Fluór

Fluór je nám známy najmä zo zubných pást. Čistý fluór sa v prírode nachádza len vo viazanej forme. Preto sa s fluórom stretávame v podobe jeho zlúčenín, najčastejšie fluoridov.

Fluoridy sú potrebné pri tvorbe a raste zubov a kostí. Jeho nadbytok, ako aj nedostatok majú negatívne následky na organizmus. Pri kostiach má schopnosť stimulovať rast novej kosti. V súvislosti s fluórom sa vedie medzi odborníkmi debata o jeho prínose alebo škodlivosti v boji so zubným kazom. Názory na zubné pasty s fluórom, doplnky stravy s fluórom, či jeho pridávanie do pitnej vody ako prevencia zubného kazu nie sú jednotné.

Optimálne denné množstvo fluóru

Vek Denné množstvo
0 - 6 mesiacov 0.01 mg
7 - 12 mesiacov 0,5 mg
1 - 3 roky 0,7 mg
4 - 8 rokov 1 mg
9 - 13 rokov 2 mg
14 - 18 mg 3 mg
Muži nad 19 rokov 4 mg
Ženy nad 19 rokov 3 mg

Počas tehotenstva nebola preukázaná potreba zvýšiť príjem fluóru. Žiadne údaje zo štúdií nedokumentujú metabolizmus fluóru počas dojčenia11. Obsah fluoridov v materskom mlieku je veľmi nízky a relatívne necitlivý od prjmu matky, pre dojčiace ženy nie je potrebné navyšovať príjem fluóru. Obsah fluoridov v materskom mlieku je udávaný od 0,007 do 0.011 mg/liter.

Zdroje fluóru

V potrave sa fluór vyskytuje zvyčajne v nízkych množstvách. Fluorid sodný sa nachádza v morskej vode, preto aj morské ryby a živočíchy ho obsahujú. Vo vyššom množstve je tiež obsiahnutý v želatíne. Rastliny na čaj absorbujú fluoridy z pôdy Následkom čoho je v čaji pripravenom z čajových lístkov (najmä starších) vysoké množsto fluoridov.

Materské mlieko obsahuje naopak veľmi malé množstvo fluóru ( 0,007 do 0.011 mg/liter). V umelých mliekach5 býva však množstvo fluóru oveľa vyššie.

V niektorých krajinách je fluoridovaná aj pitná voda.

Nedostatok fluóru

Nedostatok fluóru môže spôsobovať vyššiu kazivosť zubov, slabšie zuby1 a kosti.

Nadbytok fluóru

Príliš veľký príjem fluóru môže mať za následok:

  • zubnú fluorózu
  • skeletálnu fluorózu
  • narušenie funkcie štítnej žľazy.

Vysoký príjem fluóru je tiež spájaný s nižším IQ u detí a zvýšeným počtom nádorov a rakoviny.

Príznaky predávkovania fluórom

Fluoridové zubné pasty pre deti

Zubní lekári spravidla odporúčajú používanie zubnej pasty s fluórom od veku 2 rokov a vo veku 2 - 6 rokov používať na čistenie zubov dieťaťa fluoridovú zubnú pastu vo veľkosti hrášku.

Aj najväčšia americká asociácia dentistov ADA doporučovala čistiť deťom do 2 rokov zuby len čistou vodou. Vo februári 2014 vydala Americká asociácia dentistov (ADA) nové odporúčanie, ktoré ako sa uvádza v stanovisku je na základe nových vedeckých zistení. Asociácia odporúča ako prevenciu zubného kazu, použiť pri čistení maličké množstvo fluoridovej pasty (veľkosť zrnka ryže) aj pre deti mladšie ako 3 roky. Odporúčané množstvo vo veľkosti hrášku ostáva zachované pre deti od 3 do 6 rokov.

Odporcovia fluoridových zubných pást pre deti upozorňujú na toxicitu fluóru a deti považujú za najviac ohrozenú skupinu. Deti sú vzhľadom na svoju telesnú hmotnosť ohrozené aj pri relatívne malom množstve fluóru negatívnymi dôsledkami nadbytočného príjmu fluóru a tiež možnou otravou alebo predávkovaním fluórom.

Za smrteľnú dávku fluoridu sodného je pre 70kg človek považované množstvo 5 - 10 mg fluoridu sodného (alebo 32 - 64 mg fluoridu / kg telesnej hmotnosti). V prípade malých detí je však tento údaj nepoužiteľný. Preto je použiteľnejšie vychádzať z tzv. pravdepodobne toxickej dávky (angl. PTD = Probably Toxic Dosage). PTD pre fluór je 5 mg / kg telesnej hmotnosti. Pri tejto dávke použitého fluóru hrozia závažné následky otravy fluórom.

Odporcovia fluoridových zubných pást upozorňujú, že pre mnoho detí je fluoridová zubná pasta najväčším zdrojom príjmu fluoridov. Pretože malé deti pri čistení prehĺtajú zubnú pastu alebo zo zvedavosti "ochutnávajú" zubnú pastu rodičov, je to práve táto skupina, ktorá je ohrozená dentálnou fluorózou alebo otravou fluórom z bežne dostupných zdrojov ako sú zubné pasty. Mnohé štúdie poukazujú na fakt, že množstvo detí príjme vďaka zubnej paste viac fluóru ako je odporúčaná denná dávka zo všetkých zdrojov.

Fluoridové tabletky

Fluoridové doplnky (tabletky, kvapky) boli dlhú dobu predpisované všetkým deťom ako prevencia proti zubnému kazu. V roku 1994 Americká asociácia dentistov (ADA), Americká akadémia pediatrov (AAP) a Americká akadémia detských zubných lekárov (AAPD) vydalo vyhlásenie, v ktorom výrazne znížili ich odporúčané dávkovanie fluoridových doplnkov. Podľa týchto usmernení napr. deťom vo veku 0-6 mesiacov nemajú byť podávané žiadne fluoridové doplnky. V roku 2010 ADA vyhlásila, že fluoridovéh doplnky majú byť predpísané len deťom, ktoré hrozí vysoké riziko vzniku zubného kazu. Zubné združenia v ostatných krajinách urobili postupne podobné oznámenia.

Väčšina európskych združení zubných lekárov sa vyslovuje za používanie fluoridových doplnkov len v prípade hroziaceho nedostatku fluóru.

Fluoridácia pitnej vody

Väčšina vyspelých krajín na svete odmietli fluoridácia vody. Spojené štáty sú v tomto výnimka. Via ako 70% dodávok pitnej vody je obohacovaných fluórom. Podľa British Fluoridation Society v spojených štátoch pije umelo fluoridovanú vodu viac ľudí ako vo zvyšku ostatného sveta.

97% západnej Európy a aj Japonsko konzumuje nefluoridovanú pitnú vodu. V Európe, len Írsko, Poľsko, Srbsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo umele pridávajú fluór do všetkých dodávok pitnej vody.

V Československu sa začala floridácia vody v roku 1958 v Tábore. V Prahe bola fluoridácia zahájená v roku 1975. V roku 1988 bola zastavená fluoridácia vody v Prahe a následne v celej krajine. Od roku 2008 žiadna voda v Českej republike nebola fluoridovaná. K dostaniu je fluoridovaná soľ.

Viac o fluóre na modrykonik.sk

  • Skupina užívateliek: Zuby

Použité zdroje

  1. http://sk.wikipedia.org/wiki/Fluór
  2. Institute of Medicine: Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride (1997), dostupné online: http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=5776
  3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002420.htm
  4. https://web.archive.org/web/20140302211321/http://www.ada.org/9611.aspx
  5. http://www.huffingtonpost.com/dr-mercola/fluoride_b_2479833.html
  6. Fluoridealert.org
  7. http://www.fluoridation.com/
  8. http://www.tribune.cz/clanek/11911
  9. http://en.wikipedia.org/wiki/Fluoridation_by_country

Hodnotenia a skúsenosti s fluórom

Máš skúsenosť s fluórom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke