Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Detská gynekológia

Zoznam detských gynekológov a detských gynkologických ambulancií podľa mesta:

Kam k detskému gynekológovi

Detská gynekológia

Detská gynekológia je špecializácia v rámci gynekológie a pôrodníctva. Zameriava sa na problematiku ženských pohlavných orgánov od narodenia až do obdobia dospievania. Jej význam nespočíva len v liečebnej oblasti, ale taktiež v oblasti prevencie. Včasným odhalením nepravidelných a negatívnych javov v detskom veku prispieva k predchádzaniu rôznych ochorení v dospelosti a v súčasnej dobe aj nadmieru aktuálnej téme, zvyšujúcej sa neplodnosti1.
Dievčatko

Novorodené1 dievčatko je do dvoch mesiacov veku ešte pod vplyvom hormónov, ktoré získala od maminky. V tomto veku je celkom normálny bežný biely výtok z rodidiel dievčatka alebo taktiež zdurené prsné bradavky. Obdobie od dvoch mesiacov do deviatich rokov dievčatka je bežne nazývané ako obdobie kľudu, tzn. že v tomto medzičase je detský organizmus v úplnom hormonálnom kľude, bez sekrécie pohlavných hormónov. Dievčatko by teda malo byť bez akýchkoľvek gynekologických problémov, ako je výtok alebo krvácanie z rodidiel. Taktiež by u nej nemalo dochádzať k predčasnému vývinu pohlavných znakov, napr. rast pŕs či pubické ochlpenie. Pri zistení podobných zmien je nutné kontaktovať špecialistu v odbore detskej gynekológie.

Priebeh návštevy u detského gynekológa

Nie je potrebné mať obavy, že malú slečnu čaká pri vyšetrení gynekológom to isté čo dospelú ženu. Špecialista na detskú gynekológiu pristupuje k detskej pacientke šetrným spôsobom a to aj po fyzickej či psychickej stránke.

Rozdiely medzi vyšetrením u bežného gynekológa a detského gynekológa sú markantné.
Vyšetrenie dievčatka začína meraním telesnej výšky, vážením a taktiež zhodnotením celkového rozvoja pohlavných znakov. Lekár sa bude taktiež zaujímať o:

 • prekonané ochorenia a prípadné alergie1,
 • pravidelne užívané lieky,
 • problémy,
 • to, či sa už dostavila prvá menštruácia a pokiaľ áno, kedy bola menštruácia naposledy,
 • ak je dievča v puberte, či už mala prvý pohlavný styk.

Následne lekár najprv prehliadne vonkajšie rodidlá, vnútorné vyšetrenie prebieha hmatom a vagínoskopom. Pri deťoch a dospievajúcich dievčat s neporušenou panenskou blanou lekár, ak je to nutné, zavedie prst vždy len do konečníku.

Pri niektorých ochoreniach, ktoré sú sprevádzané výtokom, je potrebné odobrať cytologické alebo bakteriologické stery. Z dôvodov zachovania panenskej blany (hymenu) lekár používa pre tieto účely špeciálnu štetôčku, ktorú zavedie otvorom v panenskej lane a vezme príslušnú vzorku, ktorá sa potom nanesie na špeciálne sklíčko a odošle do laboratória. Pre dievčatko je toto vyšetrenie veľmi nepríjemné, lebo dochádza ku treniu medzi štetôčkou a panenskou blanou. Lekár však berie na malé pacientky najväčší ohľad, tie nie sú k ničomu nútené a ak je to nevyhnutné, prichádzajú k detskému gynekológovi častejšie, než sa samy k vyšetreniu odhodlajú.

Maminky so svojimi dcérkami navštevujú detskú gynekológiu najčastejšie pri výskyte mykóz9 alebo zápalov genitálií. Jedná sa najmä o ochorenia vonkajších rodidiel a pošvy. Častý je taktiež zápal pošvového vchodu, ktorý je dôsledkom chemického podráždenia, spôsobeným napr. penou do kúpeľa, sprchovým gélom alebo dezinfekčnými utierkami a podobnými prípravkami.

Veľmi častým problémom u najmenších dievčat je Synechia vulvae, ľudovo povedané zrast malých pyskov. Rodidlá malých dievčat majú tendenciu zrastať, stačí nepozornosť alebo strach maminky viac zasahovať do genitálií svojej dcéry. Predchádzanie tomuto problému je však veľmi jednoduché- denne odstraňovať všetky nečistoty v okolí pošvy, jemne od seba odtiahnuť malé pysky, tampónikom alebo tyčinkou do uší namočenou v oleji pre deti tieto miesta pravidelne vytierať a čo je dôležité, zadoček a genitálie dievčatka je nutné umývať pod tečúcou vodou. Pokiaľ k takejto hygiene nedochádza, ľahko vzniká synechia, ktorú je následne potrebné prerušiť. Vo väčšine prípadov stačí len drobný zásah, pri vážnejších stavoch je nevyhnutný malý chirurgický zákrok.

Pri vyšetrení dieťaťa je prítomný vždy rodič, v neskoršom veku, teda 15-18 rokov je sprievod rodičov taktiež výhodou, ale mal by byť braní ohľad na prianie dospievajúcej dcéry.

Kedy je návšteva u detského gynekológa nevyhnutná

Návšteva detskej gynekológie nie je dobré odkladať pokiaľ sa u dievčatka objaví:

 • v období kľudu ( 2mes. - 9 r.):
  • výtok,
  • krvácanie rodidiel,
  • ochlpenie
  • rast pŕs,
  • cudzí predmet v pošve,
  • svrbenie, pálenie a pod.
  • alebo iné gynekologické problémy.
 • staršia ako 9 rokov:

Dobrým dôvodom pre návštevu detského gynekológa je taktiež situácia, keď malo dievča nechránený pohlavný styk alebo existuje podozrenie na tehotenstvo.

Rodičia by taktiež mali svoju dospievajúcu dcéru dostatočne poučiť o tom, čo je to gynekologická prehliadka a ako prebieha. V prípade nedostatočnej osvety by potom mohlo dievča ľahko upadnúť do rozpakov a necítila by sa dobre. Psychologická stránka dieťaťa je pritom, najmä v tejto citlivej oblasti, veľmi dôležitá.

Liečba gynekologických problémov u malých dievčat

Liečba výtokov a mykóz malých dievčatiek je predovšetkým lokálneho rázu. V dospelosti sa tieto problémy liečia formou zavádzania tabliet alebo čípok, pri malých dievčatkách je však potrebné liečbu prispôsobiť. Najčastejšie je predpisovaná mať, ktorá sa dáva do pošvy pomocou malého aplikátoru alebo taktiež detské pošvové čipky. Takmer v polovici prípadov sprevádza výtok aj bolesť bruška. Príčinou výtoku môže byť tiež zápal slepého čreva, preto je pre vylúčenie týchto problémov vhodné vyšetrenie aj po chirurgickej stránke.

Hygiena- prvý krok ku zdraviu

Dôkladná hygiena je základ ženského zdravia a to platí aj u maminiek, malých dievčatiek a mladých slečien. Je teda nevyhnutné učiť dievčatá už od mala ako sa o seba starať a tiež ich naučiť správnej intímnej hygiene. Tu platia dôležité pravidlá:

 • naučiť dievčatá, že sa nesmú utierať toaletným papierom smerom od zadočku (konečníku) k pošve, ale naopak,
 • obozretnosti na verejných toaletách, tzn. že na verejných záchodoch sa nesadá na dosku.

Pre gynekologické problémy v detskom veku pozri samostatný článok: Gynekologické problémy v detskom veku.

Súvisiace články

Viac o detskej gynekológií na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20170824224657/http://www.gynekologickeordinace.cz/detska-gynekologie
 2. http://www.vitalia.cz/clanky/gynekologie-pro-holcicky/
 3. http://www.zdravotniregistr.cz/dle-vykonu/gynekologie-deti-a-dorostu
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s detskou gynekológiou

Máš skúsenosť s detskou gynekológiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť