Ako vybrať kliešťa

Ako vybrať klieštaVybrať kliešťa treba čo najrýchlejšie, a to okamžite, akonáhle ho objavíte prisatého na svojom tele. Čím dlhšia je doba prisatia, tým väčšie je riziko prenosu rôznych chorôb (nielen lymskej boreliózy5 ).

Kliešťa zlikvidujeme spálením v kúsku papierika alebo spláchnutím do odpadu. Tiež ho možno uschovať do pevne uzatvárateľnej fľaše alebo vrecka spolu s listom trávy a dať na rozbor do špecializovaného laboratória, kde zistia, či bol nakazený.

Kliešťa nerozmačkávame, pretože obsah čriev a trus sú infekčné !!!

Keď sa nepodarí kliešťa vytiahnuť aj s hryzadlami, ktoré zostanú v koži, nie je treba prepadať panike. Zo samotných hryzadiel už prenos infekcie nehrozí. Telo si s nimi poradí ako so zadretou trieskou, takže sa vydrolia alebo vyhnisajú. Ranku je potrebné sledovať a dezinfikovať.

Postup vyťahovanie kliešťa

Ako vytiahnuť kliešťa správne a bez komplikácií Vám poradí nasledujúci návod:

  1. Kliešťa "nedusíme" žiadnymi olejmi alebo masťami, môže dôjsť k pozvraceniu kliešťa a tým je aj zvýšená pravdepodobnosť nakazenia.
  2. Uchopíme kliešťa špeciálnou pinzetou alebo kartou (možno dostať v lekárňach, má špeciálne drážky, ktorými sa kliešť podoberie) čo najbližšie pri koži.
  3. Kliešťa opatrne vykývame a vytiahneme.
  4. Ranku dôkladne vydezinfikujeme bežnými dezinfekčnými prípravkami (odporúčajú sa tie s obsahom jódu).

Pri vyťahovaní kliešťa by mali byť ruky riadne umyté. Ako ale vytiahnuť kliešťa, ak máme na ruke krvavý škrabanec alebo otvorenú ranu? Vhodné je vziať si gumové rukavice, aby sa človek ochránil pred nakazením choroby v prípade infikovaného kliešťa.

Po vytiahnutí kliešťa môže na jeho mieste narásť malá červená hrčka, ktorá nemusí znamenať nákazu, rovnako tak ako svrbenie kože, jej začervenanie alebo zdurenie.

Odstránenie kliešťa pinzetou (CZ)

Návod na použitie karty na vytiahnutie kliešťa

Použitie špeciálnej karty je najbezpečnejším spôsobom ako vytiahnu kliešťa z rany. Ako vytiahnuť kliešťa z rany pomocou karty so špeciálnymi zárezmi, ktorú zoženiete v lekárňach? Kliešť sa kartou podoberie a vytiahne von. Nedochádza tak k drobeniu kliešťa, ako to býva pri používaní pinzety.

  • V rohu karty je umiestnená lupa, pomocou ktorej sa môže človek uistiť, že čierna škvrna na tele je naozaj kliešť.
  • Podľa veľkosti kliešťa si človek vyberie zárez, ktorý veľkostne zodpovedá.
  • Karta sa priloží tesne ku koži, do zárezu sa umiestni zahryznutý kliešť a ťahom hore sa kliešť vytiahne.
  • Kliešťa by sa malo podariť vytiahnuť celého, ak zostanú v rane hryzadlá, nemusí sa vyťahovať, vyhnisajú časom samy. Miesto je ale potrebné sledovať a pravidelne dezinfikovať.

Odstránenie kliešťa kartou

Vyšetrenie v laboratóriu možno odporučiť

  • Ak bol kliešť prisatý dlhšiu dobu (viac ako 6 hodín),
  • Pochádzal z oblasti s vyšším výskytom nákazy
  • tehotným ženám
  • Pri zníženej imunite, príp. ak trpíte cukrovkou. Laboratórium vydá odporúčanie pre preventívne podanie antibiotík4, ak nájde v kliešťovi baktérie. Toto odporúčanie nie je pre lekára záväzné.

Výhody laboratórneho vyšetrenia vytiahnutého kliešťa

Zhruba 20% kliešťov je infikovaných zákernou chorobou a u 40% ľudí sa objavia typické príznaky. Než sa nakazení ľudia odhodlajú navštíviť lekára, môže byť liečba choroby spôsobenej kliešťom oveľanáročnejšia než pri okamžitom zákroku.

Rady, ako sa vyhnúť zahryznutiu kliešťa

Kliešť

  • V prírode nosiť vhodné oblečenie (pevné topánky, dlhé nohavice s gumičkou cez členky, najlepšie z klzkého materiálu, na svetlom oblečení kliešťa lepšie vidieť).
  • Používať pri pobyte v prírode repelenty (s vysokým obsahom DEET sú vhodné pre ľudí, ktorí trávia pomerne dlhú dobu v prírode, repelenty bez obsahu DEET sú vhodné aj pre deti). Repelenty sa nanášajú na odev, nie na telo.
  • Je vhodné nosiť so sebou sadu na vyťahovanie kliešťa, napr. kartu.
  • Vyhýbať sa pobytu v hustom a nízkom lese, ktorý je tvorený ihličnanmi i listnatými stromami.
  • Používať prípravky proti kliešťom tiež na domácich miláčikov (kliešť sa môže presunúť neskôr na človeka).
  • Ošetrené repelentom by mali byť tiež pelechy domácich maznáčikov.
  • Oblečenie by malo byť vyzlečené pred vchodom do domu či bytu a dôkladne vytrasené.
  • Po prechádzke v prírode by sa mali psy či mačky poriadne vyčesať.
  • Ľudia by sa mali poriadne prezrieť a nechať si pozrieť miesta tiež tam, kde sami nevidia.

Choroby prenášané kliešťom

V Slovenskej rebulike sa vyskytuje druh kliešťa Ixodes ricinus , ktorý je hlavným prenášačom boreliózy5. Až 70% kliešťov, ktoré sa na území našej republiky vyskytujú, sú prenášačmi práve obávanej boreliózy.

Viac o borelióze sa dočítate v hlavnom článku: Borelióza5.

Zvyšné kliešte prenášajú kliešťovú encefalitídu (6% nakazených kliešťov), Ehrlichióza (10% infikovaných kliešťov) alebo babezióza (len 1% nakazených kliešťov).

Očkovanie proti chorobám prenášanými kliešťami

V súčasnosti existujú vakcíny len proti kliešťovej encefalitíde, ktorá je odporúčaná ľuďom, ktorí sa nachádzajú v rizikových oblastiach.

Viac o možnostiach očkovania a cenách vakcín sa dočítate v hlavnom článku: Kliešťová encefalitída3.

Proti lymskej borelióze, ktorou trpí ďaleko viac ľudí, očkovacia látka ale neexistuje. Lekári vedia liečiť až príznaky samotnej choroby, na ktoré sa chorí ľudia sťažujú. Liečba je vykonávaná dlhodobým užívaním antibiotík4.

Fakty o kliešťoch

  • Kliešť žije najčastejšie v tráve alebo v kríkoch v maximálnej výške 60 cm od zeme. Neskáču teda zo stromov, ako sa tvrdí. Vyskytujú sa veľa aj u riek a vo vlhkom prostredí.
  • Kliešte nemajú rady horúco, vyskytujú sa preto najčastejšie okrem mrazov a veľkých horúčav.
  • Hovorí sa, že ľudia so sladkou krvou by sa mali kliešťov viac obávať. Je pravda, že sa kliešť riadi čuchom a pachom človeka, nie je ale vedecky potvrdené, že by mala krvná skupina človeka nejaký vplyv na to, či sa kliešť do človeka zahryzne alebo nie.
  • Kliešť by sa pri vyťahovaní nemal otáčať proti smeru hodinových ručičiek. Takýto spôsob ako vytiahnuť kliešť napomáha iba k tomu, že sa hlavička kliešťa oddelí od tela.
  • Kliešťa nerozmačkávať a už vôbec nie medzi prstami, môže tak dôjsť k šíreniu infekcie. Najlepšie je kliešťa spláchnuť do záchoda alebo na kúsku papierika zapáliť v popolníku alebo na nejakom nehorľavom mieste.
  • Repelenty nie sú 100% ochrannou pred kliešťami. Sú len jedným z pomocníkov, ako sa pred kliešťom ochrániť. Mal by byť starostlivo nastriekaný na čo najväčšej ploche a tiež by mal byť po čase znovu aplikovaný, pretože môže dôjsť k vyprchaní účinku.
  • Očkovanie nechráni proti kliešťom, ale proti chorobám, ktoré kliešte prenášajú. Očkovanie je zatiaľ možné iba proti kliešťovej encefalitíde.
  • Na prechádzku do prírody je vhodné vybrať si oblečenie z klzkého materiálu.
  • Červený fliačik zanechaný po zahryznutí kliešťa nemusí ešte znamenať nakazenie boreliózou ( encefalitída sa vyrážkou neprejavuje, má skôr príznaky chrípky ).
  • Chorobu neprenášajú hryzadlá, ale sosák, ktorým kliešť saje krv. Preto nie je nutné vyťahovať hryzadlá kliešťa, ak zostanú v mieste zahryznutia. Telo si s hryzadlami poradí obdobne ako s trieskou.

Viac o kliešťovi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20110726100905/http://www.kliest.sk/
  2. http://kliste.cz/
  3. https://web.archive.org/web/20080622183513/http://www.borelioza.cz/
  4. http://www.zdravie.sk/

Hodnotenia a skúsenosti s vybratím kliešťa

Máš skúsenosť s vybratím kliešťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke