Hysteroskopia

Hysteroskopia znamená "prezeranie maternicovej dutiny alebo krčka maternice" pomocou hysteroskopu (tenký optický kovový nástroj, na ktorého konci je umiestnená kamera a svetlo).
Hysteroskopia

Počas hysteroskopie lekár zhodnotí tvar dutiny maternice, ústia vajcovodov, sliznice maternice a zároveň je možné odobrať vzorku sliznice na histologické vyšetrenie (tzv. endometrium).Toto vyšetrenie je možné robiť aj semiambulantne (s jednodňovou hospitalizáciou).

U niektorých prípadov môže byť hysteroskopia alternatívou k hysterektómii2.

Viac o hysterektómii v hlavnom článku: Hysteroktómia2.

Kedy je hysteroskopia indikovaná

Indikácie na vykonanie hysteroskopie zahŕňajú:

 • Opakujúce sa abnormálne maternicové krvácanie
 • Nepravidelný menštruačný cyklus
 • Panvové bolesti
 • Výtoky z pošvy
 • Opakované potraty3 (habituálny potrat)
 • Problémy s otehotnením
 • Lokalizácia vnútromaternicového telieska13
 • Optické zhodnotenie nálezu pri neoplazme krčka, tela alebo hrdla
 • Pri infertilite a sterilite1
 • Na odstránenie abnormálnych výrastkov z maternice, napr .:
  • myómy - výrastky, ktoré nie sú rakovinové, môžu sa vyskytnú vnútri maternice a spôsobovať bolesť
  • polypy - výrastky vznikajúce na sliznicu maternice, ktoré spôsobujú nepravidelnosť menštruačného cyklu
  • vnútromaternicové zrasty - jazvy môžu spôsobovať vynechávanie menštruácie a neplodnosť
  • "zhrubnutie" maternice - môže sa zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka

Výkony, ktoré možno robiť hysteroskopicky

 • liečba myómov,, ktoré sa nachádzajú v dutine maternice
 • odstránenie polypov (z hrdla maternice alebo z dutiny maternice)
 • liečba maternicových malformácií (priehradiek v dutine maternice)
 • liečbu maternicových synechií (abnormálnych zrastov stien maternice)
 • odstránenie sliznice maternice v prípade veľmi silného menštruačného krvácania (ablácia)

Ako sa vykonáva hysteroskopia

Hysteroskopia sa vopred plánuje a pred plánovaným zákrokom je tak s pacientkou dohodnutý termín, kedy k zákroku dôjde a je oboznámená s priebehom operácie a s následnou liečbou. Pacientka musí pred začiatkom operácie prejsť predoperačným vyšetrením u svojho lekára (vyšetrenie krvi, moču, prehľad alergií, zoznam liekov, prekonaných chorôb a operácií). Hysterektómia, teda samotná operácia je bezbolestná, žena môže iba cítiť Bolesť tlak v podbrušku pri rozširovaní maternicového hrdla.
Hysteroskopia

Hysteroskopia1 sa vykonáva pod celkovou alebo lokálnou anestéziou. Pacientka nesmie pred zákrokom piť, fajčiť a musí prísť nalačno. Deň operácie je väčšinou tiež deň nástupu do nemocnice.

Hysteroskopia sa vykonáva v ľahu na chrbte na gynekologickom kresle. Gynekológ zavedie žene do vagíny zrkadlo (totožné ako sa používa pri stere z krčka maternice). Tenký hysteroskop (optický prístroj s priemerom 2 až 6 mm ) sa zavedie cez krčok maternice do maternice, s malým množstvom fyziologického roztoku, ktorý umožní dobrú viditeľnosť, aby bolo možné maternicu pozorovať. Vyšetrenie trvá zhruba 10-30 minút.

Po operačnom zákroku

Po vyšetrení zostane pacientka asi hodinu až dve na pozorovaní na klinike, či nedôjde ku krvácaniu z rodidiel. V tejto dobe nesmie pacientka piť ani jesť, povolené sú len lieky na tlmenie bolesti. Počas nasledujúcich 14 dní sa môže objaviť slabé špinenie alebo krvácanie. Pacientka sa po 14 dňoch od zákroku objedná na kontrolu k svojmu lekárovi.

Po príchode domov je pre pacientku dôležitý odpočinok, aj keď má na druhý deň pocit, že sa môže vrátiť do práce a k bežným každodenným činnostiam. Po operácii sa môžu objaviť kŕče podobajúce sa tým menštruačným, žene je povolené tieto kŕče tlmiť vhodnými liekmi proti bolesti. Dĺžka vhodného odpočinku je závislá na náročnosti zákroku, ktorý žena podstúpila.

Na zníženie rizika vzniku infekcie je vhodné, aby žena mesiac po hysteroskopii nepoužívala počas menštruácie tampóny a vyhla sa pohlavnému styku. Nevhodné je tiež športovanie. O dĺžke sexuálnej a športovej abstinencie by sa mala žena poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Ak bola hysteroskopia vykonávaná pod celkovou anestéziou, mala by sa žena na 24 hodín po zákroku vyhnúť konzumácii alkoholu a riadeniu automobilov.

Komplikácie operačného zákroku

Ak dôjde po operácii ku komplikáciám, musí žena vyhľadať ošetrenie lekára čo najskôr. Operačný zákrok býva spravidla bez komplikácií, výnimočne sa môže objaviť masívne krvácanie počas samotnej operácie alebo po nej alebo môže dôjsť k poškodeniu maternice alebo krčka maternice. Toto poškodenie je nutné čo najskôr vyliečiť.

V niektorých prípadoch sa môže objaviť infekcia maternice alebo krčka maternice. U pacientky sa objavuje silné krvácanie, páchnuce a nepríjemný vaginálny výtok, teplota nad 38 ° C a žalúdočné kŕče.

Diagnostiká hysteroskopia

Diagnostická hysteroskopia umožňuje:

 • zobraziť hrdlo maternice a dutinu maternice,
 • rozpoznať rôzne anomálie: myómy, polypy, maternicové malformácie, zmeny na sliznici maternice vrátane prednádorových

Toto vyšetrenie je obvykle nebolestivé, ak cítite miernu bolesť, prítomný anestéziológ vám podá do žily látku, ktorá bolesť tlmí.

Prínos hysteroskopie spočíva v skutočnosti, že táto technika umožňuje presné zobrazenie atypických ložísk vnútri maternice a umožňuje operatérovi presnú prácu pod zrakovou kontrolou. Toto presné hodnotenie v kombinácii s hystologickým výsledkom je potrebné pri rozhodovaní o možnostiach liečby.

Operačná hysteroskopia

Dovoľuje robiť niektoré operačné výkony a zachováva rovnaké princípy ako diagnostická hysteroskopia. Z nutnosti zavedenia operačných nástrojov do dutiny maternice však v niektorých prípadoch vyplýva použitie hysteroskopov s väčším priemerom (až 10 mm). Preto sa pre väčšie pohodlie pacientky aplikuje analgosedácia alebo celková anestézia.

Operačnú hysteroskopiu je vhodné robiť po menštruácii, keď je nízka sliznica maternice. Zlepší sa tak prehľadnosť v dutine maternice, vykonávané výkony sú pre operatéra jednoduchšie a tiež sa zníži možnosť krvácania pri výkonoch.

Video: Ambulantná hysteroskopia

Ako sa pripraviť na hysteroskopiu

Hysteroskopia sa uskutočňuje medzi 6. až 11. dňom vášho menštruačného cyklu.

Pred vyšetrením musí žena podstúpiť predoperačné vyšetrenie, vrátane EKG, testy krvi a moču (ošetrujúci lekár dá žene odporúčanie pre praktického lekára). Predoperačné vyšetrenie nesmie byť staršie ako štyri týždne. Noc pred zákrokom si žena vezme dezinfekčnú vaginálnu tabletu a od polnoci nesmie jesť, piť alebo fajčiť. Kliniku môže opustiť len v sprievode dospelej osoby a v deň zákroku nebude môcť pracovať. Po zákroku sa musí predchádzať infekcii (napr. vyhýbať sa horúcim kúpeľom, saune3 a bazénom), rovnako ako dodržiavať asi týždeň sexuálnu abstinenciu. Asi po 14 dňoch je nutná kontrola. Menštruačný cyklus by sa mal obnoviť tri týždne po vyšetrení.
 

Aké sú riziká

 • Perforácia steny maternice počas vyšetrenia
 • Poranenia steny maternice spojené s krvácaním
 • Riziká spojené s anestéziou
 • Infekcie
 • Nadmerná resorpcia tekutiny

Súvisiace články

Viac o hysterokopii na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. TOM-GYN, s.r.o.: http://www.tomgyn.sk/index.php/operacna-liecba-neplodnosti
 2. http://www.ipsen.sk/
 3. http://www.gennet.cz/en/hysteroskopie-laparoskopie-1404036733.html
 4. http://vysetreni.vitalion.cz/hysteroskopie/
 5. http://www.hysteroskop.cz/index.html
 6. http://www.nhs.uk/conditions/Hysteroscopy/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s hysteroskopiou

Máš skúsenosť s hysteroskopiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť