Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Alergická konjunktivitída

Alergická konjuktivitída je zápal spojiviek spôsobený reakciou na prítomnosť alergénov v ovzduší.
Alergická konjuktivitída

Akákoľvek alergia je zapríčinená prehnanou reakciou imunitného systému na cudzorodú látku, proti ktorej si vytvorí protilátky. Práve s tým je spojené uvoľnenie histamínu, ktorému prisudzujeme vyššie uvedené nepríjemné symptómy.

Spúšťačom môžu byť pele, prach, srsť zvierat, kozmetika, parfumy... Ak svoj spúšťač nepoznáte, odporúčame vám navštíviť lekára. Alergológ zistí, na čo konkrétne ste alergickí. Vďaka tomu sa môžete svojmu spúšťaču vyhýbať alebo liečbu zacieliť priamo naň, napr. užívať preventívne antihistaminiká počas peľovej sezóny.

Príznaky

Symptómy, ktoré môžete pociťovať pri alergickom postihnutí očí sú:

 • začervenanie
 • svrbenie
 • pálenie
 • sekrét
 • opuch

Zmiernenie príznakov

 • Prvou pomocou od neúprosného svrbenia je chladný obklad. Oči si v žiadnom prípade nežmoľte! Len si ich viac podráždite a znečistenými rukami si do nich môžete zaniesť infekciu.
 • Voľnopredajné prípravky proti alergii
 • Sterilné očné kvapky vás zbavia začervenaných očí a pomôžu vám vypláchnuť dráždiaci alergén.  
 • Dekongestnívne očné kvapky - stiahnu cievy v oku a tým znížia začervenanie a opuch. S ich používaním je potrebné byť opatrný. S ďalšími symptómami si príliš neporadia a navyše vám hrozí, že po ich vysadení sa problémy obnovia. V medicíne sa to nazýva „rebound fenomén“.
 • Očné kvapky obsahujúce ketotifé - avšak sú viazané na lekársky predpis.maximálne do štyroch týždňov od otvorenia, potom sa v nich hromadia baktérie a strácajú svoju sterilitu.
 • Antihistaminiká - V lekárňach si môžete zakúpiť voľnopredajné celkové antihistaminiká s obsahom cetirizinu alebo loratadinu. V oboch prípadoch sa jedná o antihistaminika  II. generácie. Táto generácia

Kvapky uskladňujte v chladničke - chladivý efekt vám prinesie väčšiu úľavu. Nezabúdajte ich spotrebovať môže mať slabšie nežiaduce účinky ako sú ospalosť, bolesť hlavy alebo zvýšená chuť do jedla. Predávajú sa na voľný predaj v baleniach po 7 - 10 tabliet a užívajú sa väčšinou raz denne.

Pre lepšie pochopenie: prvou generáciou je napríklad všeobecne známy liek, ktorý obsahuje látku s názvom bisulepin. Spôsobuje silnú ospalosť, znižuje schopnosť sústrediť sa. Jeho účinky ste už pravdepodobne aspoň raz okúsili na vlastnej koži. Druhá generácia liekov je v týchto nežiaducich účinkoch oveľa miernejšia.

Prevencia

Prevencia je vždy lepšia než liečba. Vyhýbajte sa spúšťačom. Menej vetrajte, ak máte alergickej reakcie1 na pele. Noste okuliare, aby ste čo najviac zabránili priamemu styku alergénu s očami. Ak je vašim problémom prach, pravidelne ho utierajte vlhkou handričkou.
Používajte mokré čistenie! Suchým čistením, ako je zametanie, len rozvírite usadené prachové častice, ktoré následne vdýchnete. To isté platí aj na alergiu na vášho domáceho miláčika, ktorého sa nechcete zbaviť. Nepúšťajte ho do postele ani na sedacie plochy. Ak môžete, držte ho vonku.
Využite aj čističky vzduchu a pravidelne meňte filtre. Za dobrú cenu ich kúpite aj na Modrom koníku.

Syndróm suchého oka

Okrem alergickej reakcie1 môže byť príčinou svrbenia očí aj syndróm suchého oka, zápal alebo cudzie teleso.
Syndŕom suchého oka
V prvom prípade dochádza k nedostatočnej tvorbe sĺz a k ich rýchlemu odparovaniu. Problém je sprevádzaný okrem svrbenia aj pálením a rezaním. Môžete pociťovať tlak v očiach, únavu alebo poruchy zraku a bolesti hlavy.
Syndróm suchého oka ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijete – prach, suché ovzdušie, zafajčené či zaprášené prostredie, dlhá práca s počítačom, ale aj kontaktné šošovky. Na podporu liečby si môžete zakúpiť v lekárni umelé slzy.
Ďalšou možnou príčinou je zápal v oku. Zápaly nepodceňujte a ak naň máte podozrenie, určite navštívte lekára. 

Súvisiace články

Viac o alergickej konjunktivitíde na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. www.webmd.com
 2. www.healthline.com/health/allergic-conjunctivitis
 3. www.adc.sk
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s alergickou konjuktivitídou

Máš skúsenosť s alergickou konjuktivitídou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť