Nepriechodnosť slzných kanálikov u dojčiat

7 skúseností

Problémy s nepriechodnými slznými kanálikmi trápia približne 60 -70% novorodencov1, u ktorých neboli pri narodení dostatočne vyvinuté slzné cesty. Ide väčšinou o vrodenú poruchu slzného aparátu, ktorú spôsobujú obvykle blanité prekážky a chlopne.

Príznaky

Slzy neodtekajú do nosovej dutiny, hromadia sa v oku, ktoré je neustále uslzené. Dojča má často zapálené červené očká a zlepené hnisavým sekrétom, ktorý však nemusí byť prítomný vždy.

Vo väčšine prípadov je nepriechodnosťou slzných kanálikov postihnuté iba jedno oko. Pri dlhodobo neriešených problémoch môže dôjsť ku opakovaným zápalom spojiviek , slzného vaku alebo iných štruktúr oka.

Liečba

Konzervatívna – medikamentózna liečba

Dieťaťu treba pravidelne (3 – 5 x denne) čistiť oko sterilným gázovým štvorcom, namočeným vo vychladnutej prevarenej vode. Po očistení sa vykonáva masáž slzného vačku vždy smerom od kútika oka ku koreňu nosa. Dôležité je dbať na zvýšenú hygienu a zabrániť infikovaniu druhého oka.

Tlak vyvíjaný pri masáži môže uvoľniť prekážku v dolnej časti slzovodu. Očný lekár väčšinou naordinuje antibiotické kvapky4, ktoré by mali byť zvolené na základe mikrobiálneho steru na baktérie a podľa citlivosti.

Až u 80% detí pomôže konzervatívna liečba do 3 – 5 mesiacov. Najlepšie liečba zaberá do 6 mesiacov veku dieťaťa. Ak sa ochorenie zanedbá, môže dôjsť až k trvalému uzavretiu slzných ciest, ktoré musí byť riešené operačne v celkovej anestézii.

Preplach slzného kanálika a sondáž slzných ciest

Ak nepomáha konzervatívna liečba, lekár pristupuje k preplachu slzného kanálika a sondáži slzných ciest. Ideálny vek pacienta počas zákroku je 3 – 4 mesiace. Mladším deťom, ale taktiež aj starším ako 6-8 mesiacov sa zákrok neodporúča.

Zákrok je pomerne rýchly, podľa lekárov takmer bezbolestný a vykonáva sa pri plnom vedomí pacienta. Tenkou sondou sa prerušia zrasty v slzných cestách, ktoré sa prepláchnu fyziologickým roztokom, čím si lekár overí, že došlo k odstráneniu prekážky medzi okom a nosohltanom.

Za bolestný považujú lekári moment prepichnutia zrastu, ktorý však trvá iba zlomok sekundy. Dieťa plače, lebo mu pri zákroku bránia v pohybe.

Po zákroku sa pokračuje v medikamentóznej liečbe a masáži slzného vačku. Niekedy je potrebné sondáž zopakovať. V takom prípade sa opakuje približne po 7 – 14 dňoch.

Operácia

Ak sú sondáž a preplach slzných ciest neúspešné aj po viacerých pokusoch, pristupuje sa k operačnému zákroku. Viacero opakovaní by mohlo spôsobiť poškodenie slzných ciest. Pričom efektivita každej sondáže sa oproti tej prvej znižuje približne o pätinu.
Operácia sa vykonáva cez nosovú dutinu v plnej anestéze. Výhodou je, že po zákroku nezostávajú jazvy. A rana sa rýchlo hojí.

Súvisiace články

Viac o nepriechodnosti slzných kanálikov na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=2750
  2. http://www.orl-lfuk.sk/uzaver_slznych_ciest.php
  3. http://www.neovizia.sk/
  4. http://is.muni.cz/th/176808/lf_m/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti Nepriechodnosťou slzných kanálikov u dojčiat

Máš skúsenosť Nepriechodnosťou slzných kanálikov u dojčiat?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
evinka1989
27. jan 2016

Sondáž Kramáre

Dcérka sa mi narodila takisto s nepriechodným slzným kanálikom, ktorý diagnostikovali až po ožarovaní, kde mi dcérku vrátili s celým opuchnutým červeným očkom.

A vtedy sa to všetko pokazilo. Zanedbali jej to očko a nedali okuliare a o deň neskôr jej diagnostikovali dakriocystu.

A začalo sa peklo. Preplachy nám robili každý druhý, tretí, štvrtý deň. Neustále brala Ophthalmo-Septonex , antibiotiká do očka, antibiotiká do žily.

Dozvedela som sa od sestričky, že taký prípad po toľkých preplachoch, že by sa nespriechodnili, že ešte nemali. Prepustili nás na 14 deň, s tým, že sme chodili neustále na preplachy, ktoré nezaberali. Až nás očná doktorka poslala do Bratislavy na Kramáre, kde nám 3krát prepláchla očko a až na druhú sondáž sa podarilo kanálik spriechodniť.

Takže vrelo odporúčam za nás Kramáre, ruky, nohy by som bozkávala tej doktorke. A odporúčam nevidieť ten preplach.
0 poďakovaní
tichanska1
27. jan 2016

Materské mliečko

My sme mali s touto pliagou problém od narodenia. Prvý mesiac som nevidela malému vôbec očká. Do dvoch mesiacov sme sa trápili s kvapkami. Už nám hrozil preplach kanálikov, keď mi kamoška poradila kvapkať do očka materské mlieko. Ani nie za tri dni problém zmizol.
1 poďakovanie
mitta80
27. jan 2016

Slzné kanáliky

Nás trápi slzný kanálik na ľavom očku od 2 mesiacov, teraz máme 8 mesiacov.

Prvý prepich sme mali v auguste 2015 u obvodnej očnej, potom druhý a tretí. Nepomohlo 😕. Očná nás poslala na pedooftalmológiu na sondáž a preplach. Nasledoval preplach a sondáž asi 5 krát. Nepomohlo.

Masáž som robila, Očiankou som vymývala, antibiotiká do očka sme brali. Nič nepomohlo. Posledný preplach bol opäť minulý týždeň vo štvrtok. Doktorka povedala, že kanálik je priechodný, no očko je stále hnisavé.

Už som nešla ani pri zákroku von, uz som ostala dnu. Už neviem, ako postupovať ďalej. 😓
1 poďakovanie
monaanom
26. jan 2016

Modlila som sa, aby to nemala druhá dcéra

Dcéra absolvovala sondáž a preplach pred 18 rokmi. Nás pri zákroku v ordinácii nenechali, takže malá plakala dnu a ja vonku. Dodnes viem, čo mala v ten deň oblečené.
0 poďakovaní
mariankas
26. jan 2016

Masáž slzných kanálikov

Nám tiež hrozilo preplachovanie kanálikov. Naša očná lekárka nás poslala do Bratislavy. Tam nám pani doktorka ukázala, ako "masírovať" očné kanáliky (boli to jemné krúživé pohyby vo vnútornom kútiku oka), pomohlo nám to a preplachovanie už nebolo nutné a ani sa nám to nevrátilo. Mala som to aj na videu a posielala niektorým kamoškám, ktorým to tiež zabralo. Dnes už to video nemám, ale je dobre vedieť, že aj takáto možnosť existuje.
1 poďakovanie
dankaa78
26. jan 2016

Opakované zápaly pravého oka

Rada sa podelím o našu skúsenosť.

Naša mladšia dcérka mala opakované zápaly pravého oka.Podstúpili sme niekoľkokrát prepichovanie slzných kanálikov, no nepomáhalo to.

Po mesiaci trápenia sme napokon natrafili na skvelú pani doktorku - Mudr.Janu Melocíkovú - očný lekár v Banskej Bystrici, ktorá opäť prečistila kanáliky a to bolo posledný krát ;-) Mudr.Melocíková ma osobnú skúsenosť z mladosti - tiež mala upchatý slzný kanálik.
1 poďakovanie
dartemis
26. jan 2016

Nám pomohla Očianka Rostkovova

Tiež sme to mali- nič nepomáhalo. Odmietla som jej dať preplachovať kanáliky, pretože som od iných mamičiek vedela, že ani to im nepomohlo. Posledný nápad: keď som v puberte mala ja problémy s očami, pomáhala mi bylinka Očianka Rostkovova. Takže, kým malá spala, priložila som jej vatový teplý tampónik namočený v odvare na očká, ani sa neprebudila. Už po prvom použití sa to nedalo porovnať, po dvoch dňoch zmizol aj celý hnis a hotovo. Vrelo odporúčam!!!
4 poďakovania