Červené oko

Červené oko je jedno z najčastejších problémov, s ktorým prichádzajú pacienti k očnému lekárovi. Červené oko predstavuje všeobecný pojem, ktorý zahŕňa rôzne očné ochorenia, ktorých spoločným znakom je prekrvenie, začervenanie spojivky.

Červené oko sa prejavuje rôznymi symptómami. Napr. pálenie oka, rezanie, štípanie, pocit suchého oka alebo slzenie.
Ak príde pacient k lekárovi do ambulancie, dôležitým krokom je zistiť príčinu červeného oka.

Formy červeného oka:

  • povrchový zápal oka - pri tomto zápale sú rozšírené cievky bielka od vonkajšej strany smerom k dúhovke oka. Začervenanie svedčí pre zápal, cievy sú tehlovo-červené. Často sú podráždené aj spojovky.
  • hlboký zápal oka - vzniká pri zápaloch prebiehajúcich vo vnútri oka. Cievy oka sú viac postihnuté v okolí dúhovky, a začervenanie je menej výrazné pri smerom na periférii.

Povrchový a hlboký zápal môže prebiehať aj spolu, vtedy hovoríme o zmiešanom zápale. Pri povrchovom zápale je prítomná bolesť, svetlocitlivosť, slzenie. Pre lekára je veľmi dôležité určiť miesto zápalu, pretože niekedy môže ísť o závažnú infekciu, ktorá ohrozuje pacienta.

Sekrét tvoriaci sa v oku

Lekár musí pri vyšetrení zistiť, kde sa tvorí sekrét a o aký typ sekrétu sa jedná:

  • tekutý riedky sekrét - najčastejšie býva pri alergických zápaloch1
  • hustý sekrét pri baktériových infekciách
  • hnisavý sekrét pri závažných baktériových infekciách

Niekedy môže byť sekrét v oku aj s prímesou krvi.

Príčiny červeného oka

Existuje mnoho ochorení, ktoré spôsobujú červené oko. Môže ísť o očné ochorenia, alebo o systémové ochorenia, ktorých prejavom je začervenanie oka.
Patria tu zápaly spojiviek, dúhovky, rohovky, bielka.

Konjunktivitídy

  • zápal spojiviek
  • je to zápal, ktorý sa zaraďuje k vonkajším zápalom oka
  • v diagnostike je veľmi dôležitá anamnéza, pretože správne odobratie udalostí, za ktorých došlo k vzniku zápalu
  • ak zápal trvá dlhšie ako 14 dní, tak ide o chronický zápal
  • prejavy:
    • pocity rezania v oku
    • svetlocitlivosť
    • svrbenie očí
    • pocit suchého oka alebo zvýšená sekrécia v oku
    • celková slabosť
    • zvýšená teplota2
    • zväčšenie lymfatických uzlín na hlave

Choroby, ktoré sa môžu prejavovať postihnutím spojovky:

Delenie:

  • infekčná konjunktivitída - vírusová, baktériová,
  • alergická konjunktivitída

Baktériové konjunktivitídy sa vyskytujú najčastejšie cez zimu a na jar. Pacienti sa sťažujú na bolesti oka, na rezanie a pálenie očí a z očí vyteká hlienovohnisavý sekrét a postihnuté zvyčajne bývajú obidve oči. Zrak je väčšinou v poriadku a nedochádza k jeho zhoršeniu. Počas spánku sa môžu zlepiť riasy. Lekár ľahko stanoví diagnózu na základe klinického stavu a odporúča sa zobrať ster zo spojiviek, kedy sa presne zistí aká baktéria spôsobuje zápal. Baktériové zápaly sa liečia lokálnymi širokospektrálnymi antibiotikami4 a pomocou výplachov očí. Pri závažnejších typoch konjunktivitíd sa odporúčajú použiť antibiotiká v tabletkovej forme.

Vírusové zápaly spojiviek sa vyskytujú oveľa častejšie ako baktériové zápaly, spôsobujú ich hlavne adenovírusy. Vírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. Pacienti majú zväčšené lymfatické uzliny nachádzajúce sa pred ušnicou, pri baktériovom zápale nie sú tieto uzliny zväčšené. Ďalším znakom je tekutá sekrécia z oka. Pacient je citlivý na svetlo, pália ho a režú oči. Taktiež sú postihnuté zvyčajne obidve oči. Na vírusovú infekciu sa antibiotiká4 nepodávajú. Pacientom pomáhajú studené obklady a niekedy im lekár predpíše lokálne kortikosteroidy.

Alergické zápaly spojiviek sa vyskytujú v súvislosti s atopiou a u alergických pacientov. Najčastejším prejavom je senná nádcha. Zo symptómov prevláda slzenie, pálenie a rezanie očí počas sezónneho výskytu. Pri liečbe alergického zápalu spojiviek je často nutné spolupracovať s alergológom. Zápal sa lieči akútne kortikoidmi. Po stabilizovaní je však potrebná dlhodobá liečba tzv. stabilizátormi.

Syndróm suchého oka

Syndróm suchého oka je ochorenie, pri ktorom je poškodený slzný film oka, najčastejšie chýba dostatočná tvorby vody. Jedným z prejavom suchého oka môže byť aj červené oko.

Zápaly rohovky

Zápal rohovky (keratitídy) je závažný stav, pri ktorom je pacient ohrozený stratou zraku. Rohovka môže byť poškodená vírusovou, baktériovou alebo mykotickou infekciou.

Pri baktériovej infekcii pacient pociťuje zhoršenie zraku a fotofóbiu. V liečbe sa uplatňujú antibiotiká4
Vírusovú keratitídu najčastejšie spôsobujú herpetické vírusy, preto dochádza k častým recidívam infekcií, najviac pri oslabení organizmu. V liečbe sa využívajú antiherpetické lieky.

Medzi očné ochorenia, ktorých prejavom je červené oko patria:

  • skleritídy - zápaly bielka
  • iridocyklitídy - zápal dúhovky, najviac sa vyskytuje u ľudí so zápalovým ochorením kĺbov- artritídou

Červené oko môže spôsobiť mnoho očných ochorení, ale aj systémových ochorení. Niektoré systémové ochorenia sa môžu prejaviť v úvode iba červeným oko, preto treba pacienta s červeným okom poriadne vyšetriť, pretože môže ísť o závažné ochorenie a nie je to iba bežný zápal.

Liečba červeného oka patrí do rúk očného lekára.

Viac o červenom oku na modryknik.sk

Použité zdroje

https://web.archive.org/web/20120812080939/http...

Hodnotenia a skúsenosti s červeným okom

Máš skúsenosť s červeným okom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke