Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Senovka grécka

11 skúseností

Senovka grécka je intenzívne páchnuca bylina posilňujúca organizmus. Jej obsah slizu podporuje tvorbu hlienu a uvoľňuje napätie kože. Zmäkčuje sliznicu, zlepšuje vlásočnicový prietok krvi a látkovú premenu.

Vonkajšie použitie

3 - 4 lyžice rozdrvenej byliny v 0,5 l vody. Teplé obklady sa pripravujú rozdrvením semien, ktoré sa rozomelú s vodou a kyselinou octovou, prípadne octom a mierne sa zahrejú.

Vnútorné použitie

Pri zápalových ochoreniach sa používa ako kloktadlo. Bylinka býva súčasťou žalúdočno-črevných, žlčopudných a prieduškových čajových zmesí a prípravkov. Odvar zo semien znižuje hladinu cukru v krvi. V homeopatii sa užívajú zrelé semená.
Grécke seno

Kapsule senovky gréckej podporujú tvorbu materského mlieka v tele matky. Na príbalovom letáku je ale napísané, že by sa nemal užívať práve v dobe dojčenia11. Tento efekt je ale dobrý v prípade, že má matka / rodička nízku tvorbu materského mlieka a potrebuje túto tvorbu mlieka zvýšiť.

Najlepšie účinky pri podpore laktácie sa dosahujú pri súčasnom užívaní benediktu lekárskeho, kombinovať sa dá aj s moringou olejodarnou2. K podpore tvorby materského mieka sa užívajú 3x denne 3 kapsule alebo 3 polievkové lyžice pomletých semienok senovky, ale samozrejme je nutné dodržiavať rady uvedené v článku: Ako dojčiť.

Súvisiace články

Viac o Senovke gréckej na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.liecive.herba.sk/index.php/miniatlas-liecivych-rastlin/160-bobovite-fabaceae/504-senov...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so Senovkou gréckou

Máš skúsenosť so Senovkou gréckou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
marianka3
18. dec 2013

Senovka a benedikt pomohli

Mne tieto bylinky zabrali. Užívala som 3x3 tbl, účinok sa objavil po asi 3 dňoch užívania. Samozrejme stále som pila aj čajík pre kojacie maminy a jedla zasmažené polievky:-) Odporúčam, kojila som do 9,5 mes.
0 poďakovaní
bibadlo
18. dec 2013

Nezabrali

Môj syn má už viac ako 4 mesiace. Prišla laktačná kríza, nasadila som senovku a benedikt 3x3 z oboch denne. Beriem ich už 8 dní a účinok žiadny. Podľa mojich informácii tieto bylinky zaberajú iba na začiatku dojčenia, po pôrode. Neskôr už len výnimočne.
1 poďakovanie
lenkat9
17. dec 2013

Mne zabrali

Benedikt lekársky a Senovku grécku som užívala 3x3 tobolky súčasne, účinok 100%. Mliečko máme dodnes a to už malá má 9,5 mes. Aj keď cenovo to vychádza okolo 25 e na 10 dní, ale v porovnaní s kúpou UM je to nič.

Ešte ku tomu veľa zasmažených polievočiek a vineu a o mliečko je postarané. Ja ešte stále pijem aj čaj pre dojčiace matky.
1 poďakovanie
frangipani
16. dec 2013

Funguje to

Ja som mala málo mliečka a tobolky mi zabrali do 2 dní. Brala som aj senovkové tobolky a aj benediktové (každé zvlášť). Rozhodne odporúčam maminkám, čo majú problém s mliečkom.

Jedina nevýhoda bola cena. Na 10 dní to vychádzalo až 25 Eur, čo je však aj tak stále lepšie a aj finančne menej ako keby dieťatko bolo na UM, len ak by ste niekto mali tip, ako trošku ušetrit. Tabletky, ktoré sa predavajú ako mix (senovka aj benedikt v jednej tobolke) nemájú až taký účinok, koncentrácia je slabšia (nechcem sem písať značku, a cena tie tiež podobná).

A ďalej jedna dôležitá infoška, mne to napríklad nik nepovedal, že sa nesmú vysadiť zo dňa na deň, ale veeeľmi postupne, aby neprišlo k úbytku mlieka.
1 poďakovanie
darka2001
15. dec 2013

Senovka

Tak ja som brala senovku v tobolkách a zázrak sa stal, hneď na 3-tí deň. Prsiská jak melón, musela som až odsávať :-)
1 poďakovanie
axaris
14. dec 2013

Mne zabrali

Neviem v akom množstve ste ich užívali. Ja 3x denne po 3 tablety a naozaj zabrali. Keď som mala problém s nedostatkom mliečka, tak som prikladala malú každú chvíľku (aby boli bradavky stimulované. V podstate sme sa celé dni len kojili : ). Zaberajú ešte ovsené vločky, množstvo tekutín ( ja neustále pijem čaj pre dojčiace matky ), hroznový cukor = vinea (veľmi som z nej pribrala :( ), čierne pivko a hlavne psychika. Dostatok spánku, pohoda :) Veľmi nám pomohla naša skvelá laktačná poradkyňa ♥
0 poďakovaní
mdsk
11. dec 2013

Benedikt a senovka

U mňa sa tiež zázrak nestal..
0 poďakovaní
sandri
10. dec 2013

Mne nezabrali

Senovka ani benedikt mi absolútne nezabrali. Poctivo som využívala po jednom balení z každého (berie sa to naraz), pričom dávka bola 3x3 tablety denne z každého. Účinok absolútne žiaden. Ale musím povedať, že u mňa nezabralo absolútne nič, nie len senovka a benedikt... :-(
0 poďakovaní
marin.frist
9. dec 2013

Žiadny účinok

Asi patrím k tým málo výnimkám, ktorým tieto bylinky nezabrali... prišla kríza, tak som si ich objednala, keďže každý ich vychvaľoval. V lekárni mi povedali, že najneskôr na 4. deň určite poriadne pocítim účinky, ale bohužiaľ sa nič nedialo. Malý mi naďalej po vypití oboch pŕs plakal od hladu.

Navyše mi vadilo, že kvôli vysokým dávkam, v ktorých sa berú, mi po nich smrdela pokožka aj pot. Takže som ich vysadila.
0 poďakovaní
culia1
8. dec 2013

Benedikt a senovka zabrali.

Ja som senovku brala v tobolkách a benedikt ako kvapky. Tiež mi zabrali a môžem len ďalej odporučiť. Hlavne to aj psychicky pomohlo, že už som sa nebála, či mám "dosť" mlieka :)
2 poďakovania
sisi08
3. dec 2013

Benedikt a senovka zabrali

Benedikt lekársky a Senovku grécku jednoznačne odporúčam. Mne po pôrode syna zabrali, rozbehla sa tvorba mlieka, nalievali sa mi z toho prsia. Ideálne je začať piť čajík čo najskôr. Ja som sa dozvedela o bylinách až 3 mesiace po pôrode, ale zabrali aj tak. Dovtedy som sa trápila, ale nechcela som vzdeť dojčenie, tak som pravidelne prikladala dieťa k prsníku a potom som dokŕmila umelým mliekom. Po pití čaju z týchto byliniek som umelým mliekom dokrmovala čoraz menej ;-) .

Pýtajte sa, ak máte otázky, rada pomôžem.
5 poďakovaní