Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prvý trimester

Prvý trimester býva považovaný za najrizikovajší. Je pre neho typický búrlivý vývoj dieťatka. Dieťatko v brušku je veľmi citlivé a zraniteľné a telo matky sa adaptuje na novú situáciu.

Väčšina žien si pred návštevou lekára kvôli potvrdeniu tehotenstva urobí tehotenský test1 ešte doma. Definitívne istotu o uložení plodu v maternici a o tom, že je plod živý, dá až ultrazvukové vyšetrenie. Kvôli presnosti býva v ranej fáze tehotenstva vykonávané vaginálnou sondou. Tehotenstvo je možné takto potvrdiť v 5. týždni tehotenstva (t.j. 5 týždňov od poslednej menštruácie). To, že je zárodok živý, ide rozpoznať asi o týždeň neskôr. Vtedy je už možné vidieť pulzujúce srdce dieťaťa.

Vývoj zárodku je v prvom trimestri rýchly a búrlivý. V 8. týždni má zárodok asi 22-27 mm a jeho telo má už tvar ľudského tela. Väčšina orgánov je už vyvinutá, ale ešte neplnia svoju funkciu. Od 9. týždňa nehovoríme o zárodku (embryu), ale o plode. Prvý trimester trvá do 13. týždňa. Plod vtedy meria asi 10 cm a váži zhruha 20 g.

Mnoho žien v tomto období trápia aj typické príznaky tehotenstva21 ako ranné nevoľnosti a zvracanie, pálenie žáhy, zmeny nálad, zmena chutí. Aj keď v tele ženy prebiehajú veľké zmeny, fyzicky nie je na žene tehotenstvo ešte poznať. Bruško príliš nerastie, prsia sa zväčšujú minimálne a obvyklý váhový prírastok býva len jeden kilogram. Mnoho žien vďaka nevoľnostiam ešte schudne.

Jednotlivé týždne prvého trimestra

Druhý trimester>>

Viac o prvom trimestri na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.: Nová kniha o těhotenství a mateřství. Grada 2011
  2. http://www.bumima.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s prvým trimestrom

Máš skúsenosť s prvým trimestrom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
gabca007  1. dec 2014

Môj "pregrcaný" prvý trimester

Dvakrát som bola tehulkou, dvakrát som si zažila prvý trimester (pri prvom tehotenstve to bohužial v 13 tt skončilo smutne) .... oba moje prvé krásne týždne tehotenstiev boli skoro navlas rovnaké - pri oboch som začala mať podozrenie, že som tehu, keď som začala často pociťovať nevoľnosti - zvracala som kazdý deň. Tieto tehotenské nevoľnosti ma sprevádzali celý trimester (nepomahalo nič).

Jeden z najkrajších okamihov bolo počuť ako krásne bije srdiecko :-) počas utz vyšetrenia.

Váhový prirastok žiaden a bruško pri prvom tehu nebolo ani vidieť, no pri druhom už okolo 12 tt áno.
3 ľudia považujú za užitočné