Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Plastická operácia pŕs

Nové prsia. Toto zaužívané slovné spojenie sa človeku vybaví ako prvé, keď sa povie plastická operácia pŕs. Nie je to však úplne pravda. Plastickí chirurgovia prsia žene iba vylepšujú. Dôvody, prečo ženy túžia po zmene sú rôzne. Ku klientkám plastických chirurgov patria rovnako ženy bezdetné, aj aj po období dojčenia.

Niektoré ženy chcú prsia zmenšiť, iné zväčšiť, niektoré len upraviť. Pri plastických operáciách pŕs obzvlášť platí známe porekadlo: “Sto ľudí, sto chutí!”. Aj v prostredí plastickej chirurgie sú prítomné určité trendy. V posledných rokoch žiadajú ženy čo najprirodzenejší vzhľad pŕs, tzv. “unoperated look”. Dnes je možné plastickou operáciou dosiahnuť také výsledky, že ani skúsený lekár nerozozná, či prsia boli alebo neboli operované.

Plastickou operáciou môžu ženy dosiahnuť hľadanú symbiózu tela a duše. Získať vytúžené sebavedomie, sa dá pomerne jednoduchým zákrokom a to často prevyšuje možné riziká, ktoré so sebou operácia nesie.

Video: Všetko, čo by ste mali vedieť o plastike pŕs

Rozhovor s plastickým chirurgom, MUDr. Mariánom Koperniechom.

V rozhovore s MUDr. Mariánom Koperniechom nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 0:00 Úvod.
 • 0:55 Prečo ženy túžia po "novom" poprsí?
 • 1:55 Nechávajú si ženy prsia skôr zväčšovať alebo zmenšovať?
 • 2:27 Modelácia prsníkov - úprava bez použitia implantátov
 • 3:37 Aké možnosti máme pri zväčšovaní poprsia?
 • 4:43 Výplň vlastným tukom - aké má vyhody a nevýhody?
 • 6:25 Aká časť výplne vlastným tukom sa po čase vstrebe?
 • 7:02 Aké implantáty sú dnes v móde? Okrúhle, alebo anatomické?
 • 8:51 Ako na prsia vlpýva dojčenie? Je možné dojčiť aj s implantátmi?
 • 10:24 Môže sa tvar pŕs po operácii líšiť od našich predstáv, prípadne vizualizácie?
 • 13:08 Kde hľadať informácie o operáciách a skúsenostiach s nimi?
 • 14:15 Ako prebieha úvodná konzultácia s plastickým chirurgom, čo si na ňu priniesť a ako sa na ňu pripraviť?
 • 16:04 Je dobré vziať na prvú konzultáciu aj partnera? Nechávajú si ženy upraviť prsia aj kvôli partnerom? Čo robiť, ak vás do operácie partner tlačí?
 • 20:23 S akými bolesťami je treba pri operácii pŕs počítať?
 • 22:20 Aká drahá je operácia pŕs? Koľko peňazí si pripraviť?
 • 23:50 Je možné operáciu pŕs reklamovať? Čo, keď výsledok nedopadne podľa očakávaní?
 • 27:19 Aké záruky poskytujú samotní výrobcovia implatntátov? Čo, ak implantát praskne?
 • 29:07 Prasknutie (ruptúra) implantátu? Deje sa často? Ako vzniká a je treba sa jej báť?
 • 30:17 Môže implantát pri ruptúre vytiecť?
 • 32:43 Majú implantáty nejaké "nežiaduce účinky?"
 • 34:42 Dokáže plastický chirurg spoľahlivo rozpoznať, ktoré prsia sú "vylepšené" a ktoré "prírodné?"
 • 36:05 Doplnky výživy na zväčenie poprsia. Čo si o nich myslieť? Majú nejaký efekt?

Druhy plastických operácií prsníka

Plastická operácia pŕs je operácia, počas ktorej chirurg prsia buď zväčší (augmentácia) alebo zmenší (redukčná mammaplastika ) a upraví ich (mastopexia).

Plastická operácia pŕs

Zmenšenie prsníkov (mammaplastika)

Ku zmenšeniu prsníkov vedú ženy často zdravotné problémy (ortopedické, neurologické, kožné), no rovnako aj tie psychologické. Prsníky nadpriemernej velkosti, ochabnuté, či s poklesnutým dvorcom a bradavkou dokážu ženu obmedzovať v bežnom živote. Zmenšenie prsníkov prebieha v celkovej anestézii a trvá približne 2-3 hodiny.

Pri zmenšovaní sa odoberá tkanivo vo vnútri prsníka, zmenšuje/modeluje sa prsná žľaza, odstraňuje sa určité množstvo kože tak, aby sa bradavka a dvorec presunuli na vyhovujúce miesto. Výsledok práce možno nie je natoľko esteticky “čistý” a je spojený s väčším počtom jaziev, no ženy sú zaň veľmi vďačné, keďže sa im kvalita života vo veľkej miere zlepší.

Modelácia prsníkov - úprava bez použitia implantátov

Čoraz väčšie percento žien si žiada úpravu prsníkov tzv. modeláciou, pozdvihnutím, pri ktorej sa mení poloha dvorcov. Úprava poprsia teda môže, no nemusí byť nutne spojená s použitím implantátov. Tie však môžu dodať prsníku objem a požadovaný tvar podľa očakávaní ženy.

Zväčšenie prsníkov použitím implantátov

Ak hovoríme o zväčšovaní poprsia, myslíme tým zväčšenie objemu prsníkov. Jednou z možností, ako tento efekt dosiahnuť, je použitie silikónových implantátov.
Je to zákrok, ktorý sa vykonáva z viacerých dôvodov. Hlavnými sú malé prsia (hypoplázia prsníkov), mierne ochabnuté prsia alebo vrodená asymetria prsníkov. Augmentáciou je možné dosiahnuť vytúžený vzhľad a veľkosť prsníkov.

Silikónové implantáty sú rôznych druhov, typov, výšok, profilov, báz a podobne. Plastická chirurgia pracuje s veľmi širokým sortimentom od najrôznejších výrobcov. Prirodzene, každý jeden z nich deklaruje prvotriednu kvalitu. Je však dobré ponúknuť žene na výber z viacerých možností.

Operačný zákrok prebieha v celkovej anestézii a trvá približne hodinu. Pomocou rezu na koži chirurg vytvorí priestor pod veľkým prsným svalom, vloží implantáty a rany sa zašijú.

Zväčšenie poprsia vlastným tukom

Určite už nejedna žena skonštatovala, že by bolo super, ak by sa tuk dal odobrať tam, kde je ho priveľa a pridať tam, kde je ho málo. Nie je to nemožné. Predstava získať upravené poprsie bez použitia akéhokoľvek, pre telo cudzieho, materiálu, je pre mnohé ženy naozaj lákavá predstava.

Zväčšenie poprsia vlastným tukom možno prirovnať ku transplantácii. Tuk, ktorý sa žene odoberie je súbor buniek, ktoré majú určitú vitalitu alebo tzv. pravdepodobnosť prežiť. Po odobratí tuku z jedného miesta sa naruší výživa a obmedzí vitalita buniek. Tá je kľúčová pre pre výsledok operácie - koľko tuku tam aj naozaj vydrží, zostane a ako sa bude správať.

Výsledný efekt je finálny až po niekoľkých mesiacoch, pol roku až roku, po odpuchnutí a úplnom zahojení prsníkov. Počas tohto obdobia sa časť aplikovaného tuku vstrebe. Predvídať o aké množstvo pôjde je však veľmi ťažké. Existujú prípady, kedy sa v priebehu roka vstrebe všetok objem, rovnako však aj také, že všetok zostane. Priemer sa pohybuje okolo 50 %. Preto sa vo všeobecnosti odporúča pôvodný objem predimenzovať. Avšak, ak sa dá tuku priveľa, znižujú sa možnosti jeho prežitia.

Rovnako je potrebné si uvedomiť, že tuk sa bude vždy správať ako tuk. Tým že ho premiestnia na iné miesto, svoje vlastnosti nestratí. A tak sa jednoducho môže stať, že ak žena z akéhokoľvek dôvodu rapídne schudne, schudne na všetkých partiách, z hrudníka nevynímajúc.

Toto sú hlavné nevýhody použitia vlastného tuku, ako výplňového materiálu. Výhody sú je to vlastné tkanivo, na ktoré sú veľmi ojedinelé nežiadúce reakcie, či už v podobe infekcie alebo odmietnutia organizmom.

Trendy v plastickej chirurgii

Existujú 2 základné typy prsníkových silikónových implantátov a to anatomické alebo okrúhle. V obidvoch je kohézny zdravotnícky silikónový gél a ich povrch je hladký alebo texturovaný. Implantáty majú rôzne rozmery: šírku, výšku, objem a projekcu.

Aj plastická chirurgia registruje určité trendy v požiadavkách žien. Stále sa nájdu ženy, ktoré túžia po veľkom poprsí, no čoraz častejšie sa kladie dôraz na prirodzený tvar. Tie sa podľa väčšinového názoru chirurgov dá dosiahnuť pomocou implantátu anatomického tvaru, tzv. slzičky. Aj okrúhly implantát však môže vyzerať prirodzene, dokonca omnoho prirodzenejšie ako anatomický. A to za splnenia dvoch podmienok - ak sa nepoužije extrémna veľkosť a žena má na to vhodné prsia.

Dojčenie a prsné implantáty

Telo každej ženy je iné. A tak aj dojčenie môže, a nemusí, zanechať nejaké výraznejšie zmeny na prsiach. Niektorým ženám sa prsia počas alebo po dojčení vôbec nezmenia. Časť žien sa stretne s tým, že im prsia výrazne narastú, ale neochabnú. Iným ženám sa prsia zmenšia a aj ochabnú.

Mnohým ženám, ktoré nad plastickou operáciou po ukončení dojčenia uvažujú, často nie je jasné, či by po operácii mohli plnohodnotne dojčiť aj ďalšie dieťa. Možno ho síce neplánujú, no ani nevylučujú. Dobru správou je, že samotný implantát nevylučuje dojčenie, ani nezvyšuje riziko, že by žena dojčiť nemohla. Je pravdou, že implantát vytvára na prsnú žľazu určitý tlak, ktorý však dojčenie neznemožňuje, pokiaľ je implantát primeranej veľkosti.

Ak je pravdepodobné, že by žena ešte mohla mať dieťa, je veľmi dôležité tento fakt zohľadniť pri otázke prístupu, teda toho, ako sa chirurg dostane na miesto, kde vloží implantát. Implantáty je možné vložiť cez pazuchu, z podprsníkovej ryhy alebo z okolia dvorca a sú umiestnené z väčšej časti pod veľký prsný sval.

Ak je žena v reprodukčnom veku, chirurgovia sa väčšinou vyhýbajú prístupu okolo dvorca a teda jazvám a prechodu cez prsnú žľazu. V tomto prípade je možnosť urobiť jazvu spod pazušia alebo spod prsníkovej ryhy. Tento typ umiestnenia nespôsobuje žiaden problém s kojením, mamografiou, sonografiou, CT alebo MRI.

Dojčenie a prsné implantáty

Vziať so sebou na konzultáciu aj partnera?

Ak prichádza žena do ordinácie plastického chirurga aj s partnerom, je to ideálny stav. Jednou zo základných otázok, na ktorú sa lekár spýta je dôvod, prečo si chce nechať žena prsia upraviť. Či je to z jej iniciatívy alebo chce len vyhovieť požiadavkách partnera. Je to veľmi dôležité pre vnímanie samotného výsledku. Pretože aj dokonalé prsia nemusia priniesť žene uspokojenie, pokiaľ na to nie je psychicky nastavená.

Práve z toho dôvodu sa na to chirurg pýta priamo, nie vždy je v jeho silách, možnostiach a schopnostiach to odhadnúť. Preto sú na konzultácii vítaní aj partneri žien. Lekár má možnosť pozorovať pár, ich symbiózu, komunikáciu a vzájomné vyžarovanie. Ak to žena robí len aby uspokojila partnera, či naopak, mu to tají, sú to extrémy, a nie ich vhodné riešiť operáciou.

Ako vyzerá úvodná konzultácia?

Na prvú konzultáciu by mala žena prísť aspoň s určitou predstavou, čo sa jej páči. Ideálne je, ak má so sebou aj nejaké obrázky, aby si mohli s lekárom ujasniť, akú má predstavu. Vítané sú obrázky poprsia, ktoré sa jej páči, ale rovnako je vhodné, ak má pripravené ukážky aj toho, čo sa jej vyslovene nepáči.

Mnohé ženy žiadajú od plastického chirurga, aby im on povedal, čo by bolo podla neho vhodné. Aký tvar, či veľkosť. Úloha chirurga je však skôr zhodnotiť, čo sa technicky zrealizovať dá a nakoľko sú očakávania ženy reálne. Taktiež, či riziko neprevyšuje benefit, ktorý sa operáciou dosiahne.

Ďalej sa rozoberá aj jej režim po operácii. Žena musí vedieť čo ju čaká, ako prebieha proces rekonvalescencie. Na klinike vo väčšine prípadov strávi jednu noc a pri odchode potrebuje doprovod.

Úvodná konzultácia

Pooperačný režim pri zväčšovaní poprsia

Prvých 10 dní po operácii je nutné nepretržite nosiť pooperačnú podprsenku a pás a nesprchovať si hornú časť tela. 6 týždňov po operácii je potrebné nosiť kompresívnu pooperačnú podprsenku (prvé 3 týždne non-stop a ďalšie 3 týždne na noc), fyzicky sa šetriť, spávať na chrbte a maximálne obmedziť šoférovanie z dôvodu minimalizovania rizika možných komplikácií. Kontroly sú po 10 dňoch a v šiestom týždni od operácie, ideálne aj potom každý rok. Rok po operácii nedoporučujeme otehotnieť z dôvodu možnej alternácie výsledného efektu po augmentácii. Definitívny výsledok je možné očakávať o 3 až 6 mesiacov, v závislosti od individuálneho hojenia.

Pooperačný režim pri zmenšovaní a úprave poprsia

Pre minimalizovanie rizika možných komplikácií je potrebné nosiť podprsenku, fyzicky sa šetriť a spávať na chrbte minimálne 6 týždňov od operácie. Kontroly sú po prvom, druhom a šiestom týždni od operácie. Výsledný vzhľad prsníkov možno očakávať po 3 mesiacoch od operácie, v závislosti od individuálneho hojenia.

Bolí operácia?

Vnímanie bolesti je veľmi individuálna záležitosť. Niektoré ženy bolesť po plastickej operácii pŕs vnímajú ako tlak na hrudníku, veľmi silná svalovica, ťažký hlboký nádych, ale v podstate žiadne závažné problémy. Iné ženy majú problém vstať z postele.

Koľko stojí plastická operácia?

Ceny plastických operácií sú rôzne. Každý plastický chirurg ich má väčšinou uvedené na svojej stránke. Približne 30% zo sumy, ktorú za zväčšenie poprsia zaplatíte, tvorí cena za implantáty. Často sa ženy domnievajú, že zvyšok ide do vrecka chirurgovi. V skutočnosti je v tej cene zahrnutý nájom operačnej sály, operačné nástroje, práca ostatného personálu (na sále sa často vyskytuje naraz 11 ľudí), preväzy, kontroly. Všetky tieto úkony, bez implantátu stoja okolo 2 000 Eur. K tomu je teda potrebné si prirátať cenu implantátu. Tá sa líši v závislosti od značky. Ceny sa pohybujú od 700 po 2 200 Eur ze pár implantátov. Na cenu vplýva aj tvar implantátu. Okrúhle bývajú zvyčajne rádovo o 100 - 300 Eur lacnejšie v porovnaní s anatomickými implantátmi. Vyplýva to pravdepodobne z požadaviek trhu.

Výsledok operácie vs. vizualizácia pred operáciou

V dnešnej dobe technologického pokroku je veľmi obľúbená tzv. vizualizácia, ktorá by mala žene ukázať pravdepodobný výsledok operácie. No niektoré kliniky od jej využívania časom upustili.Prečo? Na výsledok operácie vplývajú tri aspekty:

 • základ prsníka, ktorý žena v danej chvíly má,
 • typ implantátu,
 • chirurgický postup.

Vizualizácia zhodnocuje iba dva z týchto činiteľov. Chirurgický postup nezohľadňuje. Pritom, ak dvaja chirurgovia odoperujú ženy rovnakým implantátom a výsledok nebude identický. Samozrejme, rozdiely nie sú veľmi veľké, no viditeľné.

Tvar poprosia ovplyvňuje vo finále aj samotný proces hojenia. Inak budú vyzerať prsia po mesiaci, pol roku, dokonca sa tvar môže zmeniť aj po roku od operácie.

Každý plastický chirurg disponuje databázou fotografií, na ktorých dokáže klientke ukázať ako vyzerali prsia pred operáciou a ako po nej. Na internetových stránkach kliník sú, prirodzene, uverejnené tie najlepšie výsledky. Tie menej podarené operácie sa do fotogalérie kliniky plastickej chirurgie s určitosťou nedostanú.

Ak chcete poznať reálne skúsenosti a vidieť fotky pred a po, hľadajte radšej v diskusiách s reálnymi ľuďmi, než na stránkach kliník. Môžete sa tak dozvedieť od reálnych ľudí, ako boli spokojní s celým procesom, o rizikách a komplikáciách, ktoré mohli nastať a ako sa lekár k tomu postavil.

Mali by ste sa zaujímať nielen o výsledok operácie, ktorý sa časom bude meniť, ale aj o samotný proces operácie, komunikáciu lekára a personálu. Preto je dôležité absolvovať viacero konzultácií. Skúsený plastický chirurg nemôže byť ješitný a požadovať, aby pacientka bola len u neho. Pacientka musí vedieť, že aj pri najlepšej práci chirurga nemusí byť výsledok úplne stopercentný. Chirurg pracuje so živým organizmom, ktorý sa mení v čase. A niekedy lekár síce urobí všetko preto, aby bol výsledok dokonalý, no nie je. Chirurg teda musí byť schopný s pacientkou riešiť aj možné riziká, aby keď nastanú, naďalej panovala medzi lekárom a pacientkou vzájomná dôvera.

Kedy je možné reklamovať plastickú operáciu pŕs

Súčasťou konzultácie s plastickým chirurgom by mala byť aj odpoveď na túto otázku. Je to citlivá otázka pre obe strany, no je veľmi dôležitá. Niekomu sa nepáčia po operácii veci, ktoré však chirurgicky riešiteľné nie sú. Lekári sa snažia svojim klientkám vysvetliť, že si platia nie za výsledok, ktorý chcú dosiahnuť, pretože ten ani pri svojej najlepšej vôli nie je lekár schopný uhádnuť. Platia si proces, ktorý k tomu výsledku speje. Počas toho procesu môže dôjsť ku komplikáciám, estetickým, aj zdravotným (hnisanie, rozpad rany, a pod.). Každá klinika si podľa svojho obchodného modelu nastavuje určitý spôsob reklamácie, čo sa na ňu môže vzťahovať a čo nie. Je to obsiahnuté v informovanom súhlase, ktorý vám pred operáciou dajú prečítať. Nie je to len formálna záležitosť, preto si ho vždy prečítajte skôr, ako ho podpíšete. Ak s nejakou časťou nesúhlasíte, nebojte sa pýtať a konzultovať vaše pripomienky.

Iným predmetom reklamácie môže byť aj implantát. Záruku a teda aj reklamáciu naň zastrešuje nie plastický chirurg, ale výrobca implantátu. Záruka sa samozrejme líši v závislosti od značky implantátu. Niektoré firmy poskytujú doživotnú záruku na prasknutie implantátu, iné 10 rokov. Že sa niečo také stalo žena nezistí sama. Zistí to lekár počas ultrazvuku. V takýchto prípadoch počas záručnej doby poskytne náhradný implantát výrobca zdarma, no reoperáciu si už musí žena zaplatiť sama.

Prasknutie implantátu

Ruptúra alebo prasknutie implantátu sa objavuje ojedinele, no je to reálne možná záležitosť. Zo sto žien praskne implantát v priemere jednej až trom za ich život. Vo väčšine prípadov to nebýva následok nejakého úrazu, pádu. Práve naopak. Väčšinou je to veľmi tichá záležitosť, vznikne spontánne, únavou materiálu. Žena nemusí mať obavy, že by implantát vytiekol. Jeho konzistencia je tuhá, kohézna, gélová. Prasknutie implantátu nebezpečné nie je. No každý výrobca ho v prípade ruptúry odporúča vymeniť.

Pre koho nie je vhodné zväčšenie pŕs plastickou operáciou?

Ako nevhodný adept na zväčšenie je prsník, ktorý je sám o sebe veľmi veľký a ochabnutý natoľko, že objem, ktorý by bolo potrebné doplniť, aby sa prsník postavil a vyzeral plný by bol natoľko neprimerane veľký, že by na tej postave nevyzeral dobre. V takomto prípade je potrebné robiť modeláciu a samotný implantát to nevyrieši.

Majú implantáty nežiaduce účinky?

Vloženie implantátov môže mať ojedinele za následok ochorenie, ktoré sa nazýva Breast Implants Illness (BII). Je to ochorenie, ktoré je charakteristické súborom rôznych nešpecifických príznakov, ktorých príčinu je veľmi obtiažne odhaliť. Medzi ne patrí napríklad únava1, bolesť na hrudníku, vypadávanie vlasov, bolesti hlavy, zimnica, svetlocitlivosť, chronická bolesť1, vyrážky,
úzkosť1, poruchy spánku, depresia1, neurologické problémy, hormonálne problémy. Často sú autoimunitného charakteru a nie je možné ich dokázať na základe prítomnosti protilátok v krvi.

Článok budeme dopĺňať o nové informácie a akutálne témy.

Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Marián Koperniech
plastický chirurg
koperniech.sk

Použité zdroje:

 1. https://www.koperniech.sk/
 2. https://www.surgery.org/sites/default/files/downloads/BII-Talking-Points-FINAL-1.15.19.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti plastickou operáciou pŕs

Máš skúsenosť plastickou operáciou pŕs?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť