Klostrídiové infekcie

Klostrídiové infekcie označujú infekčné ochorenia spôsobené baktériami z rodu Clostridium, ktoré majú tyčinkový tvar. Jedná sa o pôvodcov Clostridium difficile, Clostridium botulinum, Clostridium tetani a Clostridum perfringens.

Clostridium difficile
Popis obrázku: Baktérie z rodu Clostridium majú tvar tyčiniek.

Baktérie z rodu Clostridium, ktoré sa uchytia na vašich črevách a začnú produkovať jedovaté látky, vás dokážu potrápiť hnačkou aj vredmi. Existuje viac typov klostrídiových infekcií a líšia sa podľa závažnosti.

Klostrídiové kolitídy

Tieto ochorenia hrubého čreva spôsobuje tyčinka Clostridium difficile. Môže sa vyskytovať u cca 5 % dospelého obyvateľstva aj ako súčasť bežnej črevnej mikroflóry, teda organizmov, ktoré prebývajú v našom hrubom čreve a napomáhajú tráveniu. Avšak môže vyvolať aj kolitídy, čo je zápalové ochorenie čreva.

Clostridium difficile sa často považuje za tzv. nozokomiálnu infekciu. Tento pojem označuje infekcie získané pobytom v nemocničnom prostredí. Domáce zvieratá a mastné produkty sú tiež možným mimonemocničným zdrojom.

Ako baktéria poškodzuje črevo?

Baktéria priľne na stenu hrubého čreva a produkuje jedovaté látky - toxíny, ktoré poškodia okolité črevné bunky aj hrubšie vrstvy steny čreva. Následne vzniká hnačka. Ak ale hnačka nevznikne, ochorenie postupuje ďalej a v čreve vytvára vredy. Predstavte si ich nakopené ostrovčekovito na črevnej stene. Povrch sa pokryje bledými až žltohnedými povlakmi, ktoré pripomínajú blanu, tzv. pablany.

Toxín môže vo vážnejších prípadoch pôsobiť aj na pohyblivosť čriev (peristaltiku), až jeho úplnú zástavu. Potrava sa neposúva, ale hromadí a baktérie sa množia. Črevo zhrubne do enormných rozmerov, poškodí sa a baktérie sa dostanú aj do hlbších tkanív, dokonca do obehu. Tieto stavy sú už vysoko smrteľné.

Kto má najvyššie riziko a kedy si dávať pozor?

Najvyššie riziko majú ľudia, užívajúci širokospektrálne antibiotiká4, teda antibiotiká, ktoré pôsobia na veľké množstvo bakteriálnych druhov. Ochorenie sa môže vyskytnúť pri ich užívaní, ale aj 3 mesiace po nich. V princípe antibiotiká vyhubia všetky dobré baktérie v našom čreve. Dobré baktérie obsadzujú miesta pre zlé baktérie ako je Clostrídium. Predstavte si miestnosť plnú obsadených stoličiek. Tam sedia dobré baktérie. Ak tam stále sedia, zlé, ako napr. naše Clostridium, si nemajú kam sadnúť a čo poškodiť. Ak tam však je voľno, zlé baktérie si rady obsadia miesta.

Vyššie riziko majú pacienti po brušných operáciách a vo vyššom veku aj imobilní pacienti - k pohybu v čreve napomáha aj pohyb svalov v okolí a črevo sa náročne vyprázdňuje.

Ako to doktor diagnostikuje?

Ak má doktor vážne podozrenie na klostrídiovú infekciu, môže spraviť mikrobiologické vyšetrenie stolice na preukázanie Clostridia difficile. Rutinne sa ale robí metóda ELISA, ktorá dokáže prítomnosť vyššie spomínaných jedovatých látek - toxinov A a B. Možný je aj preukaz špecifického antigénu (glutamát dehydrogenázy) - v podstate ide o zistenie, či sa tam daná látka nachádza alebo nie.

Na potvrdenie diagnózy môžeme využiť aj endoskopické vyšetrenie. Doktor sa vám pozrie hadičkou s kamerou do čreva.

Ako to vyliečiť?

V najideálnejšom prípade vysadíme antibiotikum, ktoré infekciu spôsobilo. Nie vždy je to však možné, napríklad ak ešte stále prebieha infekcia, ktorú inak liečiť nevieme. Keďže Clostridium difficile je baktéria, aj na ňu zaberajú niektoré antibiotiká. Konkrétne sa jedná o vankomycín alebo metronidazol. Samozrejmosťou je aj užívanie probiotík3, čo sú dobré baktérie. Nezabúdame ani dopĺňať stratené tekutiny.

Ďalšie ochorenia spôsobené inými klostrídiami:

Botulizmus

Clostridium botulinum je nebezpečná baktéria, ktorá spôsobuje tzv. botulizmus. Ochorenie nespôsobuje baktéria sama o sebe, ale botulotoxín, ktorý produkuje. Je to jedovatá látka, ktorá spôsobuje ochabnutie priečne pruhovaných svalov zodpovedných za to, že sa dokážeme pohybovať. Tieto baktérie nie sú veľkými fanúšikmi kyslíka, preto ich nájdeme v prostredí, kde ho je málo. Typickým príkladom je zle spracovaná konzerva. Počas prípravy jedla by sa mal toxín deaktivovať, napríklad prevarením minimálne 10 minút. Tento toxín má ale aj svoje výhodné využitie. Je ochabujúci účinok sa používa v kozmetike na vyhľadenie vrások – jednoducho vám ochabnú svaly a pokožka sa vypne. Využitie si našiel aj v prípade nadmerného potenia.

Tetanus

Tetanus je smrteľne nebezpečné ochorenie, za ktoré je zodpovedné Clostridium tetani. Opäť tvorí jedovatú látku – tetanotoxín, ktorý spôsobuje nekontrolovateľné sťahy svalov. Do tela sa dostáva porušenou kožou po poranení. Proti tomuto ochoreniu sa očkuje každých 10-15 rokov. Terapia spočíva vo vyčistení a ošetrení rany a preočkovaní.

Plynatá sneť a otrava z jedla

Odumieranie tkanív s tvorbou plynu je ochorenie známe ako plynatá sneť (gangréna). Pri pohmate počujete praskanie plynových bubliniek v tkanive. Jeho pôvodcom, hoci nie jediným, je Clostridium perfringens. Liečbou je amputácia postihnutej končatiny. Iný typ Clostridia perfringens (typu A) spôsobuje menej závažné stavy ako otravu z jedla. Príznakmi sú hnačky, nechutenstvo či zvracanie.

Video: Clostridium tetani and Tetanus (ENG)

Viac o klostridiových infekciách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Botulotoxin
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Tetanus
  3. https://www.wikiskripta.eu/w/Gangréna
  4. https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2013/06/03.pdf
  5. https://www.stefajir.cz/?q=klostridiove-infekce

Použité zdroje obrázkov

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ClostridiumDifficile.jpg

Hodnotenia a skúsenosti s klostrídiovými infekciami

Máš skúsenosť s klostrídiovými infekciami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke