Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Teplota v tehotenstve

Teplota v tehotenstvePri výskyte zvýšenej teploty v tehotenstve je doporučené navštíviť lekára. Zvažuje sa, či priebeh choroby negatívne ovplyvní tehotenstvo a plod a či tehotenstvo ovplyvnia prejavy choroby. Všeobecne je vhodné vyhýbať sa počas tehotenstva liekom, teda aj antipyretikám, ak nie je ich použitie nevyhnutné.

V prvom trimestri plod ohrozuje horúčka nad 38 ° C trvajúca niekoľko dní. Ak je žena infikovaná niektorými vírusmi (chrípka, mumps, osýpky) v prvom trimestri1, zvyšuje sa výskyt potratov3 a vznik poškodení plodu. Zvýšená teplota pri bežných prechladnutiach v tehotenstve zvyčajne poškodenie plodu a vznik komplikácií nespôsobuje. K zrážaniu horúčky je možné použiť antipyretiká na báze paracetamolu (Paralen, Panadol). Nie je možné podávať kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrin) alebo ibuprofén (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen).

V druhom a treťom trimestri je riziko narušenia vývinu plodu vysokou telesnou teplotou ešte nižšie, okrem niektorých závažných ochorení (napr. rubeoly, toxoplazmózy). Nevadia ani viac dní trvajúce vysoké horúčky. Horúčka je obranný a liečivý mechanizmus tela, ktorý funguje aj u tehotnej ženy. V prípade nutnosti, je možné ku zrážaniu horúčky použiť antipyretiká na báze paracetamolu (Paralen, Panadol). Ne je možné podávať kyselinu acetylsalicylovú (Acylpyrin) alebo ibuprofén (Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen).

Viac o teplote v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.provita.sk/site/node/61
  2. http://www.porodnice.cz
  3. Foto: ©Depositphotos.com/[TatyanaGl]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s teplotou v tehotenstve

Máš skúsenosť s teplotou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť