Bolesť hlavy v tehotenstve

Bolesť hlavy v tehotenstve
Bolesť hlavy v tehotenstve sa môže objaviť kedykoľvek, najčastejšie však v prvom trimestri a v poslednom mesiaci gravidity.

Bolesť hlavy je u tehotných žien špecifická, najmä z pohľadu terapie. Tá vyžaduje starostlivé zváženie. Na miskách váh stojí benefit tehotnej a jej riziko. Hneď za nimi je to i riziko plodu. Väčší význam sa preto kladie na techniky liečby bolesti hlavy bez použitia liekov.

Príčiny bolesti hlavy v tehotenstve

V prvom trimestri1 je za bolesťou hlavy jednoznačný dôvod: hormonálne zmeny. Okrem nich aj zvýšený objem cirkulujúcej krvi v organizme ženy. Tieto dve príčiny spôsobujú opakujúcu sa bolesť hlavy, ktorá môže pretrvávať aj celý prvý trimester, i denne. Na intenzite bolesti pridáva stres, zmeny zraku.

Pozor tiež na:

  • dehydratáciu,
  • nedostatok spánku,
  • nízku hladinu krvného cukru,
  • náhle vynechanie kofeínu

Niektoré budúce mamičky sú citlivé na rôzne pachy, parfémy, jedlá, korenie. To všetko sú faktory, ktoré môžu spôsobiť občasnú bolesť hlavy.
V treťom trimestri za bolesť môže, prevažne, zlé držanie tela, kedže vaša hmotnosť sa rapídne zvýši. Ďalším rizikom je preeklampsia3 (vysoký krvný tlak v tehotenstve), ktorá sa objavuje práve na konci gravidity. Konkrétne ide o ochorenie ciev placenty, ktoré následne spôsobí zvýšenie krvného tlaku. Lekári sa v poslednom trimestri gravidity zameriavajú aj na tento faktor. Častejšie monitorovanie tlaku je už rutinnou záležitosťou.

Asi 16% žien zažije počas tehotestva prvýkrát migrénu6. Na rozdiel od bolesti hlavy, je migréna charakterizovaná ako pulzujúca bolesť po stranách lebky a v okolí spánkov. Dôvod migrény nie je odborníkmi objasnený. Je paradoxné, že ženy, ktoré mali migrénu pred tehotenstvom, pocítia práve v tomto období úľavu. U iných sa toto nezmení.
Bolesti hlavy migrenózneho charakteru konzultujte s lekárom. Migrenička by sa už počas plánovania tehotenstva mala pripraviť na nefakmakologické zvládnutie migrenózneho záchvatu. Samozrejme, v spolupráci s ošetrujúcim lekárom. Tieto prístupy zahŕňajú techniky akupunktúry, akupresúry, masážnych techník, alebo cvičenie jógy.

Prevencia bolesti hlavy

  • Dostatočný oddych a relax najmä v prvom trimestri a v poslednom mesiaci gravidity.
  • Denne spite 8 hodín, nie viac, nie menej.
  • Cvičte - jóga, plávanie. Spolu s rastúcim bruškom ale buďte opatrná.
  • Niektoré potraviny - syr, čokoláda, zmrzlina, alebo polotovary spôsobojú bolesť hlavy. Snažte sa pozorovať sa a vylúčiť z jedálnička tie, ktoré vám škodia.
  • Jedzte vyváženú stravu a jedzte pravidelne menšie porcie. Nízky krvný cukor, ktorý je výsledkom vynechávania jedál počas dňa, je jednou z príčin bolesti hlavy.
  • Správne držanie tela v treťom trimestri – snažte sa nehrbiť, nechodiť prehnutá, nenakláňať sa. Pozor aj na správne držanie tela v sede.
  • Rýchle vynechanie kofeínu môže spôsobiť nepríjemné bolesti hlavy. Preto, ak ste boli zvyknutá piť kávu, zriekajte sa jej pomalšie.
  • Prechádzky na čistom vzduchu. Vždy, keď sa dá, urobte si pauzu na vzduchu.
  • Vyhľadávajte ticho a pokoj.

Liečby bolesti hlavy v tehotenstve

Gravidita nie je ustáleným stavom. Ide o niekoľko období, ktoré sa od seba dosť výrazne líšia:

  1. V prvom prebieha vývoj zárodku. Ide o všetko alebo nič: akýkoľvek škodlivý zásah v podobe liekov, alebo iných faktorov, buď zárodok usmrtí, alebo sa poškodenie napraví. Poškodená bunka je ihneď kompletne nahradená novou deliacou sa bunkou.
  2. V druhom období dochádza k zakladaniu orgánov. Tu akýkoľvek zásah má najvýraznejšie anatomicko-morfologické následky.
  3. Posledné, fetálne obdobie, je obdobím, kedy sa po negatívnom zásahu prejavia funkčné odchýlky.
  4. V neposlednom rade je rizikovým tiež koniec tehotenstva, kedy užívanie liekov môže ohroziť priebeh pôrodu a stavu novorodenca.

Preto užívanie liekov počas tehotenstva a aj počas dojčenia vždy konzultujte s vaším ošetrujúcim lekárom, alebo lekárnikom v lekárni.

Paracetamol, ibuprofén, kyselina acetylsalicylová

Bolesť hlavy v tehotenstve

Lieky s obsahom paracetamolu v obvyklých terapeutických dávkach patria medzi bezpečné lieky v tehotenstve, aj počas dojčenia. Neodporúčajú sa užívať dlhodobo.
U liekov s účinnou látkou ibuprofén sa o bezpečnosti užívania diskutuje a názory lekárov sa líšia.
Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sú prísne kontraindikované ako aj v tehotestve, tak aj počas dojčenia. Najmä v treťom trimesti by mohlo podávanie tejto látky spôsobiť predĺženie tehotenstva a riziko zvýšeného krvácania pri pôrode. Pre plod je hrozbou Reyov syndróm.

Terapeutické postupy pri migréne

Migréna vyžaduje špecifickú liečbu naordinovanú lekárom. Liekom prvej voľby je účinná látka sumatriptán. Postmarketingové údaje nepreukázali zvýšený výskyt postihnutia plodu. Avšak, má byť podavaná iba v prípade, že je očakávaný prínos pre matku.
Migréna sprevádzaná zvracaním je indikáciou pre účinnú látku indometacín. Tá je podávaná iba v nevyhnutných prípadoch v priebehu 1. a 2. trimestra tehotenstva. V treťom trimestri je idometacín kontraindikovaný.

Napriek tomu, že tehotných žien stále pribúda, veľa žien splodenie potomstva plánuje na neskorší vek. V tomto období už často užívajú lieky na niektoré civilizačné ochorenia. Naviac, pribúda aj rizikovejších tehotenstiev, ktoré vznikajú vďaka technikám umelého oplodnenia. Tu je ordinácia liekov na bolesť hlavy komplikovanejšia, pretože sa musia zvážiť aj možné interakcie s inými liečivami.

Režimové opatrenia a nefarmakologické prístupy v terapii bolesti hlavy

Pátrajte po faktoroch, ktoré vám bolesť hlavy vyvolajú. Najčastejšie je to nedostatok spánku, alebo naopak jeho nadbytok, pitie alkoholu v tehotenstve, stres, vyčerpanie. Tieto faktory možno pomerne dobre odstrániť.

Medzi nefarmakologické prístupy patrí:

  • Akupunktúra: ihly sa vpichujú do miest, kde sa nachádzajú aktívne akupunktúrne body, použije sa čo najmenší počet ihiel, niekedy stačia len štyri.
  • Akupresúra: pri tejto technike sa využíva silný tlak palcov a prstov, alebo špeciálne vyvinutých pomôcok. Na aktívne body sa zatlačí.
  • Celková úprava životosprávy.
  • Teplé, alebo, naopak, studené obklady na čelo.
  • Dychové cvičenia, meditácia: Schopnosť ponoriť sa do vlastného vnútra, zrelaxovať sa. Meditácia dokáže zmenšiť intenzitu bolesti až o 40 %.
  • Prenatálna masáž prevádzaná odborníkom

Prenatálna masáž

Prenatálna masáž

Ako odporúča Bc. Viktória Fojtlínová, fyzioterapeutka: “Ak už hlava začala bolieť, je dôležité zamerať sa na miesto, odkiaľ bolesť vychádza. Podľa miesta si zvoľte jednu z masáží.”
Typy masáží a ich prevedenie podľa Fojtlínovej:

  1. Masáž krku - vzniká v dôsledku nesprávneho držania tela. Silnejšie zatlačte na spodnú časť krku a prejdite po celej jeho dĺžke až do miest, kde vzadu začínajú rásť vlasy. Takto prechádzajte niekoľkokrát. Pohyby striedajte s krúživými pohybmi.
  2. Masáž spánkov - spánky masírujte krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Robte ju jemnejšie a pomalšie.
  3. Masáž čela - končekmi prstov si prejdite miesta nad obočím oboch očí. Potom radiálnym pohybom prstov smerujte od obočia k vrchnej časti čela.
  4. Masáž v okolí nosa - vyviňte tlak po stranách dolnej časti nosa, potom medzi koreňom nosa a očami a nakoniec nad stredom očí pod obočím. Opakujte niekoľkokrát.

Viac o bolesti hlavy v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Pharm.Dr.Martina Novosadová, Ph.D.: Racionální terapie bolesti v těhotenství
  2. Jak posuzovyt riziko farmakoterapie v těhotenství, SÚKL
  3. Vachek, Tesař, Maxová: Farmakoterapie v těhotenství a při kojení
  4. Chrastinová J.: Odporúčaný postup pri migréne
  5. Nosková P. : Léčba bolesti během gravidity a laktace
  6. http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/tehotenstvo-a-dojcenie/ochorenie-dychacich-ciest/horucka-a-bole...
  7. Pregnancy and Headaches

Použité zdroje obrázkov

  1. pexels.com

Hodnotenia a skúsenosti s bolesťou hlavy v tehotenstve

Máš skúsenosť s bolesťou hlavy v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke