Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Nádcha v tehotenstve

Nádcha je zápalové vírusové ochorenie nosovej sliznice, ktorého súčasťou môže byť aj zápal horných dýchacích ciest. Keď žena dostane nádchu v tehotenstve tak zistí, že liečba upchatého nosa spočíva iba v užívaní homeopatík8 alebo nosových sprejov s obsahom morskej vody. Dlhodobé a nadmerné užívanie bežných nosových kvapiek, alebo sprejov môže ublížiť plodu.

Liečba nádchy v tehotenstve

Medzi najčastejšie prostriedky na liečbu nádchy patria nosové spreje alebo nosné kvapky. Kvapky alebo spreje by sa mali používať iba po dobu stanovenú lekárom alebo lekárnikom. Spravidla táto doba je 1 týždeň. Prekročenie tejto doby môže viesť k poškodeniu sliznice, ktorá je sprevádzaná krvácaním z nosa. Tehotné ženy so zvýšeným krvným tlakom by sa mali užívaniu kvapiek a sprejov v období gravidity vyhnúť. Hrozí im neustále zvyšovanie krvného tlaku.

K liečbe nádchy je možné zvoliť tiež tablety - Modafen, Nurofen, Coldrex alebo Paralen. Tieto lieky tlmia vzniknutú nádchu. Nie sú pre tehotné ženy vhodné, lebo obsahujú zmes viacerých látok, ktoré by svojou kombináciou mohli ublížiť plodu.

Užívanie nosových kvapiek v tehotenstve

Pri liečbe nádchy v tehotenstve majú kvapky a spreje prednosť pred liekmi. Na rozdiel od nosových sprejov sú k nosovej sliznici šetrnejšie nosové kvapky.

Najčastejšie užívané nosové kvapky alebo spreje sú napr. Nasivin, Olynth, Otrivin, Sanorin. Obsahujú oxymetazolín, xylometazolín alebo nafazolín. Tieto látky nie sú pre tehotnú ženu vhodné. Pri užívaní vo veľmi malých dávkach a po krátku dobu je pravdepodobnosť poškodenia plodu veľmi malá.

Medzi vhodné prípravky na liečbu nádchy v tehotenstve patria spreje s morskou vodou, napr. Stérimar alebo Quixx. Ten je koncentrovaný s prírodnou morskou vodou z Atlantického oceánu. Žena môže zvoliť tiež nosové kvapky s obsahom Vincentky - Vincentka spray alebo nosové kvapky Pinosol. Tie sú vhodné pre deti už od 1 roka, aj pre tehotné a dojčiace11 ženy. Pinosolu by sa mali vyhnúť ženy s alergiou1, ktorá vyvoláva zápal nosovej sliznice.

Viac o nádche v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.lekarnaslunce.cz/chipka-a-nachlazeni-v-tehotenstvi
  2. http://lekarnice-maminky.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=76:ryma-nachlazeni-a-kae...
  3. http://www.lekarna.cz/pinosol-1x10ml-nosni-kapky-roztok/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s nádchou v tehotenstve

Máš skúsenosť s nádchou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ynett  13. jan 2015

Tehotenská nádcha

V piatom mesiaci som dostala klasickú nádchu. Najprv som s ňou bojovala bez kvapiek do nosa, ale nakoniec mi lekár vysvetlil, že kľudne môžem používať klasické kvapky. Avšak nakoniec mi klasická nádcha prešla do tzv. tehotenskej nádchy, ktorú som mala až do pôrodu. Deň po pôrode sa mi konečne uľavilo.

Bála som sa závislosti na nosných kvapkách, tak som používala najjemnejší Nasivin pre dojčatá a čistila si nos vždy ráno slaným roztokom pomocou nosnej konvičky. Skvelá vec. Odporúčam:-)
0 ľudí považuje za užitočné