Kyretáž

Kyretáž predstavuje pomerne častý gynekologický zákrok, pričom veľa žien nemá vedomosť, ako presne prebieha. Prečo ťa tvoj gynekológ môže poslať na kyretáž, ako dlho pobudneš v nemocnici a čo bude nasledovať po zákroku? To sa dozvieš v našom článku.
kyretáž skúsenosti

Kyretáž sa môže vykonať za účelom diagnostiky, ale aj ako zákrok odstraňujúci zdravotné problémy a ťažkosti.

Čo je to kyretáž maternice a ako prebieha?

  • Kyretáž maternice, ktorej sa hovorí aj „čistenie“ či revízia dutiny maternice, predstavuje krátky operačný zákrok, ktorý sa však nevykonáva rezom cez brušnú stenu, ale lekár počas neho prenikne cez maternicový krčok až k maternici. Pomocou nástroja, ktorému sa hovorí kyreta, potom odoberie tkanivo z maternicovej dutiny.
  • Celý úkon trvá maximálne 15 či 20 minút a žena je počas neho uspatá, teda v celkovej anestézii. S tým súvisí aj príprava na kyretáž – okrem absolvovania predoperačných vyšetrení by mala 6 až 12 hodín dodržiavať režim, počas ktorého už nebude prijímať jedlo ani tekutiny a samozrejmosťou takisto je, že sa neodporúča ani fajčiť.
  • Kyretáž sama osebe väčšinou nie je dôvodom na dlhodobejšiu hospitalizáciu. Ak sa nevyskytnú komplikácie, prípadne žena neleží v nemocnici kvôli iným zdravotným problémom, po niekoľkých hodinách od kyretáže už môže ísť domov, pričom prvú hodinu po zákroku by mala ležať.
    • Konkrétnejšie informácie o tom, ako bude prebiehať prvý deň po zákroku, ti poskytnú v nemocnici, kde kyretáž absolvuješ. Prístup k prepusteniu domov sa totiž môže na jednotlivých pracoviskách líšiť.

Zotavovanie po kyretáži

  • Bezprostredne po zákroku môže žena cítiť bolesť, ktorá je podobná menštruačnej bolesti a rovnako môže pár dní či týždeň slabšie alebo stredne intenzívne špiniť, teda pozorovať hnedý výtok.
    • Intenzívna bolesť v podbrušku, horúčka či silné krvácanie sú príznakmi, že po kyretáži nastala komplikácia. Preto ak tieto symptómy pozoruješ, neváhaj kontaktovať svojho lekára.
  • Ak je žena vo veku, kedy ešte menštruuje, a nevyskytli sa po kyretáži žiadne komplikácie, menzes by sa mal po kyretáži obnoviť do maximálne šiestich týždňov. Táto informácia je však veľmi individuálna, mnoho žien dostane prvú menštruáciu po kyretáži omnoho skôr. Všetko závisí od dôvodu, prečo sa kyretáž vykonala a od jej rozsahu – niekedy je čistenie maternice invazívnejšie, inokedy je pomerne šetrné, tým pádom maternica potrebuje omnoho kratší čas na regeneráciu. Rovnako nástup menštruácie ovplyvňujú aj prípadné komplikácie po kyretáži.
  • Počas prvých dvoch týždňov po kyretáži by žena mala dodržiavať tento režim:
    • Dôkladná hygiena – pričom je dôležité, aby očista vonkajších pohlavných orgánov prebehla v sprche a žena sa vyhla kúpeľu. Samozrejmosťou je, že je nutné vyhnúť sa aj verejným bazénom, kúpaliskám a prírodným vodným plochám.
    • So sexom počkať do nasledujúcej menštruácie – ak žena už nemenštruuje, pretože je v menopauze, mala by počkať aspoň 5 – 6 týždňov.
    • Na absorpciu krvavého výtoku používať iba vložky – tampóny nie sú po kyretáži vhodné. Jednak si žena neodsleduje intenzitu krvácania a takisto môže tampón podnietiť zápal vaginálneho prostredia.
    • Nezdvíhať ťažké bremená – zdvíhanie ťažkých vecí nadmerne namáha brušné svalstvo a orgány v panve. Prvé dva týždne by sa mala žena tejto činnosti vyhnúť, pretože hrozí riziko krvácania.

Dôvody na absolvovanie kyretáže

  • Na kyretáž môže lekár ženu odoslať z rôznych dôvodov a rovnako môže tento úkon slúžiť aj na diagnostické účely, ktoré neskôr vedú k zahájeniu ďalšieho liečebného postupu.
  • Kyretáž teda možno rozdeliť:
    • Terapeutická kyretáž – slúži na odstránenie prebytočného tkaniva v maternici, vďaka čomu sa predíde zdravotným komplikáciám.
    • Diagnostická kyretáž – vzorka tkaniva sa odosiela na rozbor, dôsledkom čoho sa zistí, prečo žena trpí napríklad krvácaním mimo cyklu.

Kyretáž po potrate

  • Najčastejšie sa kyretáž spomína v súvislosti s potratom,3 pričom nie každá strata dieťaťa automaticky vedie ku kyretáži. Potom, ako lekár potvrdí, že došlo k potratu, skontroluje ultrazvukom dutinu maternice a zváži, či je kyretáž nutná.
  • Ak sa v maternici stále nachádzajú zvyšky tehotenstva – plodové obaly, placenta, zhrubnutá výstelka maternice, atď, zváži buď vyčkávací postup, alebo odporučí absolvovanie kyretáže.
  • Často sa kyretáž vykonáva po zamĺknutom tehotenstve – teda tehotenstve, ktoré úspešne napredovalo až do momentu, kým sa dieťa bez zjavných príčin v maternici prestalo vyvíjať. Zamĺknuté tehotenstvo väčšinou nesprevádzajú žiadne príznaky, na základe ktorých by ho žena identifikovala, a preto sa o strate dieťatka často dozvie až na bežnej kontrole u gynekológa.
    • Aj v prípade zamĺknutého tehotenstva však lekár môže zvoliť vyčkávací postup, čím ženskému organizmu „dopraje“ čas na to, aby obsah maternice v najbližších dňoch vylúčil sám. Ak sa tak nestane, opäť je aktuálna možnosť kyretáže.
  • Kyretáž môže žena podstúpiť aj po spontánnom potrate,10 teda strate bábätka, ktoré bolo sprevádzané krvácaním, bolesťou či celkovou nevoľnosťou. V takýchto prípadoch lekár skontroluje obsah maternice a zváži, či je nutná jej revízia.

Kyretáž po pôrode

  • Kyretáž po pôrode sa vykonáva vtedy, ak sa v priebehu pôrodu nevylúčili zo ženského organizmu všetky zvyšky placenty či plodových obalov. Vo väčšine prípadov sa na to príde až o pár dní či týždňov neskôr a žena po pôrode pociťuje nadmernú slabosť či intenzívnejšie bolesti maternice. Výnimkou nie je ani zvýšená intenzita krvácania v šestonedelí alebo horúčka či teplota.
  • Keďže sú zvyšky tehotenstva v ženskom organizme potenciálnym zdrojom nebezpečného zápalu, je potrebné ich manuálne z tela odstrániť. Kyretáž po pôrode prebieha rovnako ako revízia maternice, ktorá mala inú indikáciu, a množstvo žien tento zákrok subjektívne hodnotí tak, že sa im bezprostredne po ňom uľavilo a cítili sa lepšie.
    • Častou praxou je, že žena po kyretáži po pôrode dostane aj antibiotiká, ktorá zabránia vzniku alebo rozšíreniu už vzniknutého zápalu.

Kyretáž v produktívnom veku – diagnostická kyretáž

  • V prípade, že žena opakovane krváca aj mimo menštruačný cyklus, lekár môže navrhnúť tzv, diagnostickú kyretáž. Počas nej sa odoberie vzorka tkaniva z maternice, ktorá následne putuje na histológiu, teda rozbor. Takéto vyšetrenie dokáže odhaliť napríklad zhubné (onkologické) ochorenia maternice, prípadne ich prvotné tzv. predrakovinové štádiá.
  • Diagnostická kyretáž sa v praxi často spája s vykonaním hysteroskopie – teda diagnostického zákroku, počas ktorého sa do dutiny maternice zavedie hysteroskop, tenký nástroj so svetlom a kamerou. Vďaka tomu si lekár prezrie prostredie maternice a môže tak odhaliť napríklad myómy, cysty či polypy, ktoré často spôsobujú krvácanie mimo menštruačný cyklus.
  • Na základe výsledkov z histológie sa odporučí liečebný postup. Ak je diagnostikovaný zhubný nádor maternice, žena je odoslaná na onkológiu, no pokojne môže ísť aj o trochu menej závažný zdravotný problém, ako je zápal maternice. V takých prípadoch sa nasadzujú antibiotiká.

Kyretáž v menopauze

  • Kyretáž v období menopauzy sa najčastejšie vykonáva z dôvodu, že žena aj napriek prechodu nepravidelne krváca či špiní. Aj v období menopauzy sa kyretáž považuje za diagnostickú, pretože vzorka odobratého tkaniva je odoslaná na histológiu s cieľom potvrdiť alebo vylúčiť závažnejšie ochorenie maternice.
  • Krvácanie v období menopauzy je totiž vždy výstražným symptómom, ktorý môže signalizovať buď zhubné ochorenie maternice, alebo prebiehajúci zápal. V žiadnom prípade by sa teda špinenie či krvácanie v prechode nemalo podceňovať.

Komplikácie počas kyretáže a po kyretáži

  • Hoci je kyretáž bezpečným zákrokom a žena pred ním nemusí mať strach, predsa len so sebou nesie istú, i keď nepatrnú, mieru rizika. V malých percentách prípadov sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:
    • Poranenie maternice – vzniká priamo počas zákroku, kedy lekár maternicu poraní kyretou. Dôsledkom toho je svalstvo narušené, čo komplikuje proces hojenia po zákroku a rovnako zvyšuje mieru krvácania.
    • Zápal maternice – vzniká niekoľko dní po zákroku a prejavuje sa nadmernou bolesťou v podbrušku, celotelovou slabosťou či horúčkou.
  • Komplikácie po kyretáži môžu spôsobiť, že žena zostane po zákroku hospitalizovaná na niekoľko dní. Takisto zasa môžu spôsobiť „opätovnú“ hospitalizáciu, ak sa zdravotné problémy po kyretáži vyskytli v čase, kedy sa už žena zotavovala v domácom prostredí.

Mohlo by ťa zaujímať

Myóm maternice

Veľa žien si od gynekológa vypočuje, že im bol nájdený myóm maternice. Ide o nezhubný nádor, ktorý dokáže narobiť problémy hlavne pri snahe počať dieťatko. Ak sa ťa diagnóza s názvom maternicový myóm týka, alebo ťa len zaujímajú bližšie informácie, prečítaj si nasledujúce riadky. Nájdeš tu okrem iného aj to, aké príznaky sú pre myómy maternice charakteristické.

Endometrióza

Endometrióza je ochorenie žien, kedy sa ložiská sliznice maternice nachádzajú mimo maternice. Čiastočky endometria sa nemusia nachádzať len v oblasti panvy ženy. Môžu sa vyskytovať okrem srdcového svalu a sleziny prakticky kdekoľvek. Endometrióza je najčastejšou gynekologickou chorobou v reprodukčnom veku ženy

Endometrium

Endometrium je odborné označenie pre sliznicu maternice. Tá sa nachádza v najvnútornejšej časti steny maternice, ktorá je v priamom kontakte s dutinou maternice. Má šedoružovú farbu. Niekedy sa môže stať, že sliznica maternice rastie aj mimo maternice. V takom prípade sa jedná o ochorenie nazývané endometrióza.


Viac o tejto téme na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s kyretážou

Máš skúsenosť s kyretážou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
basska_b  29. jún 2020

Kyret po pôrode

Mne robili kyretáž v šestonedelí, 2 týždne po pôrode, keďže mi tam zostal kúsok placenty a aj početné krvné zrazeniny. Počas pôrodu som stratila dosť krvi. Bola som veľmi slabá a doma som asi 2x silno zakrvácala, tak ešteže sa na to prišlo na kontrole. Bola som hospitalizovaná na 1 deň, mohla som mať malé bábätko pri sebe a kojiť ho, odsávať mlieko (po zákroku kvôli anestéze som 12 hodín nekojila, ale tvorba mlieka nebola ovplyvnená touto pauzou, išlo v pohode všetko ďalej).

6 hodín pred zákrokom som nesmela jesť ani piť. Prípravné vyšetrenia: ultrazvuk, vaginálne vyšetrenie, dotazník a konzultácia s anestéziológom, bandáž nôh, akýsi slaný roztok. Bola som dosť nervózna a aj mi slza vypadla, keď ma nechali čakať na studenej a tmavej chodbe, kým si to vnútri pripravili. Až mi bolo zle, keď som si uvedomila, že na tom istom stole sa robia potraty.

Anestéziológ mi dal cez masku vdýchnuť plyn na zaspanie a úplne má vyplo. Zobudila som sa, keď ma na posteli vyrolovali von. Trvalo to max 15-20 minút.

Na izbe som asi 20 minút cítila akoby slabé menštruačné bolesti, potom to prešlo ako mávnutím čarovného prútika. Hodinu po zákroku kázali ležať, aby som neodpadla. Potom som sa postavila a vyšla zo mňa mala zrazenina. Našťastie už posledná. Mohla som jesť i piť. Potom som už prakticky nekrvácala celý zvyšok šestonedelia. Behala som ako srna. Dostala som aj antibiotiká, už sa tam rozbehol malý zápal :(

Bála som sa trochu, lebo som musela podpísať, že sa môžem zobudiť bez maternice, riziko zvyšoval aj fakt, že po prvom pôrode cisárskym som mala jazvu. Ale všetko dobre dopadlo. Veľmi dobre sa o mňa starali. Kyret v mojom prípade zvažovali už deň po pôrode, videli tam zrazeniny, no placentu nevideli, a to pozerali 4 rôzni doktori. Asi bola ešte v stene... Som rada, že do toho nerýpali čerstvo po pôrode, maternica mala čas sa trochu spamätať. Je to veľký zásah, čakám na svoju prvú menštruáciu, že čo ako to bude...
luciarichard  15. apr 2015

Kyretáž

Kyretáž som musela absolvovať po 2-mesačnom krvácaní bez prestávky. Samotný zákrok, vykonávaný v celkovej anastéze, trval cca 10 minút. Už keď ma viezli na izbu, som sa prebúdzala. Hospitalizovaná som bola 2 dni. Prvý deň príjem s tým, že som od rána nejedla. Večer mi urobili zákrok a na druhý deň večer ma pustili.

Po zákroku som nemala žiadne komplikácie. V podstate ani neviem, že mi niečo robili. Netreba sa toho báť, ak je tento zákrok potrebný.
4 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke