Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rozvod manželstva

Rozvod manželstva je veľký životný krok, ktorý ovplyvní životy nielen rozvádzajúcich sa manželov ale aj detí. Preto je dôležité tento krok si veľmi dobre premyslieť a spraviť všetko preto, aby sa mu predišlo. Rozvod by mal byť poslednou možnosťou riešenia problémov.


Video: Ako sa naučiť spolu žiť ako rodina?

Rozhovor s psychologičkou Martinou Wäldl.

V rozhovore s psychologičkou Martinou Wäldl nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 1:00 Aká je úplne základná rada pre rodinu, ktorá teraz spolu trávi celé dni?
 • 2:10 Takže je dôležité si nájsť chvíľu aj pre seba samého?
 • 3:30 Sú aj nejaké pozitíva, ktoré vyplynú z toho, že teraz spolu ako rodina trávime oveľa viac času?
 • 4:42 4:42 Aké sú nástrahy, ktoré na náš čakajú v dnešnej situácii? Ako sa im môžeme vyvarovať?
 • 6:21 Čo by ste poradili rodinám, v ktorých jeden z rodičov za normálnych okolností pracuje v zahraničí alebo často cestuje na služobné cesty a teraz je doma s celou rodinou každý deň?
 • 9:20 Aký je váš subjektívny názor na to, či sa rodiny budú v momentálnej situácii budú skôr zbližovať alebo sa skôr od seba oddialime?
 • 11:26 Čo s rodičmi, ktorí pracujú z domu, zatiaľ čo ich deti nemôžu chodiť do školy alebo do škôlky?
 • 13:52 Takže je najdôležitejšie brať na seba ohľad?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:


🎞️ Moslinka Lenka: Aj v islamskom svete sa môžete rozviesť


Rozvod manželstva môže vykonať iba súd a upravuje ho zákon o rodine č. 36/2005, ktorý tvrdí, že súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.

Priebeh rozvodu

Návrh na rozvod

Jeden z manželov podá návrh na rozvod na okresný súd v obvode, kde majú manželia posledné spoločné bydlisko, ak tam jeden z nich stále žije. Návrh musí obsahovať: meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa účastníkov (navrhovateľ a odporca), štátne občianstvo a pravdivý opis okolností a rozhodujúcich skutočností, podpis navrhovateľa a dátum. K návrhu je potrebné priložiť fotokópiu sobášneho listu, rodných listov detí a doklad o poslednom spoločnom bydlisku.

Návrh sa podáva osobne do podateľne alebo poštou v dvoch vyhotoveniach (pre odporcu a pre súd) alebo v troch vyhotoveniach (aj pre kolízneho opatrovníka), ak majú manželia maloleté deti.

Poplatky

K žiadosti treba priložiť kolky v hodnote 66 eur, ktoré kúpite na pošte. S rozvodom sú spojené aj ďalšie poplatky, napríklad ak sa bude návrh na rozvod spisovať s pomocou právnika, ak bude právnik zastupovať klienta pred súdom, náklady spojené s rozvodom sa môžu vyšplhať aj na 500 eur.

Súdne konanie

Počas súdneho konania súd skúma príčiny rozvratu manželstva, snaží sa o zmierenie manželov, takže sa kľudne môže stať, že sudca bude manželom dohovárať a súd odročí o nejaký čas. Ak sa aj po tomto čase ukáže, že manželstvo je definitívne rozvrátené, súd manželov rozvedie. Súd môže manželov rozviesť aj na základe súhlasu iba jedného z nich, ak sa preukáže, že je manželstvo bez šance na nápravu. Nevýhodou je, že sa súdne konanie môže pri nesúhlase jedného z manželov predĺžiť.
Vo všeobecnosti súd manželstvo rozvedie, ak sú splnené niektoré z týchto kritérii:

 • vzťahy medzi manželmi sú vážne narušené
 • vzťahy medzi manželmi sú trvalo rozvrátené
 • manželstvo nemôže plniť svoj účel (účelom manželstva je najmä založenie rodiny, vytváranie zdravého rodinného prostredia, výchova detí, vzájomná pomoc a uspokojovanie citových a sexuálnych potrieb)
 • nemožno od manželov očakávať obnovenie manželského spolužitia
 • súd vždy prihliada k záujmom maloletých detí

Rozvod a deti

Počas rozvodového konania súd rozhoduje o právach a povinnostiach manželov vo vzťahu k deťom, a to najmä:

 • kto bude mať dieťa v osobnej starostlivosti
 • kto bude dieťa zastupovať a spravovať jeho majetok
 • ako má rodič prispievať na jeho výživu
 • ako sa budú rodičia stýkať s maloletým dieťaťom

Súd vždy prihliada na záujmy maloletého dieťaťa.
Ak sa chcete vyhnúť zdĺhavému súdnemu konaniu, skúste sa dohodnúť na týchto veciach sami.

Zmena priezviska

V prípade, že jeden z manželov prijal pri uzavretí manželstva priezvisko druhého z nich, môže do troch mesiacov po právoplatnosti rozsudku o rozvode oznámiť ústne alebo písomne matričnému úradu prijatie svojho pôvodného priezviska. Druhý z manželov nemôže prijatie pôvodného priezviska ovplyvniť. Priezvisko spoločných detí ostáva po rozvode nezmenené aj v prípade zmeny priezviska rodiča.

Viac o zmene mena a priezviska pozri aj v samostatnom článku: Zmena mena a priezviska

Viac o rozvode manželstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Zákon č. 36/2005 Z.z. o rodine
 2. https://web.archive.org/web/20180807010907/http://www.lex.sk/poradna/rozvod
 3. http://www.rozvod-rozchod.sk
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s rozvodom manželstva

Máš skúsenosť s rozvodom manželstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
janus32  13. apr 2015

Rozumná dohoda

Ahojte,chcem sa s vami podeliť o moju osobnú skúsenosť z rozvodu....

Pokiaľ to človek nečaká, padne to ako blesk z jasného neba...áno, isté signály sa vysielali, ale môj názor je, že všetko sa dá spoločne zvládnuť, len nesmie zlyhať komunikácia. No u nás asi zlyhala..alebo vlastne nie tak celkom.

Len môj "muž" si chcel užívať dva životy, žiť vo dvoch svetoch. V jednom bola rodina, pevný prístav, kam môže zakotviť, kedy sa mu bude chcieť...o všetko mal postarané, tak prečo by to mal len tak zahodiť? Druhý život už bol divočina, úlety, ženy, bary---ale veď to niektoré aj poznáte...lenže ja som tak nechcela žiť.

Ja som chcela rodinu, normálneho chlapa...takže som tomu spravila riadne stop. Bohužiaľ, kedže som nechcela pristúpiť na tie jeho dva životy a on sa ich nechcel vzdať, podala som žiadosť o rozvod. Nebolo to zo dňa na deň..trvalo to takmer 2 roky..posun nebol k ničomu...

Tak sme si pred súdom ujasnili, čo chceme...ja syna+výživné....on chcel auto- starú rachotinu- tak nech si ju má :-) Ja som vyhrala na plnej čiare :-) Mám skvelého syna, som na neho pyšná....ex posiela výživné, občas balík..žije od nás 1000 km, tak máme pokoj :-)

Čo tým chcem všetkým povedať? Len toľko: že ak už ste na tej ceste, že niet návratu, stojte si za svojím...prosím vás, rozumne sa dohodnite..neriešte to krikom, vyhrážkami, cez deti a podobne..nemá to význam! Hlavne komunikujte...
Pekný deň!
12 ľudí považuje za užitočné