Afty

Afty

Afty (aftózna stomatitída1) je ochorenie sliznice dutiny ústnej. Prejaví sa v podobe drobných vezikúl (pľuzgierikov), zväčša okrúhleho tvaru, dobre ohraničených. Na začiatku sú pokryté bielym, alebo šedým povlakom, ktorý kontrastuje so začervenaným okolím v ústach. Rýchlo praskajú a ostávajú po nich pálivé lézie (ranky). Vyskytujú sa buď jednotlivo alebo v menších zhlukoch na bukálnej (lícnej) sliznici, spodine úst, jazyku, podnebí, niekedy aj na ďasnách. Ochorenie nie je nebezpečné, ale je bolestivé a nepríjemné. Každý kontakt s potravou pálenie ešte zhoršuje. Trvá jeden až tri týždne.

Príčiny vzniku áft

Presná príčina nie je známa. Predpokladá sa, že ide o multifaktoriálne ochorenie, založené na herpetickom podklade. Dôležitú úlohu pri ňom zohráva patologická reakcia imunitného systému, ale aj genetické a iné faktory:

Imunologické faktory

Znížená koncentrácia protilátok IgA (imunoglobulín A) v slinách. Baktérie, ktoré sú súčasťou bežnej ústnej mikroflóry, môžu vyvolať u ľudí s nedostatkom protilátky zápalovú rekaciu, ktorá vedie ku vzniku áft.

Výživa

Genetika

Poranenia dutiny ústnej

Afty

  • Jedlom, príborom, horúcim nápojom, po zubárskom zákroku.
  • Ostrý okraj zubnej výplne naruší sliznicu a môže tak naštartovať vznik áft.
  • Odlomený zub je tiež častou príčinou vzniku áft. Ak vás teda trápia afty v mieste, kde vám sliznicu odiera odlomený zub, je potreba zájsť k zubárovi a nechať si daný zub zbrúsiť.
  • Uhryznutie pri jedle je jeden z najčastejších príčin vzniku áft.
  • Kefka s ostrými štetinami môže tiež spôsobiť vznik áft.
  • Zubný strojček : Afty sa pri nosení strojčeka skôr či neskôr objavia. Strojček svojou prítomnosťou dráždi sliznicu ústnej dutiny.

Choroby rôzneho pôvodu

Iné

  • Užívanie liekov s účinnými látkami: piroxikam, fenobarbital, metotrexát
  • Amalgámové výplne zubov
  • Ukončenie fajčenia: ústna sliznica fajčiarov je kvôli fajčeniu viac zrohovatelá a práve tieto miesta sú na tvorbu áft náchylnejšie.
  • Stres

Afty

Liečebné postupy

Cieľom liečby áft je potlačenie symptómov – najmä zmiernenie bolesti a urýchlenie zahojenia. Pozostáva z dvoch úrovní:

  • Lokálne ošetrenie afty (pastilky, bylinné extrakty, ústne vody, gély a náplasti)
  • Celkové perorálne doplnenie vitamínov (vitamíny skupiny B, vitamín C a zinok)

V prípade recidivujúcej aftóznej stomatitídy neexistuje žiadna univerzálna liečba. Navštívne lekára, ktorý zváži komplexnú, dlhodobú terapiu, zameranú na odstránenie príčiny a posilnenie imunity.

Terapia aftóznej stomatitídy

Najstarším prípravkom na lokálne ošetrenie áft je tzv. genciánová violeť. Je fialovým farbivom, ktoré pôsobí dezinfekčne, antibakteriálne a fungicídne. Pharm.Dr. Anna Jauschová z bratislavskej lekárne ale objasňuje, prečo je jej využitie v úzadí: “Dôvodom je možné, stále neobjasnené, karcinogénne pôsobenie pri dlhodobom používaní. Názory odborníkov sa v tomto výrazne líšia. Osobne jej aplikáciu neodporúčam pacientom s recidivujúcimi aftóznymi stomatitídami.”

Tinctura gingivalis je alternatívou obsolentnej genciánovej violeti. Doteraz sa pripravuje v lekárňach, obsahuje tincturu rathaniae, tincturu myrhae a tincturu gallarum. Je to účinné antiseptikum, vhodné na ľahké prejavy stomatitídy. U detí na ňou lieči soor (detská žabka).

Liehové extrakty zo šalvie lekárskej predstavujú skupinu účinných antiflogistík (prípravky potlačujúce zápal) a zároveň majú aj antiseptický (protimikrobiálny) účinok.

Na trhu sú aj špeciálne náplasti. Predstavujú unikátnu formu v terapii aftóznej stomatitídy. Obsahujú výťažok z kôry červeného mangovníka, kyselinu hyalurónovú a celulózu. Všetky tieto účinné látky pôsobia antisepticky a podporujú rýchle hojenie. Výsledkom je zníženie bolestivosti a zároveň zabránenie dráždeniu afty jedlom, či nápojmi. Ľahko sa aplikujú na poranené miesto. V závislosti od množstva slín sa rozpustia do jednej až troch hodín.

O použiteľnosti priprávkov na afty u detí sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Voľba toho – ktorého prípravku vždy závisí nielen od veku dieťaťa, ale aj od priebehu aftóznej stomatitídy. Deťom nepodávajte pri ochorení teplé nápoje, ani nič kyslé.

Afty u bábätiek

Tieto afty býva ťažké vôbec nájsť, pretože bábätko ešte nehovorí a jediný spôsob, ako vyjadruje bolesť je plač. Rozpoznať, že ide o aftu pomôžu nasledovné signály:

  • odmietanie jedla, aj keď je bábätko hladné
  • plač práve pri jedle
  • plač pri podávaní teplého jedla.

Ak má dieťa v pusinke iba jeden aftík, je pravdepodobné, že vznikol mechanickým poškodením. Liečiť ho je možné štandardnými postupmi. Ak je áft viac, príčina už môže byť schovaná niekde inde. V tej chvíli je lepšie sa poradiť s odborníkom.

Afty sa u novorodencov1 môžu objaviť aj v súvislosti s prvým stretnutím s vírusom herpes. Ten dokáže vyvolať aj veľmi búrlivú reakciu a dieťatko môže mať plné ústa áft. V extrémnych prípadoch sa môžu nasadiť aj antivirotiká.

Všeobecne sa pri aftách u detí odporúča skôr studené, kašovité jedlo (žiadne kúsky jedla, ktoré by mohli afty dráždiť) a hlavne trpezlivosť.

Afty u malých detí

Afty u detí v škôlke sa môžu objavovať tiež veľmi často z dôvodu mechanického poškodenia alebo zlej hygieny. Je teda potrebné vysvetliť dieťaťu, že ak nechce mať tieto malé boliestky znova, je nutné si pred jedlom umývať ruky a pri hraní sa ich nedávať do úst.

K jedlu dávajte tiež skôr chladnejšie stravu a vyhnite sa dráždivým jedlám (určite dieťaťu nenúťte horúci čaj s citrónom). Tiež počúvajte vaše deti, čo im vadí.

Afty u školákov

Afty u školákov už môžu mať viac dôvodov, prečo sa objavili. Často môže byť dôvod vzniku áft aj mechanický (žuvanie ceruzky, okusovanie pravítka a pod). U dnešných školákov sa už ale môže prejaviť aj stres z učenia, nátlaku učiteľov, spolužiakov alebo samotných rodičov na jeho výkon. Mnoho detí v škole tiež môže začať veľmi rýchlo rásť a s týmto rastom môže vznik áft tiež súvisieť. Afty sa totiž môžu vyskytovať aj pri nedostatku potrebných vitamínov a stopových prvkov. Pokiaľ si teda na afty sťažuje školák, je potreba prihliadnuť i k týmto aspektom.

Afty v puberte

Vznik áft v puberte by sa dal posudzovať už obdobne ako vznik áft u dospelých. Pokiaľ sa teda afty prejavia v puberte, je potrebné prejsť všetky možnosti, prečo afty vznikajú a na základe toho sa rozhodnúť, ako postupovať ďalej.

Komplikácie

Ťažší priebeh aftóznej stomatitídy je manifestovaný bolestivými veľkými léziami (ranamy), ich zlým hojením a opakovaním sa ochorenia. Stomatitída môže byť sprevádzaná až horúčkou, či naopak, zimnicou. V tomto prípade Dr. Jauschová odporúča kombinácie prípravkov: “Komplikovanejšie, horšie sa hojace stavy riešim použitím pastiliek s antibiotickou účinnou látkou a lokálnym anestetikom, spolu s ďalším protizápalovým prípravkom, najlepšie vo forme gélu. Na mieste je určite aj dlhodobé doplnenie vitamínov B a C.”

Ak je áft v ústnej dutine viac, použite výplachy úst. Roztoky určené na tento účel obsahujú silné antiflogistiká. V lekárňach vám farmaceuti odporučia konkrétne prípravky “ušité” priamo na mieru.

Afty sa často vyskytujú u tehotných žien. Tie totiž vyžadujú vyšší príjem niektorých vitamínov. Práve ich neostatok sa prejaví vznikom áft.

Pozor! Pokiaľ máte ťažkosti, ktoré pretrvávajú dlhšie ako dva týždne alebo sa afty zle hoja, prípadne je ochorenie sprevádzané horúčkou, navštívne lekára!

Úprava stravy, celkové doplnenie vitamínov

Afty

K podpornej terapii áft určite patrí aj úprava stravovania. Do jedálnička nezabudnite zaradiť:

  • potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, C, zinok a probiotiká:
  • Vitamín B9 (kyselina listová) - hlávkový šalát, špenát, cvikla, špargľa, brokolica, hrach, karfiol, kel
  • Vitamín B12 – vajcia, losos, mlieko, červené mäso
  • Vitamín C – citrusy, rajčiny, jablká, ríbezle, papaya
  • Zinok – orechy, strukoviny, celozrnné obilniny

Podľa nedávnej japonskej štúdie, lekári odporúčajú čaj Rooibos. Má silný protizápalový účinok na sliznice. Efektívnejšie pôsobí sypaná forma tohto čaju, z ktorej si urobte odvar a päťkrát denne vyplachujte ústa.

K terapii aftóznej stomatitídy patria aj preventívne opatrenia. Dodržujte preto ústnu hygienu, obmedzte stres, posilnite imunitný systém a upravte stravu.

Viac o aftách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.dentonet.sk/
  2. https://web.archive.org/web/20120110071122/http://www.lecime-afty.cz/?HTTPS=off
  3. Mgr. Koktavý P.,Pharm.Dr. Stanko P.: Prehľad voľnopredajných prípravkov používaných v terapii áft a stomatitíd
  4. Jirásek L: Dermatovenerologie pro stomatology
  5. MUDr. Mrázová J.: Najčastejšie vírusové infekcie kože a ich terapia
  6. http://www.tvojlekarnik.sk
  7. http://www.adcc.sk
  8. foto: pixabay.com
  9. foto: Autor: Fox9113 – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46371459
  10. foto: Autor: Noorus – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19973119

Hodnotenia a skúsenosti s aftami

Máš skúsenosť s aftami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
jaruska18  18. apr 2015

Afty od detstva

Ja mávam afty už od detstva kvôli nedostatku vitamínu B12. Vždy mi zaberie b-komplex, pyridoxin, riboflavín a v poslednom čase stačí multivitamín a mám po afte. Stalo sa, že som mala celé ústa, hrdlo vyhadzané aftami. Vtedy pomohlo kloktanie nejakej vody, čo dr predpisuje...
cessy  16. apr 2015

AFTY

Afty sa u nás objavili pri zníženej imunite. Osvedčila sa nám propolisová tinktúra z lekárne. Pani lekárnička doporučila na mokrú vatovú tyčinku dať úplne máličko, aby neštípalo a po pár dňoch bolo po aftoch x-)
dadka1005  31. okt 2013

Afty u malých detí

Môj syn sa trápil s aftami celé dva roky. Ešte sme neskončili, ale našli si cestu, ako ich ustrážiť a vyliečiť. Prešli celou radou vyšetrení. Niektorí lekári nám venovali pozornosť, iní sa nás opýtali, či to myslíme vážne!

Počas vyšetrení nám nezistili nič, čo by mohlo byť príčinou. Dostali sme sa však k cenným informáciám a aj dobrej vodičke, ktorá nás lieči. Zmes tinktúr nám predpísali na krčnom oddelení a po prvom použití sme už večer mohli jesť. Časom tá vodička stratila tie zázračné rýchle účinky, ale používam ju dodnes už pri prvom náznaku vzniku afty.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke