Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Probiotiká

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sú schopné osídliť črevnú mikroflóru. Jedná sa o baktérie mliečneho kvasenia rodov Lactobacillus a Bifidobacterium a niektoré ďalšie druhy baktérií, ako je napr Streptococcus thermophilus. Pre dojčatá sú vhodné probiotiká vo forme kvapiek, prášku, vysypávacích kapsúl alebo vreciek. Črevá bábätka by sa mali lepšie osídliť v priebehu niekoľkých dní až dvoch týždňov.

Podávanie laktobacilov je kontraindikované u pacientov s alergiou na bielkovinu kravského mlieka kvôli možnej kontaminácii pri výrobe probiotík. Pri alergii na kvasinky je kontraindikované probiotikum Saccharomyces boulardii.

Význam probiotík

 • prispievajú k lepšej imunite
 • pomáhajú k lepšiemu tráveniu
 • chránia sliznicu tráviaceho traktu
 • sú vhodné pri a po užívaní antibiotík, ako podpora liečby a ochrana tráviacej sústavy
 • pomáhajú liečiť zápalové ochorenia tráviaceho systému
 • tvoria vitamíny skupiny B a K
 • zabraňujú zápche
 • čistia črevá
 • znižujú cholesterol

Zdroje probiotík

Probiotiká sa nachádzajú v jogurtoch, kefíre, acidofilnom mlieku alebo je možné si ich zakúpiť vo forme doplnku výživy.

Stanovisko Českej pediatrickej spoločnosti na podávanie probiotík dojčatám

Stanovisko pracovnej skupiny pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu pri Českej pediatrickej spoločnosti na podávanie probiotík dojčatám vo forme potravinových doplnkov je nasledovné:

V súčasnej dobe považujeme za rozumné podávať probiotiká dojčatám až od ukončeného 3. mesiaca (pokiaľ lekár neurčí inak), ktoré nie sú dojčené a nedostávajú dojčenskú mliečnu výživu obohatenú o probiotiká. Vybrané probiotiká s preukázanou klinickou účinnosťou (viď nižšie body 2. a 3.) je možné podávať na doporučenie lekára v prípade liečby akútnych infekčných hnačiek alebo ako prevenciu postantibiotických hnačiek. Prípravky nepodávať deťom so závažnými poruchami imunity alebo liečenými imunomodulačnou liečbou.

 1. Nie je dostatok kvalitných dôkazov k doporučeniu podávania probiotík k prevencii infekčných hnačkových ochorení.
 2. Ako doplnok v liečbe akútnych infekčných hnačkových ochorení možno použiť probiotiká s preukázaným účinkom, ako napr. Lactobacillus rhamnosus GG a Saccharomyces boulardii.
 3. Niektoré probiotiká sú významne účinné v prevencii hnačkových ochorení pri liečbe antibiotikami4. Najčastejšie boli použité kmene Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii, Bifidobacterium lactis, Streptococcus thermopilus.
 4. Nie je známa štúdia o účinnosti probiotík v liečbe hnačkového ochorenia pri podávaní antibiotík.
 5. Preventívne podávanie probiotík významne znižuje riziko nekrotizujúcej enterokolitídy a mortality u nedonosených detí1. Najčastejšie bola použitá kombinácia Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium sp.
 6. Lactobacilus reuteri môže mať pozitívny vplyv pri dojčenských kolikách2.
 7. Aj keď existujú niektoré štúdie, ktoré preukázali pozitívny vplyv na výskyt ekzému, nie je doteraz dostatok dôkazov pre rutinné podávanie prebiotík alebo probiotík tehotným ženám a dojčatám k prevencii alergických ochorení1.
 8. Nebola preukázaná účinnosť probiotík v liečbe atopického ekzému26.
 9. Sú potrebné ďalšie štúdie k dôkazu dlhodobej prospešnosti prebiotík a definovaných probiotík v dojčenských mliekach.5
 10. Zdravé plne kojené deti nepotrebuje doplnkové podávanie probiotík či prebiotík.

Dlhodobý efekt podávania probiotík malým dojčatám na črevnú mikroflóru nie je známy. Nie je taktiež známy dlhodobý efekt na imunitu, alergiu1 a autoimunitu. Pretože nie je dobre zdokumentovaný preventívny efekt probiotík na akékoľvek ochorenie detí, nie je taktiež indikácia k dlhodobému podávaniu probiotík zdravým kojeným dojčatám. Z týchto dôvodov by mali byť probiotiká u dojčiat ordinované lekárom ako liek v určitých špecifických situáciách a nie ako potravinový doplnok.

Plne dojčené dieťa nepotrebuje podávanie probiotík. Aj Európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživy (ESPGHAN) je v dnešnej dobe značne rezervovaná k plošnému podávaniu probiotík najmenším dojčatám.

Probiotiká a antibiotiká

Pri antibiotickej liečbe je vhodné užívať probiotiká. Probiotiká podporia samotnú liečbu, ale tiež chránia tráviaci trakt. Probiotiká (laktobacily a bifidobaktérie) sa zväčša užívajú s minimálne dvojhodinovým odstupom od užitia antibiotík. Teda dve hodiny pred tým alebo po tom, čo ste zjedli antibiotiká.

Najznámejšie kmene probiotík

 • Lactobacillus acidophilus: LA-5®: uľavuje od bolesti žalúdka a pomáha pri hnačke, udržuje rovnováhu probiotických baktérií v čreve počas užívania antibiotík, pomáha pri trávení a absorpcii živín zo stravy a tiež pomáha pri intolerancii laktózy
 • Bifidobacterium Animalis: BB-12®: Podporuje obranyschopnosť organizmu, má schopnosť znižovať výskyt rôznych infekcií
 • Lactobacillus rhamnosus: Býva ordinovaný ako podporná liečba akútne hnačky u detí, prospieva dostatočnej hydratácii organizmu počas hnačky. Pomáha v boji s patogénnymi organizmami typu Listeria, Clostridia, Shigella a Salmonella.
 • Saccharomyces boulardii: Pomáha pri hnačkách rôzneho pôvodu alebo počas a po liečbe antibiotikami na ochranu zažívacieho traktu.
 • Lactobacillus reuteri: Nachádza sa v materskom mlieku, ničí množenie sa nebezpečných baktérií v ľudskom organizme
 • Lactobacilus Bulgaricus: pomáha rozkladať niektoré ťažšie stráviteľné zložky potravy a tým napomáha udržiavať organizmus v rovnováhe. Preukázaný bol jeho pozitívny účinok v boji proti baktérii Candida
 • Bacillus coagulans: Gram pozitívna baktéria, ktorá do svojho prostredia produkuje antibakteriálne látky: kyselinu mliečnu, H2O2 a bakteriocíny.
 • Lactobacillus casei: Zlepšuje trávenie a zmierňuje intoleranciu laktózy a prejavy zápchy, podporuje imunitu organizmu
 • Bifidobacterium infantis: Pomáha zmierňovať príznaky spojené so syndrómom dráždivého čreva u žien, zahŕňajúc tiež hnačku a zápchu
 • Bifidobacterium longum: zabezpečuje bezproblémový tráviaci proces, blokuje množenie nebezpečných baktérií v čreve a posilňuje imunitný systém.
 • Bifidobacterium Bifidum: produkujú octové a mliečne kyseliny, ktoré znižujú PH v čreve, a tým zabraňujú rozmnožovaniu nežiadúcich baktérií
 • Streptococcus Thermophilus: zlepšujú trávenie mlieka a mliečnych výrobkov tým, že podporuje produkciu laktázy
 • Lactobacillus Salivarius: pomáha odstraňovať z tela nestrávené proteíny a neutralizuje toxíny produkované pri rozklade proteínov. Tento účinok je zásadný u ľudí, ktorí majú nasadenú dočasnú vysokoproteínovú diétu. Skvelé je, že L.Salivarius sa veľmi rýchlo množí
 • Lactobacillus Plantarum: vylučuje prirodzene sa v tele vyskytujúce antibiotikum lactolin a je známy svojou schopnosťou viazať jednu z esenciálnych aminokyselín – lysín, ktorý má pozitívny účinok v boji proti rôznym vírusom. Chráni základné živiny, vitamíny a antioxidanty a eliminuje toxické zložky stravy. veľmi dobre poslúži pri syndróme dráždivého čreva.

Probiotiká ako výživový doplnok

Ceny probiotík sa pohybujú v rôznych cenových hladinách. Niektoré druhy je nutné udržiavať v chlade. Ak nie sú v chladničke, ich obsah sa znehodnotí.

ActiLac Mimi

Odporúčané dávkovanie: pre deti od narodenia 1-2 vysypávací vrecúška denne
Zloženie: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum (celkom 250 miliónov CFU v 1 vysypávacím sáčku), ryžový škrob, maltodextrín

Apo-Baby Probio

Odporúčané dávkovanie: pre deti od 3 mesiacov 1 vysypávací vrecúško denne
Zloženie: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium infamtis, Streptococcus thermophilus (celkom 1 miliarda CFU v 1 vysypávacím sáčku), dextróza (hroznový cukor), maltodextrín, kukuričný škrob, kyselina askorbová (vitamín C), oxid kremičitý

Bifiform kvapky

Odporúčané dávkovanie: pre deti od 1 mesiaca 0,5 ml denne
Zloženie: Bifidobacterium (1 miliarda CFU v 0,5 ml) a Streptococcus thermophilus (100 miliónov CFU v 0,5 ml), rastlinný olej, maltodextrín, oxid kremičitý

BioGaia Protectis kvapky

Odporúčané dávkovanie: pre deti od ukončeného 1. mesiaca 5 kvapiek denne
Zloženie: Lactobacillus reuteri (100miliónů CFU v 5 kvapkách), slnečnicový olej, olej so stredne dlhými reťazcami triglyceridov, oxid kremičitý

Biopron Junior

Odporúčané dávkovanie: pre deti od ukončeného 1. mesiace 1 vysypávací vrecúško denne
Zloženie: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium Infantis (celkom 5 miliárd CFU v 1 vysypávacím sáčku), fruktooligosacharidy, inulín, vanilková aróma (vanilín)

Biopron Laktobacily Baby BIFI +

Odporúčané dávkovanie: pre deti od narodenia 1 vysypávací kapsula denne
Zloženie: Bifidobacterium Infantis, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei (celkom 1 miliarda CFU v 1 vysypávací kapsule), fruktooligosacharidy, želatína, oxid titaničitý

Biopron Probiotické kvapky

Odporúčané dávkovanie: pre deti od 3. mesiace 6 kvapiek denne
Zloženie: Lactobacillus rhamnosus (1 miliarda CFU v 6 kvapkách), slnečnicový olej, oxid kremičitý

Infants Dophilus

Odporúčané dávkovanie: pre deti od 4. mesiace 1-2 odmerky po 1g denne
Zloženie: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium Infantis, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium bifidum (celkom 500 miliónov CFU v 1g), maltodextrín, stearan horečnatý, kyselina askorbová (vitamín C)

Infants Dophilus Plus

Odporúčané dávkovanie: 1-2 odmerky po 0,5 g denne
Zloženie: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium Infantis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus (celkom 6 miliárd CFU v 1g), maltodextrín, stearan horečnatý, kyselina askorbová (vitamín C)

Liftea Detský ProbioActiv

Odporúčané dávkovanie: pre deti od ukončeného 4. mesiace 1-2 vysypávací vrecúška denne
Zloženie: Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium Infantis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei (celkovo 2 miliardy CFU v 1 vysypávacím sáčku), suchý extrakt z čakanky, inulín, vanilková aróma (vanilín)

Swiss Laktobacílky baby

Odporúčané dávkovanie: pre deti od narodenia 1 vysypávací kapsula denne
Zloženie: Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium Infantis, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus casei, Lactobacillus acidophilus (celkom 1 miliarda CFU v 1 vysypávací kapsule), inulín (fruktooligosacharidy)

Viac o probiotikách na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Probiotikum
 2. http://plnielanu.zoznam.sk/
 3. http://files.gastroped.cz/200000162-990f49b01c/stanovisko-k-probiotikum-2014.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s probiotikami

Máš skúsenosť s probiotikami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
marianka3  18. apr 2015

Infants Dophilus

Tieto probiotiká sú pre nás najlepšiou aj najúčinnejšou voľbou. Vždy nám pomohli pri hnačkách, alebo pri užívaní antibiotík. Vyhovuje nám aj dávkovanie a konzistencia probiotík, Sú bez chuti, pachu. Je to taký biely prášok, takže sme ich pridávali odmerkou do čajíka, alebo mliečka.

Odporúčame.
1 človek považuje za užitočné
lenkove  2. dec 2014

Skúsenosť s probiotikami

Po prvý krát som mojej dcérke kúpila probiotiká po prekonanej hnačke v 15 mesiacoch. Hľadala som probiotiká, v ktorých by bolo čo najviac kmeňov, ktoré by bolo jednoduché podávať deťom a v neposlednom rade, ktoré by ma celkom nezruinovali.

Vyhral Infant Dolphius, páčil sa mi okrem zloženia a ceny aj spôsob podávania - jednoducho som do večerného mliečka vsypala predpísanú dávku. Dobre sa rozpustili a nemenili chuť mliečka.
V súčasnosti podávam obom deťom BioGaia - staršia stratila fóbiu z liekov a mladšia robí všetko, čo tá väčšia :-) Trpia atopickým ekzémom a probiotiká podávam dlhodobo na odporúčanie imunologičky. Hádam aj vďaka nim sa im vyhýbajú závažnejšie choroby, staršia máva síce často soplík /alergický/, antibiotiká berie vzhľadom na jej alergie iba zriedkavo - aj to obvykle na angínu.
0 ľudí považuje za užitočné
zuveru  22. júl 2013

Infants Dophilus

Ahojky,
Po našej ročnej skúsenosti a hľadania tých správnych probiotík u nás vyhral Infants Dophilus. Skúšali sme asi 5 rôznych probiotík. Malá má laktózovú intoleranciu a toto nám najlepšie uľavuje pri náhodnej konzumácii.
3 ľudia považujú za užitočné