. Je nutné, aby všetky pomôcky boli ponorené pod hladinou, inak nedochádza k správnej sterilizácii.

Samotný proces sterilizácie trvá približne 15 - 30 minút, podľa návodu od výrobcu. Predmety ponorené v roztoku zostanú sterilné po dobu 24 hodín. Vysterilizované pomôcky z nádoby vyberieme za pomoci hygienického klipu alebo čistých klieštikov. Napriek tomu, že vyňaté pomôcky stačí nechať odkvapkať, je vhodnejšie fľaštičky ešte opláchnuť vychladenou prevarenou dojčenskou vodou. Po 24 hodinách je nutné sterilizačný roztok obmeniť.

Samosterilizujúca fľaša

Táto samosterilizujúca fľaštička slúži súčasne ako fľašu na kŕmenie a sterilizátor. Po použití fľaštičku rozšrobujeme, všetky diely sa umyjú v teplej vode a osušia sa. Potom do viečka nalejeme potrebné množstvo prevarenej dojčenskej vody, nasadíme tesniace a skrutkovacie viečko a nakoniec cumlík. Fľaštičku vložíme do mikrovlnnej rúry, ktorú nastavíme na maximálny výkon a spustíme na dobu, ktorá býva uvedená na viečku fľaše. Po ukončení procesu ponecháme fľaštičku ešte tri minúty v mikrovlnnej rúre vychladnúť. Potom je fľaštička opäť pripravená k ďalšiemu kŕmeniu bábätka.

Vyváranie

Sterilizáciu je samozrejme možné vykonať aj v obyčajnom nerezovom hrnci, ktorý naplníme studenou vodou. Vložíme do neho predmety určené na sterilizáciu, prikryjeme pokrievkou a uvedieme do varu. Je však nutné, aby boli všetky predmety ponorené pod hladinou. Potom varíme 3 - 5 minút. Vysterilizované predmety potom nechávame chladnúť v hrnci a vyberieme ich až vtedy, keď ich budeme potrebovať. Aj tu vydržia zakryté predmety sterilné asi 3 hodiny. Hoci je tento spôsob najlacnejšií, nevýhodou vyvárania je skoré opotrebenie fľaštičiek.

Hygienické zásady, ktoré treba dodržiavať

  • vždy si umyte ruky pred manipuláciou s detskými fľaštičkami,
  • sterilizujte všetko príslušenstvo, ktoré používate na prípravu mlieka,
  • rýchlo mlieko schlaďte, pokiaľ je ešte horúce, napr. uložením do chladničky alebo ponorením spodnej časti liekovky do misky so studenou vodou,
  • pripravené mlieko udržujte v chlade, kým ho nebudete dieťatku podávať,
  • mlieko, ktoré bábätko nevypije, vylejte.

Viac o sterilizátoroch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.novesluzby.cz/nase-deti.205/kojenecke-lahve-a-savicky-vyber.21772.html
  2. http://www.novakuchyne.cz/2008/11/16/sterilizace-kojeneckych-lahvicek-v-prostredi-kuchyne/
  3. https://web.archive.org/web/20131006073637/http://www.nutriklub.cz/articles/view/potreby-pro-krme...
  4. https://web.archive.org/web/20160815010820/http://www.babyrenka.cz/krmime-miminko/sterilizatory/b...

Hodnotenia a skúsenosti so sterilizátorom

Máš skúsenosť so sterilizátorom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke