Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Výtok v tehotenstve

Výtok v tehotenstve - počas tehotenstva sa zvyšuje tvorba hustého cervikálneho (krčka) hlienu, ktorý vzniká v krčku maternice. Jedná sa o fyziologický výtok (lat. leukorea), ktorý je zvyčajne bezfarebný alebo mliečno biely, s hustejšou či tekutou konzistenciou, nezapácha. Zvýšená tvorba hlienu môže byť aj jeden z príznakov tehotenstva21.

Zvýšená prítomnosť cervikálneho hlienu v tehotenstve je spôsobená hormonálnymi zmenami. Aj tu je hlien prospešný pre udržanie prirodzeného pošvového prostredia a tiež chráni nastávajúcu matku i bábätko pred infekciou. Množstvo vyprodukovaného hlienu môže byť nepatrné, ale aj hojné. Najmä zrána, kedy je hlien v tele nahromadený.

Môže sa stať, že tento jav bude tehotnú ženu značne obťažovať. Je ale nutné podotknúť, že akákoľvek samoliečba, vaginálne výplachy či krémy s týmto problémom nepomôžu. Tvorba hlienu je hormonálna záležitosť, ktorú možno len ťažko ovplyvniť. Prípadné zásahy môžu iba narušiť prirodzené vnútorné prostredie a zvýšiť riziko infekcie. Pomôže častejšia výmena spodného prádla a používanie hygienických vložiek.

Vaginálne infekcie v tehotenstve

Farba, zápach a zloženie výtoku môžu napovedať, či sa jedná o vaginálnu infekciu. V prípade takéhoto podozrenia je na mieste návšteva gynekológa, ktorý určí príčinu a nasadí vhodnú liečbu. Neliečená infekcia môže viesť k predčasnému odtoku plodovej vody a tým i k predčasnému pôrodu6 dieťatka.

Ku koncu tehotenstva si môže nastávajúca mamička zvýšenú tvorbu hlienu ľahko pomýliť s únikom plodovej vody. V prípade akejkoľvek neistoty je vhodná návšteva lekára, ktorý ľahko posúdi, č sa skutočne jedná o plodovú vodu. K tomuto je potrebné so sebou vziať použitú hygienickú vložku, na ktorú lekár nanesie bromthymolovú modrú, ktorá prípadné stopy plodovej vody sfarbí do modrozelena. Jedná sa o tzv. Temešvaryho reakciu .

Viac o vaginálnom výtoku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://svedeni-vytok-pochvy.nasclovek.cz/
  2. http://www.zahady-zdravi.cz/zdravy-zivot/databaze-pro-zdravi/prvni-pomoc/vytok-z-pochvy
  3. http://www.lekari-online.cz/gynekologie-a-porodnictvi/indikace/zapachajici-vytok-z-pochvy
  4. https://web.archive.org/web/20121211092123/http://tehotenstvipriznaky.cz/priznaky-tehotenstvi/zvy...
  5. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=55&c=316
  6. http://www.rodicka.cz/vytok-v-tehotenstvi-z-pochvy/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s výtokom v tehotenstve

Máš skúsenosť s výtokom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť