Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prechladnutie u detí

Prechladnutie alebo aj takzvané akútne respiračné ochorenie patrí medzi najčastejšie ochorenia detského veku. Deti v priemere prechladnú 6 až 10-krát ročne. Vekom sa táto frekvencia upravuje. Ako sa vraví, deti z toho „vyrastú“.

Ešte v nie v príliš dávnej minulosti sa tieto infekcie riešili veľmi jednoducho – predpísaním antibiotík4. Dnes však už vieme, ako laici, tak aj lekári, že najčastejším pôvodcom prechladnutia sú vírusy a teda je užívanie antibiotík zbytočné. Správnej liečbe by malo predchádzať dôkladné zhodnotenie zdravotného stavu, jeho vážnosti a určenie ochorenia.


Video: PRECHLADNUTIE u detí: U dojčiat je liečba iná ako u starších detí

Rozhovor s detskou lekárkou, MUDr. Lenkou Emmerovou.

V rozhovore s MUDr. Lenkou Emmerovou nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:22 Predstavenie hosťa a témy.
 • 00:41 Čo je to prechladnutie?
 • 01:00 Aké sú príznaky prechladnutia?
 • 01:27Ako sa lieči prechladnutie?
 • 03:05 Ktoré babské rady naozaj na prechladnutie pomáhajú?
 • 04:03 Aké druhy kašľa rozlišujeme?
 • 06:00 Pomáhajú v liečbe kašľa rôzne zábaly, obklady?
 • 07:05 Ako správne reagovať pri zmenách telesnej teploty?
 • 09:03 Aké babské rady nepomáhajú pri zrážaní horúčky?
 • 10:09 Aké sú najčastejšie chyby rodičov pri liečbe prechladnutia ich dieťaťa?

Aké sú príznaky prechladnutia?

Často prechladnutie začína zdúrením nosovej sliznice, následnou sekréciou z nosa (spustí sa nádcha), môže byť prítomná bolesť v dutinách, horúčka, bolesti hlavy, kýchanie, kašeľ, bolesti, nechutenstvo1, triaška, bolesť v hrdle1 a dýchacie ťažkosti.

Závažnosť príznakov

Starostlivým zvážením zdravotných problémov dieťaťa, vylúčením varovných signálov v správny čas si môžete ušetriť čas a vyhnúť sa bezdôvodným návštevám u pediatrov, no taktiež rýchlejšie podchytiť závažné stavy a teda ich efektívnejšie liečiť v spolupráci s lekárom.

Režimové opatrenia

Prechladnuté dieťa by malo oddychovať v pravidelne vetranej miestnosti. Je potrebné ho udržiavať v pokoji a vzduch v miestnosti zvlhčovať. Rodič by mal dbať na to, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín v podobe čistej vody, nesladeného detského čaju (s obsahom medovky, materinej dúšky, skorocelu, feniklu, anízu, slezu, prvosienky, rumančeka a pod.), prípadne dochuteného medom a citrónom. Pri bolestí hrdla, kedy dieťa odmieta prijímať väčšie množstvo tekutín naraz, mu podávame tekutiny lyžičkou, po troške počas celého dňa. Odporúča sa piť tekutiny chladné, až ladové.

Strava dieťaťa by sa mala taktiež prispôsobiť zvýšenému nároku organizmu. Do jedálnička je potrebné zradiť viac ovocia a zeleniny a naopak vynechať nezdravé, ťažko stráviteľné jedlá.

Liečba prechladnutia u detí

Pri liečbe bežného prechladnutia je cieľom uľaviť dieťaťu od symptómov prechladnutia a zvýšiť mu jeho komfort.

Ak je vaše dieťa prechladnuté, je potrebné posúdiť jeho celkový stav a uistiť sa, či v jeho prípade stačí samoliečba v domácom prostredí alebo je potrebné navštíviť lekára. Ak rodičia nemajú potrebné skúsenosti, môžu sa poradiť s lekárnikom, ktorý môže usmerniť rodiča dieťaťa o správnom výbere a vhodnom užívaní potrebných voľnopredajných liečiv, ale aj zhodnotiť závažnosť príznakov a na ich základe odporučiť lekárske vyšetrenie.

Upchatý nos

Opuchnuté sliznice nosa vedia byť pri prechladnutí veľmi nepríjemné. Odporúča sa nos prečisťovať hypertonickými nosovými kvapkami s obsahom morskej soli, preplachom nosa kanvičkou. Vhodné je siahnuť aj po detských kvapkách do nosa, ktoré miernia opuch sliznice.

U dojčiat je liečba prechladnutia špecifická. V ľahu sa dieťaťu ťažšie dýcha a tak sa okrem vyššie spomenutého odporúča ukladať dieťa do vyvýšenej polohy a v prípade veľkého zahlienenia sa odporúča použiť odsávačku hlienu a soplík dieťaťu odsať, aby mu bolo umožnené bezproblémové dojčenie, spinkanie, aby neprehĺtalo hlieny, nekašlalo, poprípade nezvracalo hlieny.

Naparovanie sa u detí neodporúča, vhodné je do miestnosti položiť hrniec s horúcou slanou vodou, poprípade využívanie inhalátorov, ktoré sú v dnešnej dobe čoraz populárnejšie.

Horúčka

Bežným sprievodným príznakom prechladnutia je zvýšená telesná teplota a horúčka. V prípade zvýšenej teploty2 stačia režimové opatrenia, zabezpečiť dieťaťu dostatok tekutín a oddychu a začať s fyzikálnym chladením.

Fyzikálne chladenie telovými zábalmi sa u najmenších detí robia prikladaním mokrej vyžmýkanej plienky (voda nesmie byť veľmi studená, má mať približne 25 °C), prekrytej suchou plienkou alebo uterákom. Obklady sa dávajú na čelo, hrudník, u starších detí aj na celé telo. Nikdy nie na členky a zápästia. Vhodnou alternatívou u najmenších detí je aj potieranie celého tela vlhkou chladnou handričkou (plienkou, froté rukavicou). Staršie deti zvlýdnu aj vlažnú sprchu. u väčších detí môžeme využiť aj krátke sprchovanie vlažnou vodou (nikdy nie studenou), pričom začíname teplejšou a postupne uberáme.

Ak však teplota naďalej stúpa, prekročí hodnotu 38 °C, je potrebné ju znížiť. Horúčka je do istej miery prospešná, predstavuje komplexnú obrannú reakciu organizmu, mobilizuje imunitný systém a zhoršuje podmienky pre množenie mikroorganizmov, no môže u detí zapríčiniť dehydratáciu a febrilné kŕče.

Okrem fyzikálneho ochladzovania tela, znižujeme horúčku aj podávaním vhodných liekov s obsahom paracetamolu a ibuprofénu, či už vo fomre čapíkov, perorálnych suspenzií alebo tabliet. Dávku je potrebné prispôsobiť veku a hmotnosti dieťaťa a je potrebné dodržať časový odstup jednotlivých dávok. V prípade, že sa horúčku nedarí znížiť ani fyzikálne, ani pomocou liekov, je možné striedať rôzne antipyretiká s rôznou účinnou látkou už po 4 hodinách, pričom je potrebné dodržiavať dávku (zohľadňuje sa vek a hmotnosť dieťaťa).

Ak malo dieťa v minulosti febrilné kŕče5, so znižovaním telesnej teploty je potrebné začať skôr, už pri zvýšenej teplote, nie až pri horúčke!

Malé deti do 3. mesiacov predstavujú špecifickú kategóriu. Ak sa u nich objaví vysoká teplota alebo horúčka, malo by sa dieťa vždy nechať vyšetriť lekárom. V tomto prípade sa neodporúča čakať 3 dni, ako je to pri starších deťoch, kým sa vyberiete s dieťaťom k lekárovi. Novorodenci nemusia na chorobu reagovať horúčkou, ale tzv. teplotnou nestabilitou, kedy sa u nich prejaví nízka teplota a sú podchladení.

Kašel

Kašeľ je obrannou reakciou organizmu, ktorou sa snaží uvoľniť upchaté alebo podráždené dýchacie cesty. Pozná to asi každý rodič, všetko sa začne upchatým nosom, pokračuje výtokom z nosa a často končí kašľom. Najčastejšou príčinou kašľa je práve nádcha a zatekanie hlienov do krku, ale taktiež to môže byť napríklad vírusová infekcia priedušiek.

Aj v takomto prípade je dôležité zabezpečiť dostatočnú hydratáciu malého pacienta, zvhlčovanie vzduchu a podávanie liekov podľa druhu kašla.

Antitusiká podávame pri suchom, dráždivom kašli. Spoznáme ho tak, že dieťa kašle záchvatovito, bez odkašľania, nie počuť prítomnosť hlienu. Špeciálnym druhom kašľu je kašel laryngeálny, ktorý je štekavý, dráždivý a vedie až k poruchám dýchania. Laryngitídami často trpia práve malé deti, dojčatá. Dýchacie cesty u malých detí ľahko opuchnú a práve z toho dôvodu dochádza k tomu laryngeálnemu kašľu. Pri vlhkom, produktívnom kašli podávame expektoranciá, teda lieky na zriedenie hlienu. Vlhký kašeľ spoznáme jednoducho na základe počuteľnej prítomnosti hlienu, poprípade záchvat kašľa končí odkašlaním hlienu.

Kašeľ u bábätiek je závažnejší príznak prechladnutia, pretože môže prebiehať komplikovanejšie. Dojčatám preto zaistíme zvýšenú polohu, zvlhčujeme vzduch, dávame inhalovať Vincentku a masírujeme hrudník. Tieto opatrenia vedú k tomu, aby dieťa začalo odkašliavať, poprípade sa hlien začne vstrebávať. Ak je kašeľ dráždivý, na noc je možné podať dieťaťu antitusikum, napríklad Stoptusin.

Zápal hrdla (škriabanie v hrdle)

Zápal hrdla, škriabanie, či bolesť v krku je síce posudzované ako nezávažné ochorenie, no býva na prechladnutí jedným z najnepríjemnejších príznakov. Deti často odmietajú papať a piť.

Prvou pomocou pri bolesti v krku je kloktanie. V prípade malých detí, ktoré ešte kloktať nevedia, podávajte dieťaťu na pitie chladené, studené tekutiny, tiež sa odporúča po dúškoch popíjať repík, šalviový odvar. Poprípade môžete pripraviť dieťaťu zaparovací zábal.

V praxi sa osvedčilo podať lieky na alergiu aj keď nejde o alergickú reakciu. Stav prekrvených a opuchnutých slizníc dokáže priaznivo ovplyvniť Fenistil.

Dýchacie ťažkosti

Sťažené dýchanie predstavuje závažný príznak, ktorý neradno podceňovať a je potrebné navštíviť lekára. Medzi závažné a počuteľné prejavy dýchacích ťažkostí patrí tzv. stridor. Prejavuje sa ako drsný, ostrý zvuk pri dýchaní, spôsobený zúžením dýchacích ciest.

Aj v tomto prípade sú dojčatá špecifickou kategóriou, pretože u nich problémy s dýchaním nemusia byť tak evidentné a ľahko počuteľné. Rodičia si skôr môžu všimnúť ťažkosti s dojčením, kedy dieťa často púšťa prsník, hnevá sa, či už kvôli únave, ktorú mu papanie spôsobuje alebo polohe, kedy sa mu zle dýcha.

Aké sú najčastejšie chyby rodičov pri liečbe prechladnutia u detí?

Rodičov často trápia zbytočné obavy, strach a stres. Prechladnutie je jedno z najčastejších ochorení dieťaťa. U detí do 5 rokov tvorí až 50% celkovej chorobnosti. U detí od 6 – 12 rokov je to 30%. Je prirodzené, ak majú prvé dieťa, ktoré prekonáva svoje prvé prechladnutie, sú ich reakcie opatrnejšie. Aj v tejto oblasti však získajú prax a aj potrebnú istotu. Každým jedným ochorením sa naučia lepšie reagovať na potreby svojho dieťaťa, budú si istejší a situáciu zvládnu s väčším pokojom. Naučia sa, čo ich dieťaťa zaberá, ako reaguje na znižovanie teploty, čo mu pomáha najlepšie pri kašli, bolesti hrdla, aké jedlo mu počas choroby chutí. Časom získajú aj akú takú prax na odlíšenie symptómov vážnych infekcií od bežných prechladnutí alebo miernych infekcií pomocou správneho rozpoznávania varovných príznakov.

So získanou istotou pri liečbe bežných prechladnutí sa rodičia niekedy dopúšťajú chyby v podobe tzv. preliečovania, kedy podávajú dieťaťu bez ladu a skladu rôzne druhy voľnopredajných liekov, či výživových doplnkov. Dieťa zrazu užíva „všetko“ čo je dostupné, niekoľko druhov kvapiek do nosa, lieky na vykašliavanie aj proti kašľu, lieky na alergiu a podobne. Napriek množstvu prípravkov dieťaťu nie je poskytnutá potrebná správna liečba.

Vždy je potrebné začínať čo „najjednoduchšie“ a postupovať podľa príznakov. Rodičia si môžu zostaviť potrebnú schému, ktorá im poradí kedy a na čo, ktorý liek použiť. Nádcha = nosné kvapky. Upchatý nos = dám dieťaťu kvapky na uvoľnenie nosa. Suchý kašeľ treba stlmiť, pri produktívnom kašli treba podporiť vykašliavanie. Horúčka = znížiť ju. Ak si rodič nevie rady, ako sa choroba vyvíja a ako s liečbou postupovať, je vhodné stav dieťaťa konzultovať s lekárom.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Lenka Emmerová
praktický lekár pre deti a dorast, Plzeň

Použité zdroje

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti prechladnutím u detí

Máš skúsenosť prechladnutím u detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť