Aftózna stomatitída

1 skúsenosť

„Zlatíčko, vyzerá to na angínu. Radšej sa pôjdeme ukázať našej pani doktorke,“ vravíte drobcovi pri pohľade na jeho hrdielko. O to viac zostanete v ambulancii prekvapená pri verdikte lekára: „To nie je angína, ale aftózna stomatitída.“ Zdesene pozriete na lekárku s otázkou: „Čo to preboha je?“ No ani ten strašný názov nedokáže celkom vystihnúť, čo za nepríjemnú pliagu sadlo na vašu ratolesť. Čo to teda je a ako s aftóznou stomatitídou bojovať?

Aftózna stomatitídaAftózna stomatitída je infekčná choroba, ktorá má najradšej našich najmenších. Ich imunita je ešte nezrelá a stále sa učí bojovať s rozličnými vírusmi a baktériami, preto sú deti v období do cca 3 rokov všeobecne náchylnejšie na rôzne druhy ochorení. Navyše naši drobci nemajú ešte dostatočne vypestované hygienické návyky, neustále si dávajú do pusky špinavé rúčky, hračky, s obľubou dudkujú aj cumlík13, ktorý im pred chvíľkou spadol na zem. To všetko len nahráva nepríjemnej infekcii, akou aftózna stomatitída je. I keď sa s ňou najčastejšie stretávame u detí, ani u nás dospelých nie je ničím ojedinelým, o to viac, keď máme oslabenú imunitu alebo sme chorí.

Ako spoznať aftóznu stomatitídu?

Ide o vírusové ochorenie, často vyvolané tzv. herpetickým vírusom, ktorý spôsobuje aj bežné opary6. Šíri sa kvapôčkovou alebo aj kontaktnou formou, čo v praxi znamená, že stačí jeden dotyk s infikovaným predmetom, napríklad hračkou, na ktorej sa nachádza spomínaný vírus alebo bozk od dospelého, ktorý má opar či aftu3.

Aftózna stomatitída je veľmi bolestivé ochorenie. Spoznáte ju podľa toho, že drobček bude mať pusinku zvnútra posiatu pľuzgierikmi (aftami). Tie môžu byť na jazyku, podnebí, z vnútornej strany líčok, na ďasnách, ale aj v oblasti vstupu do krku či na perách. Každý, kto máva problémy s aftami, vie, aké bolestivé a náročné je sa ich zbaviť. A to človek máva väčšinou v ústach jednu, niekedy možno aj tri afty naraz. Nebude teda asi veľmi ťažké predstaviť si, aké trápenie zažíva malý pacient, ktorý má pusku doslova posiatu takýmito bolestivými aftami.

Aftózna stomatitída nás môže prepadnúť hneď v 3 podobách:

  • Minor - je najčastejšia forma tohto ochorenia. Pľuzgieriky a vriedky sú bolestivé, belavé, okrúhle, so začervenaným lemom a s veľkosťou okolo 2 až 5 mm. Často sa tesne vedľa seba vytvorí aj viacero pľuzgierikov. Kým sa tejto formy aftóznej stomatitídy zbavíte, ubehne asi týždeň až dva.
  • Major - je pomerne zriedkavou formou tejto infekcie. Vriedky sú väčšie, hlbšie a veľmi bolestivé. Tu už je liečba o čosi dlhšia a aftózna stomatitída vás potrápi približne 4 až 6 týždňov.
  • Herpetiformis - spoznáte podľa toho, že pusinka je posiata množstvom pľuzgierikov, ktoré sa tvoria v tesnej blízkosti, teda akoby v skupinách.

Ochorenie môže sprevádzať aj zvýšená teplota až horúčka, a to po celý čas výsevu pľuzgierikov. Pridať sa môže lokálne zdurenie uzlín, dieťa môže odmietať jesť či piť, je plačlivé a mrzuté. Možno spozorujete aj nadmerné slinenie alebo nezvyčajný zápach z ústočiek.

Video (ENG): Aftózna stomatitída

Aký priebeh aftóznej stomatitídy môžete očakávať?

Infekciu si môžete v prvých dňoch veľmi ľahko pomýliť s angínou. Drobec nemá 2 až 3 dni chuť jesť, je unavený a má vysoké horúčky. Potom to ale začne: povlak na jazyku, začervenané ďasná a celá ústna dutina, teda pusinka zvnútra.

Následne sa začnú tvoriť už spomínané pľuzgieriky, ktoré praskajú a tak sa ďalej šíria. Býva ich mnoho, často aj tesne jeden vedľa druhého, najviac sa ich dá nájsť na podnebí, jazyku, spodnej pere a z vnútornej strany líc.

Ako toto ochorenie liečiť?

Väčšinou je liečba lokálna, teda sa nanáša priamo na pľuzgieriky. No u ťažších prípadov môže lekár navrhnúť aj celkové preliečenie malého pacienta.

Veľmi účinné na zmiernenie priebehu ochorenia je podávanie vitamínu B12 injekčne priamo do svalu. Možno si poviete, že je to pre dieťa len ďalšia zbytočná bolesť a stres, no verte, že mu to pomôže.

Pľuzgieriky sa zvyknú potierať buď špeciálnym roztokom na lekársky predpis alebo voľno predajnými prípravkami (Tantum verde, Glimbax, Propolisová tinktúra, ...). Použiť sa dajú aj gélové prípravky alebo tinktúra z echinacey. Vhodné je napríklad aj cmúľanie pastiliek, ktoré dezinfikujú ústnu dutinu, alebo vyplachovanie kamilkovým odvarom. V každom prípade je vhodné, aby dieťatko najskôr videl jeho ošetrujúci lekár, zhodnotil jeho zdravotný stav a odporučil následnú liečbu. Ak má drobec navyše oslabenú imunitu, môže vám detský lekár odporučiť návštevu infektológa, ktorý vám nasadí liečbu proti množeniu vírusov.

Teploty, resp. horúčky nad 38 °C treba zrážať pomocou antipyretík, teda liekov na zníženie horúčky. Namieste je zvýšiť aj dávky vitamínu B a C. Radšej však voľte voľnopredajné prípravky vhodné pre deti, pretože povedzme pomaranč, by mohol bolestivosť ešte väčšmi zhoršiť.

A z toho už je asi zrejmé, že bude potrebné upraviť aj celý jedálniček. Prvé dni je vhodná prevažne tekutá alebo kašovitá strava izbovej teploty. Nepodávajte dieťatku nič veľmi teplé, ani potraviny, ktoré by ho mohli dráždiť, napríklad kyslé ovocie. Deti často odmietajú piť, no kvôli dehydratácii je potrebné dodržiavať pitný režim, najlepšie popíjaním čajíku bez citróna. Ovocné šťavy mu v tomto prípade nepodávajte. Aby nebolo pitie pre dieťatko veľmi bolestivé, môžete mu pomôcť slamkou, no ak aj napriek tomu striktne odmieta tekutiny, mali by ste siahnuť po rehydratačnom roztoku, ktorý zakúpite v lekárni a podávať mu ho po lyžičkách. Zabránite tak prípadnej dehydratácii malého pacienta.

Pri ťažšom priebehu ochorenia bude potrebné nasadiť aj hormonálne lieky či antivirotiká (lieky na liečbu vírusových ochorení) a u pacientov s oslabenou imunitou prípadne aj antibiotiká4, aby sa zabránilo vzniku ďalšej infekcie, v tomto prípade bakteriálnej.

Pri závažnom priebehu, kedy už hrozí dieťatku aj dehydratácia, sa pobytu v nemocnici pravdepodobne nevyhnete. Preto treba drobcovi neustále núkať tekutiny či už priamo z pohárika alebo slamkou, po lyžičkách. Keď už nebodaj budete musieť ísť do nie veľmi obľúbenej nemocnice, budete mať aspoň istotu, že je vaša malá chorôbka pod dohľadom lekárov a dostane všetky potrebné živiny i tekutiny.

Ako tomu celému predísť?

Žiadny stopercentný recept ako nedostať aftóznu stomatitídu, žiaľ, neexistuje. Pomôcť ale môžete dodržiavaním zvýšenej hygieny, aj keď mnohé opatrenia sa nie vždy dajú dosiahnuť, ako napríklad to, aby si dieťatko nedávalo do úst ručičky alebo hračky. Čo však je určite vo vašej moci, je dbať na čistotu hračiek a povrchov, kde sa dieťatko hráva, papá či spinká. Pokiaľ má ktokoľvek vo vašom okolí opar alebo afty, treba obmedziť jeho kontakt s malým na minimum a najmä žiadne bozkávanie. Vhodné je tiež zamerať sa na posilnenie imunity, či už zdravou stravou, otužovaním alebo špeciálnymi prípravkami, ktoré dostanete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu, prípadne na predpis po dohode s imunológom.

Súvisiace články

Viac o aftóznej stomatitíde na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.maminkov.cz/rodinny-zivot/detske-nemoci/aftozni-stomatitida-afty.html
  2. http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/afty
  3. http://nemoci.vitalion.cz/afty/
  4. http://www.chytrazena.cz/aftozni-stomatitida-co-to-je-a-jak-se-proti-ni-branit-11711.html

Použité zdroje obrázkov

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oral_ulcer.jpg
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s aftóznou stomatitídou

Máš skúsenosť s aftóznou stomatitídou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ivkadracova
14. apr 2015

Afty, slintačka, slintavka, stomatitída..

Je to zákerná choroba, lebo príde práve vtedy, keď rastú zuby, takže dieťa trpí dvojnásobne. Veď len si predstavte, že sa vám pri silnom zápale ďasna prerezáva zub. Horúčky trvajú dlho, aj 6 dní, a celková choroba aj dva týždne. Teda u nás to tak bolo. Aftózna stomatitída postihla dcérku v jej 10-tom mesiaci. Po jej skončení sme našli nádhernú prerezanú dvojku. Dovtedy nebolo vidieť, keďže tie ďasná mala chudinka tak zpuchnuté, že ani pred tým vyrastené zuby nebolo vidno.

Napíšem dcérkine príznaky v časovom slede a naše riešenia:
Prvých pár dní bola plačlivá, nervózna, viac ako obvykle, mala zvýšenú teplotu, soplíky, začala akosi viacej slintať. Cítila som zápach z úst, ktorý sa každým dňom stupňoval, a našla som jej krv na ďasnách a perách. Začala som jej dávať Cebion a Echinaceu. Po telefonáte s doktorkou som o slove slintačka v súvislosti s ľuďmi počula prvýkrát. Ale povedala, že vraj to môžu byť iba prerezávajúce sa zuby.

Ďalší deň bol víkend, to už mala horúčky, sme išli na pohotovosť, kde sa nám stomatitída potvrdila. Doktorka napísala masť Framykoin a poradila jej na bolesť dávať paralen. Ja som ešte v lekárni kúpila tinktúru gingivalis (hnedá vodička na afty) a sterilnú gázu na vytieranie, plus B-komplex kvapky. Nevadí, že sú od 3 rokov, poradili nám dávať 4 kvapky denne. Na dezinfekciu a vytieranie ďasien potrebujete presne 5 rúk a nervy vymáhača dlhov. Zrazu odsávanie soplíkov už nebol taký problém ..

Po víkende som si všimla, že sa jej afty začínajú robiť už aj na tvári, pod okom, oko červené. Zľakla som sa, tak sme išli ku obvodnej, a tá len povedala, aby sme boli trpezliví, že framykoin ani netreba, a vytierať tinktúrou môžeme ďalej. Tak sme aj robili.

Švagriná poradila Tantum Verde, ona to dávala synovi, ale zas aj sa sťažovala, že schudol, lebo nechcel jesť ani piť. Ja som Tantum nikdy nemala rada, ani ten pocit stŕpnutia úst, tak som ho nedala ani dcérke. Netvrdím s určitosťou, že to má súvis, ale ona jesť dokázala, aj pila veľa. Hádam iba 2-3 dni jedla naozaj málo, ale to neskôr dobehla. Samozrejme stravu som sa snažila dávať mäkkšiu, nech netrpí a naje sa koľko môže.

O 10-11 dní od začiatku choroby sme išli na chatu. Bola Veľká noc, a vyzerá, že aj čerstvý vzduch a spoločnosť ľudí jej urobili dobre. Keby tam boli deti, tak ju tam asi nevezmem, pre istotu.. Domov prišla takmer ako rybička.

Keďže sa táto choroba môže aj vrátiť, a pri raste zubov je dieťa ešte viac náchylné, naučila som sa jej hovoriť: "Nie do úst!", a vyťahujem jej z úst už aj ruky. Náramná zábava.. ale niekedy to aj rešpektuje, no keďže je maličká nemôžem čakať, že sa nepozabudne, a nenájdem jej v ústach čokoľvek.

Želám pevné nervy rodičom uslintaných detí : )
0 poďakovaní