Embolizácia maternicových tepien

Počula si už o embolizácii myómov maternice? Ide o zákrok, ktorý dokáže žene skvalitniť život, ktorého prežívanie predtým komplikovali ťažkosti, ako sú bolesť, intenzívne menštruačné krvácanie či tráviace problémy. Poď si prečítať, kedy sa embolizácia maternicových tepien môže vykonať a ako prebieha.
Embolizácia myómu bolesti

Embolizáciu maternicových tepien nemožno vykonať pri každom myóme.

Myóm maternice

  • Ako prvé by sme si mali ozrejmiť, čo je to vlastne myóm. Ide o nezhubný nádor maternice, ktorý môže mať rôznu veľkosť a rôzne umiestnenie – môže sa totiž nachádzať na povrchu maternice, presahovať až do jej svaloviny alebo byť „ukrytý“ v jej dutine.
  • Maternicový myóm vie byť v tele ženy aj dlhé roky bez toho, aby jej spôsoboval nejaké ťažkosti, no rovnako dokáže skomplikovať otehotnenie, priebeh menštruácie, zapríčiniť veľké bolesti aj únavu a viesť k ťažkostiam s močením či trávením.
  • V závislosti od veľkosti a uloženia myómu sa lekári rozhodnú buď myóm iba sledovať, alebo aktívne pristúpiť k jeho liečbe/odstráneniu. Liečba môže byť pomocou liekov alebo sa volí chirurgická cesta, ktoré môže prebehnúť rôznymi spôsobmi, medzi ktoré patrí aj tzv. embolizácia maternicových tepien či inak povedané embolizácia myómu.

Myóm maternice

Veľa žien si od gynekológa vypočuje, že im bol nájdený myóm maternice. Ide o nezhubný nádor, ktorý dokáže narobiť problémy hlavne pri snahe počať dieťatko. Ak sa ťa diagnóza s názvom maternicový myóm týka, alebo ťa len zaujímajú bližšie informácie, prečítaj si nasledujúce riadky. Nájdeš tu okrem iného aj to, aké príznaky sú pre myómy maternice charakteristické.


Čo je to embolizácia myómu?

  • Embolizácia myómu je chirurgický zákrok, počas ktorého lekári upchajú cievy zásobujúce myómy krvou a výživou. Cieľom tohto úkonu teda nie je definitívne odstránenie myómu, ale jeho zmenšenie, prípadne zmiernenie alebo odstránenie telesných ťažkostí, ktoré žene spôsobuje.
  • Embolizáciu maternicových tepien nie je možné vykonať pri každom type myómu, lekári preto starostlivo zvažujú, ktorej žene ju odporučia. Navyše je potrebné prihliadať i na to, či žena v budúcnosti ešte plánuje otehotnieť. Hoci sa prívod krvi do maternice ako takej nezastavuje a znepriechodnia sa len cievy, ktoré krvou zásobujú myóm, predsa len tento zákrok v malej miere zvyšuje riziko nástupu predčasnej menopauzy.
    • Väčšinou sa pre embolizáciu maternicových tepien lekári rozhodnú, ak má žena viac myómov, ktoré nie je možné odstrániť operačne.
  • Sú však známe i prípady, kedy žena úspešne otehotnela aj po embolizácii myómu. Predsa len však pacientkam, ktoré ešte plánujú tehotenstvo, lekári odporúčajú skôr myomektómiu – odstránenie myómov z maternice chirurgickou cestou. Úskalím myomektómie je však takisto skutočnosť, že nie každý myóm sa dá týmto spôsobom vyoperovať.
  • Zákrok neprináša okamžitú úľavu – prvé výsledky embolizácie myómu sú badateľné až po niekoľkých mesiacoch, prípadne až po polroku. Práve v tomto čase totiž poznať, že sa myóm zmenšil a prestal spôsobovať ďalšie zdravotné komplikácie. Výsledok zákroku však nemožno garantovať – k skutočnému zmenšeniu myómu dôjde v prevažnej polovici vykonaných operácií a k zmierneniu telesných ťažkostí u 80 – 90% žien.

Ako embolizácia myómov maternice prebieha?

  • Pred zákrokom je žena hospitalizovaná, pričom sa niekoľko hodín pred operáciou podá do žily jódová kontrastná látka. Neskôr žena dostane aj lieky na utlmenie vedomia, je jej zavedená kanyla do žily a takisto aj cievka do močového mechúra. Následne je prevezená na sálu.
  • Po celý čas je pacientka pri vedomí, celková anestézia nie je nutná, znecitlivejú sa len časti tela, na ktorých zákrok prebieha. Na jednej strane slabín (najčastejšie ide o pravú stranu), sa cez hlavnú stehennú tepnu zavedie hadička až k hlavným kmeňom maternicových tepien, ktoré zásobujú myóm. Vtedy sa do tejto oblasti vstrekne embolizačný roztok s mikroskopickými časticami, ktorý dané cievy znepriechodní, čím sa zablokuje prúdenie výživy a krvi k myómu.
  • Zákrok prebieha pod neustálou kontrolou röntgenu – vďaka kontrastnej látke, ktorej hlavnou zložkou je jód, lekári detailne vidia, kam zavádzajú katéter (hadičku) a kam vpúšťajú embolizačný roztok.

Rekonvalescencia po embolizácii maternicových tepien

  • Po zákroku je žena hospitalizovaná niekoľko dní, pričom minimálne prvý deň leží na jednotke intenzívnej starostlivosti. Môžu sa vyskytnúť ťažkosti v podobe zvracania, zvýšenej teploty alebo bolesti v podbrušku.
  • Po prepustení domov (zväčša nastáva po troch až šiestich dňoch v závislosti od toho, ako sa žena zotavuje), by mala žena dodržiavať pokojový režim bez fyzickej námahy aspoň 14 dní, pričom nesmierne dôležité je nezaťažovať oblasť, cez ktorú bol k maternici zavedený katéter.
  • Ďalšou stránkou rekonvalescencie je starostlivosť o ranu, ktorá počas operácie v mieste slabín vznikla. Ešte počas hospitalizácie na jej hojenie dohliada personál v nemocnici, pričom prvých 24 hodín je rana prekrytá tlakovým obväzom a po ďalších minimálne 5 dní by mala byť v pokoji pravidelne preväzovaná či prelepovaná. Ak sa hojí dostatočne a nezapaľuje sa, po piatich dňoch sa obväz môže dať dole, pričom rane už vtedy neuškodí ani krátka celotelová sprcha. Naopak, kúpaniu by sa žena mala vyhnúť aspoň dva týždne od operácie.
  • Môže sa stať, že 2 až 3 mesiace po zákroku lekári odporučia žene podstúpiť kontrolnú hysteroskopiu1 – zobrazenie dutiny maternice pomocou nástroja s kamerou, ktorému sa hovorí hysteroskop. Takisto dochádza na pravidelné kontroly, počas ktorých sa v krvi sleduje hladina hormónov – po operácii je to dôležitý ukazovateľ toho, či zavedenie embolizačnej látky nezapríčinilo napríklad (čiastočnú alebo úplnú) zástavu výživy vaječníkov.

Komplikácie a riziká pri embolizácii myómu

  • Každý operačný zákrok so sebou prináša istú mieru rizika či komplikácií a embolizácia tepien maternice nie je výnimkou. Za najväčšie riziko v tomto prípade možno považovať neúspešnosť embolizácie, teda skutočnosť, že zákrok nebol efektívny a nemal vplyv na zmenšenie myómu či odstránenie nepríjemných symptómov, ktoré žene spôsobuje.
  • Medzi ďalšie komplikácie patria pooperačné ťažkosti v podobe ťažšej nevoľnosti, intenzívnejšej bolesti a infekcie v mieste zavedenia katétra. Rovnako je tu takisto hrozba alergickej reakcie na kontrastnú látku či iné lieky, ktoré sú dôsledkom operácie žene podávané. Aj z toho dôvodu je potrebné ohlásiť anesteziológovi a personálu v nemocnici všetky alergie na farmakologické látky, o ktorých žena vie.

Video: Lekárka o myómoch: Čo sa bude diať, ak ti nájdu myóm?

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Fokusovaný ultrazvuk

Počula si už o fokusovanom ultrazvuku? Ide o pomerne novú metódu, ktorej cieľom je pomôcť pacientkam, ktorým život komplikuje maternicový myóm. Hoci na Slovensku fokusovaný ultrazvuk zatiaľ dostupný nie je, predsa len sa oplatí vedieť, ako presne tento zákrok prebieha. Aké sú jeho výhody a čo počas zákroku cíti pacientka?

Maternica

Každý mesiac obmieňa svoju výstelku a v čase tehotenstva v nej rastie bábätko. Kŕče, ktoré počas menštruácie vysiela, mnohým ženám komplikujú život, no pri pôrode majú jej kontrakcie nenahraditeľnú úlohu. Akú funkciu má maternica v ženskom tele a ako sa mení, keď je žena tehotná? Aj to sa, okrem iného, dočítaš v našom článku.

Endometrium

Endometrium je odborné označenie pre sliznicu maternice. Tá sa nachádza v najvnútornejšej časti steny maternice, ktorá je v priamom kontakte s dutinou maternice. Má šedoružovú farbu. Niekedy sa môže stať, že sliznica maternice rastie aj mimo maternice. V takom prípade sa jedná o ochorenie nazývané endometrióza.


Viac o tejto téme na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s embolizáciou maternicových tepien

Máš skúsenosť s embolizáciou maternicových tepien?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke