Myomektómia

Ak ti bol diagnostikovaný myóm maternice, tvoj gynekológ ti môže odporučiť myomektómiu – operačný zákrok, počas ktorého je myóm chirurgicky odstránený. Ako myomektómia prebieha, musí byť vždy úspešná a čo v prípade, ak po nej plánuješ otehotnieť?
myomektómia rekonvalescencia

Určité typy myómov sa dajú odstrániť prostredníctvom zákroku, ktorému sa hovorí myomektómia.

Čo je to myóm maternice?

  • Myóm na maternici môžu žene diagnostikovať takpovediac v každom veku jej produktívneho obdobia alebo v priebehu menopauzy. V praxi ide o nezhubný nádor, ktorý môže byť rôznej veľkosti – od niekoľko milimetrov až po desiatku centimetrov. Rovnako žene môže aj nemusí spôsobovať ťažkosti.
  • V závislosti od typu myómu a skutočnosti, či žene spôsobuje problémy, lekári zvážia vhodnú liečbu, prípadne zvolia tzv. vyčkávací postup, počas ktorého sa myóm pravidelne sleduje. Liečba môže prebiehať:
    • Farmakologicky – pomocou liekov, pričom je tu zahrnutá aj hormonálna terapia.
    • Chirurgicky – teda operačne prostredníctvom zákroku, počas ktorého sa myóm odstráni.
  • Chirurgická liečba maternicového myómu môže vyzerať nasledovne:
    • Myomektómia – odstránenie menšieho myómu alebo viacerých myómov z povrchu maternice.
    • Hysterektómia4 – odstránenie celej maternice aj s myómami.
    • Fokusovaný ultrazvuk – zákrok, pomocou ktorého myóm naruší cielený ultrazvuk.
    • Embolizácia maternicových tepien – chirurgické znepriechodnenie hlavných tepien, ktoré myóm zásobujú krvou.
  • Prečítaj si náš samostatný článok o maternicovom myóme a dozvieš sa napríklad i to, aké typy myómov rozlišujeme:

Myóm maternice

Veľa žien si od gynekológa vypočuje, že im bol nájdený myóm maternice. Ide o nezhubný nádor, ktorý dokáže narobiť problémy hlavne pri snahe počať dieťatko. Ak sa ťa diagnóza s názvom maternicový myóm týka, alebo ťa len zaujímajú bližšie informácie, prečítaj si nasledujúce riadky. Nájdeš tu okrem iného aj to, aké príznaky sú pre myómy maternice charakteristické.


Čo je to myomektómia a ako prebieha?

  • Myomektómia je operačný zákrok, počas ktorého je žena po celý čas uspatá – vykonáva sa teda v celkovej anestézii. Primárne sa operácia zahajuje laparoskopicky, kedy sa cez brušnú stenu urobia tri menšie otvory, cez ktoré sú do brušnej dutiny zavedené nástroje, medzi ktorými je napríklad aj kamera. Ak sa však v priebehu operácie na sále zistí, že laparoskopická cesta nie je možná, urobí sa „klasický“ chirurgický rez cez brucho – laparotómia.
  • Cieľom myomektómie je odstrániť menší myóm alebo viacero myómov tak, aby bola zachovaná maternica. Aj z toho dôvodu sa tento úkon najčastejšie robí ženám, ktoré ešte plánujú otehotnieť, prípadne sú príliš mladé na to, aby o maternicu prišli.
  • Častou praxou je, že sa pred zahájením operácie vykoná aj diagnostický zákrok hysteroskopia,1 počas ktorej sa k maternici zavedie kamera, vďaka čomu lekári zhodnotia podmienky, s ktorými sa v priebehu operácie stretnú – uloženie a veľkosť myómov, naliehanie okolitých orgánov k maternici, prípadne presah myómov do svalstva maternice. Hysteroskopia sa urobí až v momente, ako je žena uspatá, a mnohokrát sa aj na základe nej zvolí spôsob vedenia operácie – buď laparoskopia, alebo laparotómia.
  • Dôsledkom zistení z hysteroskopie sa môže stať, že sa na sále rozhodne o zmene liečby myómov, pretože sa myomektómia preukáže ako nemožná cesta. Môže napríklad ísť o situáciu, kedy myómy presahujú hlboko do svalstva maternice a pacientka si želá maternicu ponechať – v mnohých prípadoch totiž myomektómia nie je možná. Vtedy sa buď zvolí iný operačný zákrok (často je to embolizácia tepien), alebo sa lekári zhodnú na tom, že radšej započnú farmakologickú liečbu.
    • V prípade, že žena pred operáciou súhlasí s odobratím maternice, môžu sa lekári rozhodnúť pre odstránenie celého orgánu. Väčšinou je hlavnou indikáciou hysterektómie práve hlboko vrastený myóm.
  • Myomektómia trvá približne hodinu až dve – jej priebeh a dĺžka závisia od počtu myómov a výsledkov, ktoré zobrazí hysteroskopia. Ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, žena je po zákroku hospitalizovaná 3 až 6 dní a potom je prepustená domov.

Zotavovanie po myomektómii

  • Jemná bolesť v podbrušku, ktorá sa podobá slabším menštruačným bolestiam, je pár dní po myomektómii obvyklá. Povrch maternice jej totiž po operácii podráždený a niektoré ranky, ktoré na maternici vznikli, môžu byť ošetrené i stehmi. Aj preto je samozrejmé, že by sa žena aj po prepustení z nemocnice nemala priveľmi namáhať a na istý čas by nemala zaťažovať brušné svalstvo napríklad zdvíhaním ťažkých bremien.
  • Kontroly po operácii ti môže každá nemocnica „naordinovať“ v inom intervale. Častou praxou však je, že ak žena nemá žiadne komplikácie, príde na kontrolu po mesiaci, polroku a roku.
  • Môže sa však stať, že ti lekári navrhnú aj kontrolu laparoskopiou – teda by znovu šlo o zákrok v celkovej anestézii, počas ktorého sa skontroluje hojenie po myomektómii. Tento postup je väčšinu odporúčaný, ak mala žena pred myomektómiou viacero myómov, prípadne boli hlbšie vrastené do svaloviny maternice a lekárom sa ich napriek tomu podarilo odstrániť.
    • Kontrolná laparoskopia sa zväčša vykonáva po dvoch či troch mesiacoch od myomektómie, prípadne môže byť nahradená hysteroskopiou.

Tehotenstvo a pôrod po myomektómii

  • Ak po myomektómii plánuješ otehotnieť, lekár ti povie, koľko mesiacov od operácie by si mala čakať. Zvyčajne však ide o minimálne polrok, pretože maternica sa potrebuje zregenerovať.
  • Ak bol operačný zásah do maternice dôsledkom myomektómie rozsiahly, môže sa stať, že lekári budú odporúčať pôrod cisárskym rezom.

Video: Lekárka o myómoch: Čo sa bude diať, ak ti nájdu myóm?

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Fokusovaný ultrazvuk

Počula si už o fokusovanom ultrazvuku? Ide o pomerne novú metódu, ktorej cieľom je pomôcť pacientkam, ktorým život komplikuje maternicový myóm. Hoci na Slovensku fokusovaný ultrazvuk zatiaľ dostupný nie je, predsa len sa oplatí vedieť, ako presne tento zákrok prebieha. Aké sú jeho výhody a čo počas zákroku cíti pacientka?

Endometrióza

Endometrióza je ochorenie žien, kedy sa ložiská sliznice maternice nachádzajú mimo maternice. Čiastočky endometria sa nemusia nachádzať len v oblasti panvy ženy. Môžu sa vyskytovať okrem srdcového svalu a sleziny prakticky kdekoľvek. Endometrióza je najčastejšou gynekologickou chorobou v reprodukčnom veku ženy

Laparoskopia

Oznámil ti lekár, že ťa čaká laparoskopická operácia a zaujíma ťa, ako presne bude zákrok prebiehať a čo ťa bude čakať počas prvých dní zotavovania? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo to laparoskopia vlastne je, kedy sa môže zvoliť a aké sú jej výhody v porovnaní s operáciou, počas ktorej sa otvára brušná dutina.


Viac o myomektómii na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s myomektómiou

Máš skúsenosť s myomektómiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke