Benedikt lekársky

Benedikt lekársky čiže Cnicus benedictus je až 60 cm vysoká bylina, u ktorej zbierame jej vňať. Užíva sa najmä pri žalúdočnej slabosti, nechutenstve, nadúvaní. Ďalej pri zápale slizníc tráviaceho ústrojenstva alebo v rekonvalescencii po operácii tráviaceho ústrojenstva a tiež pri žlčníkových chorobách. Vzhľadom k tomu, že zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej z tela, môže byť s úspechom aplikovaný aj pri dne a niektorých reumatických chorobách.

Benedikt lekársky sa predáva buď ako bylinka, z ktorej sa pripraví nálev alebo ako kapsule.

Vonkajšie použitie

Zvonku ho možno použiť na zle sa hojace rany, na kožné zápaly, vredy predkolenia, ekzémy23. V niektorých prípadoch býva úspešný aj pri liečbe lupienky. Antivírusové pôsobenie benedikta sa využíva pri liečbe pásového oparu.

Vnútorné použitie

Vnútorne sa podáva obvykle vo forme nálevu (1 polievková lyžica na 1/4 l vody, luhuje sa 2 minúty, pijú sa 2 šálky denne) alebo kapsúl.
Kvapky obsahujúce Benedikt lekársky

Benedikt lekársky sa taktiež používa aj na podporu tvorby materského mlieka,a to aj napriek tomu, že na príbalovom letáku kapsulí je napísané, že ho nie je vhodné užívať v dobe dojčenia11. Práve Benedikt lekársky v kombinácii so Senovkou gréckou11 napomáha tvorbe materského mlieka a preto je dobré ich v čase dojčenia11 užívať na zvýšenie laktácie.

POZOR : Predávkovanie Benediktom môže vyvolať nevoľnosť, vracanie a podráždenie obličiek. Z tohto dôvodu je kontraindikovaný pri ťažších obličkových poruchách.

Súvisiace články

Viac o Benedikte lekárskom na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://botanika.wendys.cz/kytky/K596.php
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Benediktom lekárskym

Máš skúsenosť s Benediktom lekárskym?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť