Myóm maternice

"Máte na maternici myóm". Ak ste zrovna túto vetu počuli od vášho gynekológa, verte, že v tom nie ste sama. Až u 40% žien vo veku medzi 30-50 rokom života sa tieto nezhubné nádory objavia. Myóm maternice je veľmi častou príčinou neplodnosti, skorých potratov a predčasných pôrodov a tak aj napriek tomu, že je ich liečba takmer stopercentne úspešná, neradno brať tento problém na ľahkú váhu.

Čo je myóm maternice?

Myóm maternice (niekedy tiež nazývaný leiomyom alebo fibroid) je najznámejším a najčastejšie sa vyskytujúcim nezhubným nádorom v oblasti ženského genitálneho ústrojenstva a jedným z najčastejších ženských ochorení vôbec.

Maternicový myóm vyrastá z maternicovej steny tvorenej hladkou svalovinou. Myómy maternice môžu byť drobné (rádovo niekoľko milimetrov) alebo väčšie (až o rozmeroch v poriadku decimetrov). Maternica môže vplyvom rastu myómu narásť až do veľkosti, ktorú má v 5. mesiaci tehotenstva.

Aké sú typy myómov?

Myóm môže byť osamotený alebo mnohonásobný, ak je mnohonásobný (vyrastá viac myómov na jednom mieste), hovoríme o tzv. maternicovej myomatóze.

Maternicové myóm a jeho umiestnenie v maternici

Podľa umiestnenia vzhľadom ku stene maternice rozoznávame tri hlavné typy myómov:

 • subserózne - klenúce sa pod vonkajším povrchom maternice, smerom do dutiny brušnej,
 • submukozálne - uložené tesne pod povrchom sliznice a vyklenujúce sa do dutiny maternice,
 • intramurálne - prestupujúce celú šíri steny maternice.

Ak je myóm spojený s maternicou iba tenkou stopkou, hovoríme o myómoch stopkatých. Aj tieto myómy môžu byť uložené buď v dutine maternice alebo navonok maternice. Aby ste tomu lepšie rozumeli, pozrite sa prosím na obrázok vpravo, kde sú jednotlivé typy myómov podľa svojej polohy v maternici označené.

Veľmi podstatná pre prípadnú liečbu je aj tzv. topografická lokalizácia myómov - vzhľadom k okolitým štruktúram v malej panve. Podľa toho rozlišujeme myómy uložené na prednej či zadnej stene maternice, na krčku maternice, v hranách maternicových či v oblasti maternicového isthmu (zúžené miesto, kde telo maternice prechádza v hrdlo maternice) alebo krčok maternice.

Popis obrázku: Jednotlivé typy myómov v maternici

Prečo a ako vzniká?

Ak vám lekár oznámil, že máte myóm, určite sa pýtate, "prečo"? Príčina vzniku krčka myómu (leiomyómu) nie je bohužiaľ presne známa.

Určitú úlohu hrajú hormonálne vplyvy. Myómy obsahujú väčšie množstvo receptorov pre ženský hormón, estrogén, než okolité tkanivo, čo spôsobuje progresívny rast myómov. Preto sa myómy nikdy nevyskytujú u dievčat pred pubertou a žien po prechode, kedy telo neprodukuje estrogén.

Veľa sa špekuluje o vplyve užívania hormonálnej antikoncepcie na vznik myómu, neexistujú však žiadne vedecké štúdie, ktoré by potvrdili, že by hormonálna antikoncepcia4 myómy spôsobila.

Usudzuje sa, že vplyv na výskyt myómov maternice má aj dedičná predispozícia. Častejšie sa vyskytne toto ochorenie tam, kde v rodine už niekoľko príbuzných myóm malo. Ak sa teda vaša mamička alebo sestra na myómy liečila, určite je dôvod na väčšiu obozretnosť.

Rolu tu hrá zrejme aj etnický pôvod a obezita, existujú štúdie, ktoré potvrdzujú, že myómy sa častejšie objavujú u afroameričaniek a žien trpiacich nadváhou.

Čím viac pôrodov, tým menšia pravdepodobnosť vzniku maternicových myómov. Ženy, ktoré odkladajú prvú graviditu na obdobie po tridsiatom roku života, trpí týmto ochorením výrazne častejšie.,

Aké sú príznaky?

Nie je celkom jasné, prečo niektoré myómy príznaky vyvolávajú a iné sú úplne bezpríznakové. Všeobecne platí, že príznaky korelujú s uložením, veľkosťou a počtom myómov.

Malé myómy väčšinou nemajú žiadne príznaky, nemožno ale presne určiť, od akej absolútnej veľkosti môžu spôsobovať problémy. Známe sú prípady, keď napríklad myóm siahajúci až k pupku bol úplne bez príznakov.

Ak sa ťažkosti objavia, najčastejšie ide o:

 • Predĺžené a silnejšie menštruačné krvácanie, ktoré často vedie k anémii čiže chudokrvnosti
 • Tlak v panve,
 • Pocit ťažoby, nadúvanie či opuch v podbrušku,
 • Ťažké močenie, časté nutkanie na moč,
 • Plynatosť či zápcha

Medzi menej typické príznaky myómov patria:

Aké vyšetrenia zistia myóm?

Gynekologické vyšetrenie pohmatom Maternicový myóm je zvyčajne odhalený na základe bežného gynekologického vyšetrenia. Počas návštevy vám gynekológ vykoná tzv. palpačné vyšetrenie, kedy pohmatom (zavedením niekoľkých prstov do vašej vagíny) môže zistiť výskyt myómov. Ak sa mu niečo nezdá, použije aj vaginálny ultrazvuk.
Popis obrázku: Gynekologické vyšetrenie pohmatom

Vo vybraných prípadoch môže váš gynekológ využiť aj podrobnejšie zobrazovacie metódy ako je:

Magnetická rezonancia

Magnetická rezonanciaodhalí počet, umiestnenie, veľkosť a prekrvenie myómov. Vzhľadom k tomu, že je vyšetrenie veľmi nákladné, používa sa len ak je podozrenie, že myómy vzhľadom na svoju povahu môžu spôsobiť vážne zdravotné nebezpečenstvo.

Vyšetrenie magnetickou rezonanciou sa nevykonáva v ordinácii gynekológa, ale v špecializovanom oddelení nemocníc a je na neho potrebné sa vopred objednať.

Popis obrázku: Magnetická rezonancia

Hysteroskopia

Hysteroskopia znamená "prezeranie maternicovej dutiny alebo krčka maternice" pomocou hysteroskopu (tenký optický kovový nástroj, na ktorého konci je umiestnená kamera a svetlo).
Hysteroskopia

Hysteroskopia sa vykonáva v ľahu na chrbte na gynekologickom kresle. Gynekológ zavedie žene do vagíny zrkadlo (totožné ako sa používa pri stere z krčka maternice). Tenký hysteroskop sa zavedie cez krčok maternice do maternice, kam sa zavedie roztok, aby bolo možné maternicu pozorovať. Vyšetrenie trvá zhruba 10-30 minút.

Termín hysteroskopie sa plánuje vopred a je nutné, aby ste pred tým prešli predoperačnou prípravou.

Viac sa o tomto zákroku dočítate v hlavnom článku na tému: Hysteroskopia

Popis obrázku: Hysteroskopia

Sonohysterografia

Sonohysterografia je ultrazvuková zobrazovacia metóda dutiny maternice a vajíčkovodov, pri ktorej je pomocou veľmi tenkého katétra do maternice zavedené menšie množstvo (cca 10 -15 ml) fyziologického roztoku.
Sonohysterografie

Pomocou tejto metódy je možné presnejšie prehliadnuť štruktúry v maternici (polypy, myómy), sliznicu maternice, zrasty endometria, vrodené defekty a abnormality maternice a vajíčkovodov.

Sonohysterografia je menej invazívnou alternatívou ambulantnej hysteroskopie.

Popis obrázku: Sonohysterografie

Ako sa lieči?

Myómy, ktoré nespôsobujú ťažkosti a nezväčšujú sa, stačí väčšinou sledovať a ponechávajú sa teda, aspoň dočasne, bez liečby.

Ak sú myómy veľmi objemné alebo sa výrazne zväčšujú alebo sa prejavujú niektorými typickými príznakmi, je liečba nutná. Jej spôsob závisí na veľkosti a uložení uzlov, na ťažkostiach, ktoré spôsobujú, na veku, reprodukčnej anamnéze a plánoch ženy na tehotenstvo a na niektorých ďalších faktoroch.

Váš lekár vám navrhne najvhodnejšiu liečbu po zvážení vašej konkrétnej situácie, vzhľadom na:

 • Závažnosť symptómov
 • To, či plánujete tehotenstvo
 • Veľkosť, druh a počet myómov
 • Váš vek

Liečba môže byť buď medikamentózna alebo chirurgická. Lekár by vás vždy mal podrobne zoznámiť s liečebným plánom, ktorý navrhuje a prebrať s vami jeho možné dôsledky na vaše zdravie a prípadné budúce komplikácie. Máte právo sa rozhodnúť. Ak budete mať akékoľvek pochybnosti, určite sa nebojte na čokoľvek opýtať a prípadne si vyžiadať názor iného lekára. Liečba myómov môže mať totiž napríklad v prípade, že by vám vyoperovali maternicu, veľmi závažné dôsledky pre vašu budúcnosť. Jedine ak budete mať všetky informácie, sa môžete rozhodnúť.

Medikamentózna liečba

Medikamentózna liečba (tabletky, injekcie a pod.) býva zvyčajne len dočasným riešením. Nejde totiž o liečbu samotných myómov, ale iba príznakov, ktoré myómy spôsobujú.

Používajú sa rôzne formy hormonálnej terapie, lieky na utíšenie bolesti, lieky zmierňujúce krvácanie, lieky proti anémii a ďalšie.

Aj pri najefektívnejšej forme hormonálnej liečby, ktorá u ženy prechodne navodzuje klimaktérium (menopauzu), sa myómy zmenšujú len dočasne a je potrebné nadviazať liečbou chirurgickou.

Väčšinu liekov navyše sprevádzajú vedľajšie nežiaduce účinky. Slušné výsledky u pacientok s menšími myómami a krvácaním možno dosiahnuť pomocou vnútromaternicového telieska s gestagénom (LNG-IUS). Obľúbená a účinná býva tiež kombinácia cca trojmesačného podávania analog gonadoliberínu a následnej operácie.

Ďalšie metódy liečby sú viac či menej invazívne (spojené s operačným výkonom) a možno ich rozdeliť na výkony maternicu uchovávajúce a na chirurgické odstránenie maternice čiže hysterektómiu.

Hysterektómia

Myomatózne ochorenia sa na viacerých pracoviskách v SR stále riešia odňatím maternice tzv. hysterektómiou. Až jedna tretina hysterektómii ročne je vykonávaná z dôvodu myomatóznej maternice. Ide o najčastejšiu operáciu kvôli myómom maternice vôbec , najmä u žien nad 40 rokov.

Takáto operácia je nielen veľkým zásahom do organizmu (porušenie integrity panvového dna atď.), ale samozrejme aj koncom nádeje na ďalšie alebo dokonca prvé tehotenstvo.

Jedná sa o chirurgický výkon odstraňujúci celú maternicu a možno ho vykonať abdominálne (rezom), pošvovou cestou, laparoskopicky alebo najčastejšie kombinovane, tj. laparoskopicky a vaginálne (tzv.LAVH čiže laparoskopicky s asistenciou vaginálnej hysterektómie). Výkony laparoskopické a vaginálne patria k najmenej invazívnym.

Operácia sa vykonáva v celkovej narkóze, je spojená s väčšími krvnými stratami než ostatné metódy (okrem rozsiahlej myomektómie), s asi 3-7 dennou hospitalizáciou a 3-6 týždennou rekonvalescenciou. Je jedinou z metód, ktorá definitívne vylučuje budúce tehotenstvo, zároveň však aj možnosť recidívy myómov aj ich príznakov.

S ohľadom na vek (a samozrejme tiež želanie pacientky) je vykonávaná s ponechaním či odstránením adnex (vajíčkovodov a vaječníkov). Ak sú vaječníky v panve ponechané, nemá žena po hysterektómii menštruáciu, nie je však v prechode a nemala by teda trpieť klimakterickými príznakmi. Obavy z vyššieho výskytu inkontinencie (neudržanie) moču alebo sexuálnej dysfunkcie u žien po odstránení maternice sú väčšinou slabé a rozsiahle štúdie z poslednej doby ich nepotvrdzujú. Podľa niektorých autorov majú ženy po odstránení maternice skorší nástupu klimaktéria (o cca 3,5 roka v porovnaní s pacientkami bez hysterektómie, hoci im boli vaječníky ponechané.

Myomektómia

Určitou alternatívou je enukleácia krčka myómu - myomektómia. Jedná sa o chirurgické odstránenie myómu, ktoré sa v skorších dobách vykonávalo otvorene, teda prostredníctvom klasického rezu cez brušnú stenu. Dnes sa robí čoraz častejšie laparoskopicky, prostredníctvom mini invazívnych rezov, avšak aj tak sa jedná o veľmi náročný operačný zákrok.

Podľa väčšiny súčasných odporúčaní je u žien plánujúcich tehotenstvo metódou 1. voľby, tj. liečbou s objektívne preukázaným pozitívnym vplyvom na ťažkosti pacientok aj na následnú plodnosť, ktorý vysoko prevažuje nad sprievodnými rizikami. Je predmetom sporov a iste aj otázkou osobných skúseností s touto problematikou posúdiť, v ktorých prípadoch je/sú myóm/y možné a bezpečné odstrániť a z akého prístupu (viď. nižšie) a v akých prípadoch je lepšie voliť postup iný, napr. embolizáciu či laparoskopickú oklúziu maternicových tepien, alebo kedy už nezostáva než vykonať hysterektómiu.

Myomektómia môže byť vykonávaná klasicky čiže laparotomicky (abdominálna, na otvorenom bruchu) - rozom dlhým asi 10 - 12 cm (väčšinou priečne nad lonovou sponou, výnimočne od pupka nadol), laparoskopicky (z cca štyroch 0,5 - 2cm vpichov cez brušnú stenu) alebo hysteroskopicky (pošvovou cestou cez hrdlo maternice). V niektorých prípadoch je možné tieto prístupy aj kombinovať (laparoskopicky a pošvou, laparoskopia a malý rez a pod.). Voľba prístupu závisí od umiestnenia, počtu a veľkosti myómov a v neposlednom rade na vybavenie pracoviska a erudíciu operatérov.

Pretože sa veková hranica žien, ktoré ešte plánujú graviditu, stále posúva, snažia sa špičkové centrá nájsť nové postupy, ktoré by odstránili alebo ošetrili myómy tak, aby zachovali žene maternicu s možnosťou tehotenstva, donosenia a pôrodu zdravého dieťaťa. Jedná sa napríklad o embolizáciu myómu alebo fokusovaný ultrazvuk.

Embolizácia myómu

 • Bezpečná a efektívna liečba
 • Zachovanie maternice bez rizík spojených s chirurgickým zákrokom
 • Efektívny postup aj v prípade mnohopočetných a veľkých myómov
 • Krátka doba hospitalizácie a rekonvalescencie
 • Rýchly návrat k bežným činnostiam
 • Sú uvádzané prípady tehotenstva po embolizácii myómu

Embólia krčka myómu je najmenej invazívna možnosť liečby. Embolizácia umožňuje zachovať maternicu a spočíva v injekčnej aplikácii mikročastíc, ktoré majú zablokovať cievy zásobujúce myóm. Prívod krvi do myómu je zastavený, myóm teda vysychá a symptómy miznú. Táto liečba má rýchly účinok na krvácanie a po niekoľkých mesiacoch vedie k zmenšeniu myómov a maternice. Táto technika sa používa 20 rokov a na celom svete vyliečila viac ako 200 000 pacientok.

Vzhľadom k výnimočne sa vyskytujúcemu riziku nástupu predčasnej menopauzy v súvislosti s embolizáciou sa tento zákrok neodporúča u pacientok, ktoré veľmi túžia otehotnieť a existuje u nich možnosť chirurgickej liečby so zachovaním maternice (myomektómia). Aj po embolizácii však sú známe prípady tehotenstva. Embolizácia je uznávanou alternatívou hysterektómie pre pacientky, ktoré si chcú ponechať maternicu.

Ako prebieha?

Postup vykonáva intervenčný rádiológ . Intervenčný rádiológ je lekár špeciálne školený v odbore diagnostiky a liečby mnohých zdravotných problémov, ktorý používa veľmi malé, miniaturizované nástroje a súčasne sleduje postup liečby pomocou röntgenovej alebo inej zobrazovacej techniky. Intervenčný rádiológ zvyčajne vykonáva výkony veľmi drobným vpichom do kože . Táto liečba nepoužíva chirurgický rez, a preto môže byť pacientka hospitalizovaná oveľa kratšiu dobu a rekonvalescencia sa skracuje na 1-2 týždne. S cieľom zabezpečiť najvyšší štandard starostlivosti bude intervenčný rádiológ úzko spolupracovať s praktickým lekárom a s gynekológom.

Pri vykonávaní tohto mini-invazívneho zákroku je pacientka utlmená sedatívami, ale pri plnom vedomí a necíti žiadnu bolesť. V koži sa v oblasti slabín urobí malý vpich s veľkosťou 1,5 mm a do tepny sa vsunie katéter. Katéter je vedený tepnami do maternice, kde rádiológ sleduje postup zákroku pomocou pohyblivého röntgenového zariadenia (fluoroskopu). Do tepny zásobujúcej myómy krvou sú injektované mikročastice veľkosti zrnka piesku, ktoré uzavrú prietok krvi. Ošetrenie sa vykonáva na ľavej i pravej tepne a zvyčajne vyžaduje jediný mikrorez. Táto procedúra trvá zhruba 1 hodinu.


Popis obrázku: Pri zákroku sa slabinami zavádza malý katéter do femorálnej (stehennej) tepny a odtiaľ do maternicovej tepny. Katétrom sa injektujú malé častice, ktoré tok krvi dopravia do myómu.


Popis obrázku: Častice doputujú k myómu a zablokujú prítok krvi.


Popis obrázku: Bez prítoku krvi sa myóm zmenšuje. Postupom času sa tak zvyčajne obmedzia symptómy súvisiace s myómami maternice.

Rekonvalescencia

Bežným vedľajším účinkom embolizácie krčka myómu je bolesť. Bolesť pociťovaná po zákroku je tlmená za pomoci pumpy pre pacientom kontrolovanú analgéziu. Toto zariadenie obsahuje roztok na báze morfínu, ktorého podávanie pacientka riadi stlačením príručného tlačidla podľa svojej potreby. Po ukončení tohto postupu dostane pacientka analgetický liek na ústne podanie, s ktorým pokračuje doma.

Po 1-2 nociach v nemocnici je pacientka prepustená do domácej starostlivosti a akonáhle sa bude cítiť dobre, môže sa vrátiť k bežnej činnosti. Táto doba sa môže pohybovať od niekoľkých dní po 2-3 týždne. Myómy sa zmenšujú v nasledujúcich mesiacoch.

Po zotavení navštívi pacientka svojho gynekológa a intervenčného rádiológa. Vykonajú testy, aby sa uistili, že myómy sa zmenšujú či miznú.

Fokusovaný ultrazvuk

Systém pozostáva z dvoch v medicíne rutinne používaných zariadení - magnetickej rezonancie a ultrazvuku, ktorý je umiestnený v stole magnetickej rezonancie. Ultrazvuk nie je v tomto prípade využívaný pre diagnostiku tak, ako sa s ním stretávame napríklad v gynekologických ambulanciách, ale pre samotný zákrok.

Ultrazvukové vlnenie je v tkanive premenené na tepelnú energiu, ktoré má na myóm rozkladajúci účinok. Pri použití vysokoenergetického ultrazvuku a pri fokusácii ultrazvukového vlnenia do jedného bodu dôjde v tomto bode k zvýšeniu teploty nad 570 ° C, teda na teplotu, pri ktorej dochádza k denaturácii tkaniva. Vďaka tomu, že takto vysoké teploty sú dosiahnuté iba v mieste, kde je fokus ultrazvuku maximálny, nedochádza v priebehu sonikácie k poškodeniu okolitého tkaniva. Magnetická rezonancia je využívaná pre správne zacielenie ultrazvukovej energie a na sledovanie aktuálnej teploty v ložisku aj v jeho okolí. Celý výkon je tak maximálne bezpečný a komplikácie po výkone sú minimálne.

Pacientka je počas celej doby výkonu zákroku pri vedomí, len v miernej analgosedácii. Vlastný zákrok je pre pacientku nebolestivý a na rozdiel od intra-arteriálnej embolizácie maternicových tepien sa bolesť nedostavuje ani po zákroku. Celý výkon trvá 2-4 hodiny v závislosti na veľkosti a lokalizácii myómu. Výhodou je krátka hospitalizácia a veľmi rýchla rekonvalescencia.

Aký je presný postup?

Ak je z gynekologického hľadiska pre pacientku vhodná liečba MRg FUS, je odoslaná na vstupné MR vyšetrenie do FUS centra v Thomayerovej nemocnici, v Prahe. Vyšetrenie sa uskutoční v rovnakej polohe v akom je vykonávaný zákrok (v ľahu na bruchu). Na magnetickej rezonancii sa získavajú obrazy myómu v maternici v 3 rôznych rovinách tak, aby vzhľadom na typ a uloženie myómu v maternici, mohla byť naplánovaná najlepšia a najšetrnejšia liečba. Pre zhodnotenie prekrvenia myómu je nutné aplikovať do žily kontrastnú látku.

Pre vlastný zákrok musí mať pacientka vykonané štandardné predoperačné vyšetrenia. Zákrok prebieha v polohe na bruchu na špeciálnom stole MR prístroja, ktorého súčasťou je ultrazvukový žiarič. Počas výkonu je myóm postupne bod po bode deštruovaný pomocou vysokoenergetických ultrazvukových vĺn, ktoré spôsobujú zahriatie tkaniva myómu, a tým jeho termické poškodenie. Pri výkone je po celý čas prítomný anestéziológ, ktorý aplikuje pacientke analgetikum a mierne sedatívum na upokojenie.

Pacientka je hospitalizovaná v deň výkonu, nasledujúci deň je prepustená. Za ďalšie 1 - 2 dni sa môže vrátiť k svojej bežnej činnosti.

Prvá kontrola je gynekológom FUS centra vykonaná za 1 mesiac po výkone, ďalšie potom za 3 a 6 mesiacov, kedy pacientka súčasne podstúpi aj kontrolné MR vyšetrenie.

Prečo voliť túto metódu?

 • Žiadne jazvy
 • Bez bolesti
 • Bez radiačnej záťaže
 • Bez celkovej anestézie
 • Možnosť následnej gravidity
 • Ambulantný zákrok či jednodňová hospitalizácia
 • Rýchly návrat do bežného života
 • Vysoko bezpečná metóda
 • Nejedná sa o klasickú operáciu, nehrozia teda pooperačné komplikácie

Existuje nejaká prevencia?

Vzhľadom na to, že nie je presne jasné, prečo myómy vznikajú, nie je ani možné sa pred nimi preventívne chrániť . Lekári sa, ale zhodujú, že pravidelné gynekologické prehliadky a včasné odhalenie myómu môže značne pomôcť pre prípadné plánovanie tehotenstva. Neliečené myómy môžu totiž spôsobiť aj neplodnosť1.

Ak sa u vás myóm objavil a vy plánujete bábätko, odporučí vám zrejme lekár, aby ste čo najskôr otehotnela. Pretože malý myóm väčšinou nie je pre bezproblémové tehotenstvo prekážkou.

Video (DE): Laparoskopická operácia myómu maternice

Súvisiace články

Viac o myóme maternice na modrykonik.sk:

Použité zdroje

 1. http://myomy.cz/myomy/
 2. https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/asymptomaticky-delozni-myom-422531
 3. https://zdravi.euro.cz/clanek/sestra/delozni-myom-298723
 4. http://deloznimyomy.cz/delozni-myomy/
 5. https://www.patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm/cysty-myomy-endometrioza
 6. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288
 7. http://myomlecba.cz/
 8. http://myomlecba.cz/embolizace-myomu.html
 9. https://www.tribune.cz/clanek/33190-jak-spravne-lecit-delozni-myomy
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s myómom maternice

Máš skúsenosť s myómom maternice?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť