Zamĺknuté tehotenstvo

Zamĺknuté tehotenstvo, ktorému sa niekedy hovorí aj zamĺknutý potrat alebo missed abortion, je strašiakom množstva nastávajúcich maminiek. Bábätko sa v maternici z ničoho nič prestane vyvíjať bez toho, aby sa navonok prejavili akékoľvek príznaky, že sa práve niečo zlé odohráva. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si nasledujúce riadky.
Prečo vzniká zamĺknuté tehotenstvo?

Zamĺknuté tehotenstvo väčšinou odhalí až lekár.

Čo je zamĺknuté tehotenstvo a aké sú jeho príznaky?

  • Zamĺknuté tehotenstvo spadá pod spontánny potrat,10 pričom tu dochádza k zastaveniu vývoja dieťatka, ktoré v maternici umrie. Môže sa to stať ešte skôr, ako sa bábätku vyvinie srdiečko a spustí sa jeho srdcová akcia, ale aj potom – teda v týždni tehotenstva, kedy mu už srdiečko bije.
  • Obvykle k zamĺknutému tehotenstvu dochádza v prvom trimestri.1 Po 12. týždni tehotenstva riziko výrazne klesá.
  • Na rozdiel od „klasického“ spontánneho potratu zamĺknuté tehotenstvo často nemá žiadne príznaky. Žena tak netuší, že sa niečo deje, a až lekár na bežnej kontrole pomocou ultrazvuku zistí, že sa tehotenstvo skončilo.
  • Iba v niektorých prípadoch sa počas zamĺknutého tehotenstva objavia výtok či slabšie bolesti v podbrušku. Avšak tieto príznaky nemožno vždy považovať za známky zamĺknutého tehotenstva. Výtok aj diskomfort v oblasti podbruška môžu bežne sprevádzať prvé týždne gravidity.
  • Existujú aj ženy, ktoré pred zistením, že ich tehotenstvo zaniklo, pozorovali razantný ústup tehotenských príznakov.21 Iné zasa vnímali zvláštny pocit, ku ktorému však nedokázali priradiť žiadnu príčinu. Najväčšmi však ženy nepociťujú skutočne nič a až do momentu, ako im lekár oznámi túto smutnú správu, sa domnievajú, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
  • Zamĺknuté tehotenstvo je možné pozorovať na hladine hCG hormónu, ktorá v priebehu prosperujúceho tehotenstva v prvom trimestri neustále stúpa. Akonáhle ale tehotenstvo zanikne, hCG1 začína klesať. Aj na to je však možné prísť iba neustálym vykonávaním tehotenských testov (vtedy by druhá čiarka na teste postupne slabla) alebo rozborom krvi.

Rizikové faktory a najčastejšie príčiny zamĺknutého tehotenstva

  • Vyšší vek matky – podstatným rizikovým faktorom zamĺknutého tehotenstva je vyšší vek ženy. Práve vtedy sa totiž zvyšuje riziko vzniku vývojovej vady dieťaťa.
  • Genetické a vývojové vady bábätka.
  • Prítomnosť infekcie.

Zamĺknuté tehotenstvo – čo sa deje potom?

Akonáhle lekár potvrdí, že sa bábätko prestalo vyvíjať, preberie s tebou ďalšie možné kroky. Ak sa nevyskytne nejaká zdravotná komplikácia na strane ženy, je možné vykonať buď revíziu dutiny maternice,2 alebo počkať, kým obsah maternice telo vypudí samo.

Kyretáž alebo čistenie/revízia maternice

  • Revízia dutiny maternice je gynekologický zákrok, ktorý trvá približne 15 minút.
    • Zákroku sa hovorí aj kyretáž alebo ľudovo výškrab.
    • Vykonáva sa v celkovej anestézii, žena je teda uspatá.
    • Je potrebné dostaviť sa do nemocnice nalačno. Po uspatí začína gynekológ čistiť maternicu pomocou tzv. kyrety – kovového nástroja.
    • Po zákroku žena väčšinou (za predpokladu, že všetko prebehlo v poriadku) ešte v ten deň odchádza domov.
  • Komplikácie sa počas kyretáže vyskytujú len zriedkavo. To ale neznamená, že sa nevyskytujú vôbec. Môže napríklad nastať infekcia maternice alebo poranenie maternicového hrdla či krčka maternice.
  • Po revízii dutiny maternice sa obvykle objavuje slabšie krvácanie, ktoré by do cca týždňa malo ustúpiť.
    • V prípade, že by sa vyskytlo silné krvácanie, veľké bolesti alebo horúčka, je potrebné vyhľadať čo najskôr lekára.

Samovoľné vylúčenie obsahu maternice

Samovoľné vylúčenie obsahu z maternice sa prejavuje bolesťami v podbrušku a krvácaním. Niektoré ženy to prirovnávajú k veľmi silným alebo k o niečo silnejším menštruačným bolestiam.


Šestonedelie po zamĺknutom potrate

  • Aj po zamĺknutom potrate je potrebné dodržiavať tzv. šestonedelie, aby si tvoje telo aj duša mohli oddýchnuť a načerpať nové psychické a fyzické sily.
    • Po fyzickej stránke budeš o pár týždňov v poriadku, ale psychika sa môže dávať dokopy omnoho dlhšie. V prípade potreby sa rozhodne neboj vyhľadať odbornú pomoc.

Kedy sa po zamĺknutom tehotenstve môžeš pokúsiť znovu otehotnieť?

  • V tomto prípade je potrebné zohľadniť individuálny zdravotný stav matky, všetko preto záleží od toho, čo ti povie tvoj lekár. Po potrate sa však odporúča počkať aspoň dva menštruačné cykly.
  • Po kyretáži je nutné vyčkať o niečo dlhšie ako po spontánnom potrate. Telo sa musí najprv po zákroku uzdraviť a je nutné mu dať priestor na to, aby sa sliznica maternice mohla opäť zregenerovať.
  • Rozhodnutie znovu sa pokúšať o otehotnenie si však žiada aj zohľadnenie tvojho psychického stavu.

Video: Spontánny potrat a zamĺknuté tehotenstvo

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Kyretáž

Kyretáž predstavuje pomerne častý gynekologický zákrok, pričom veľa žien nemá vedomosť, ako presne prebieha. Prečo ťa tvoj gynekológ môže poslať na kyretáž, ako dlho pobudneš v nemocnici a čo bude nasledovať po zákroku? To sa dozvieš v našom článku.

Ako sa vyrovnať s potratom?

Strata dieťatka je psychicky nesmierne náročná situácia – či už ide o zamĺknuté tehotenstvo, spontánny potrat, ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, mimomaternicové tehotenstvo alebo úmrtie bábätka pred narodením či krátko po ňom. Ak sa ťa niektorá z týchto citlivých situácií týka, radi by sme ti v nasledujúcich riadkoch aspoň trochu pomohli. Tento článok vznikol v spolupráci so psychologičkou, ktorá nám vo videu poskytla rady, ako sa s potratom vyrovnať.


Viac o komplikáciách v tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so zamĺknutým tehotenstvom

Máš skúsenosť so zamĺknutým tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke