Vojtova metóda

Vojtova metóda predstavuje v dnešnej dobe vhodnú terapiu v oblasti vád pohybového ústrojenstva, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Metóda spočíva v náuke pohybov zo vzorov, ktoré sú vrodené. Pacient ich v sebe "má" a metóda ich v ňom vyprovokuje dráždením spúšťacích, aktivačných zón. O to viac je táto liečba potrebná v prípadoch, kedy sú vady spôsobené poruchami mozgových funkcií. Liečba Vojtovou metódou nie je krátkodobou záležitosťou, ale môže trvať aj niekoľko mesiacov, či rokov. Okrem účinkov tejto liečby sa často skúma aj vplyv na psychiku pacienta.

Zakladateľom tejto metódy je neurológ Dr. Václav Vojta, ktorý počas liečby detí s DMO objavil reflexnú lokomóciu, čiže pohyb vpred, ktorý sa aktivuje z 3 základných polôh. A to z polohy na bruchu, na chrbte a na boku. Tento pohyb vráti funkčnosť svalom, ktoré človek nedokáže vedome pri svojom pohybe používať. Lokomócia tak aktivuje slabé a nepoužívané svaly.
V 3 uvedených polohách sa Dr. Vojtovi podarilo vyvolať nevedomé motorickú reakciu trupu a končatín, ktoré smerujú vpred. Jedná sa pritom o vrodené pohybové vzory, pretože tieto dokázal u detí s DMO znovu zopakovať a dokonca potvrdiť aj u úplne zdravých novorodencov. Vďaka tomuto zisteniu sa potvrdilo, že deti s DMO žijú s funkčnou blokádou v rámci pohybového vývinu a je možné ju včasnou liečbou liečiť ako u novorodencov1, tak dojčiat, detí aj dospelých.

Druhy reflexnej lokomócie

K aktivácii svalov a pohybového ústrojenstva pacientov s poškodeným CNS a pohybovým systémom vyvíja terapeut cielený tlak až v 10 zónach na tele pacienta (trup a končatiny), ktorým sa hovorí aktivačné zóny. Cieleným tlakom na tieto miesta dôjde k reflexnému plazeniu a otáčaniu, čo sú komplexy nezávislé na vôli pacienta, v ktorých sú obsiahnuté všetky základné prvky ľudského pohybu vpred.

  • Reflexné plazenie - vychádza z polohy na bruchu. Hlava je natočená k jednej strane a na spustenie tohto pohybu existuje viac aktivačných zón, opäť v závislosti na veku. U novorodencov1 stačí len jedna zóna, u starších detí a dospelých sa zóny musia kombinovať. Plazenie prebieha v určitých fázach a celý pohyb neprebehne v jednej terapii. Tým, že terapeut kladie odpor proti vznikajúcemu pohybu sa zosilňuje efekt celého cvičenia. Ten vedie k aktivizácii zvieračov, okohybných svalov, prehĺtaniu a k pohybu jazyka a čeľuste.
  • Reflexné otáčanie - vychádza z polohy na chrbte, kedy vďaka pritlačeniu na určité aktivačné body dôjde k pretočeniu na bok a následnému lezeniu po všetkých štyroch. Priebeh tohto pohybu je vlastne aktívnym otáčaním, ktoré sa deje v prvých 9 mesiacoch života dieťaťa. Rovnako ako plazenie má aj lezenie niekoľko fáz, ktorá začína zmienenou polohou na chrbte, kedy dochádza k dráždeniu hrudi v medzirebrovom priestore, vyvolá reakcie a prechádza k polohe na boku. Tlak, ktorý je v týchto fázach vyvíjaný na aktivačnú zónu vyvolá niekoľko reakcií, medzi ktoré patrí napríklad: aktivizácia brušných svalov a zvierača, prehĺbenie dýchania, napriamenie chrbtice, prehĺtanie, pohyb očí do strán, príprava pažou na opornú funkciu, nohy sa ohnú v bedrách a kolenách a dvíhajú sa od podložky.

Cvičenie u detí a dospelých

S deťmi cvičenie vykonáva skúsený a vyškolený fyzioterapeut, ktorý zároveň učí rodičov, ako cvičenie vykonávať doma. Rodičia s deťmi cvičia túto metódu aj niekoľkokrát denne, pričom jedno cvičenie trvá od piatich do dvadsiatich minút. Dĺžka cvičenia závisí od veku dieťaťa.
U dospelých pacientov má cvičenie za cieľ zmierniť ťažkosti a udržať existujúce pohybové funkcie, pričom vylúčená nie je ani obnova funkčných zručností. Dĺžka cvičenia je úplne individuálna záležitosť. K domácemu cvičeniu jedinec potrebuje druhú osobu, inštruovaného fyzioterapeuta.

Prípady aplikácie Vojtovej metódy

Vojtova metóda a jej aplikácia sa líši v závislosti od veku pacienta. U detí je Vojtova metóda používaná v iných prípadoch ako u dospelých. Pôvodne bola táto metóda zameraná len na deti od 4 rokov. Jej účinky sa však prejavili aj u dospelých, a to v úspešnosti liečby mnohých ochorení.

Detské ochorenia

  • Detská mozgová obrna - DMO
  • Fixované asymetrické držanie hlavy (tortikolis)
  • Obrna brachiálneho plexu (ramenného nervového pletenca)
  • Rázštep chrbtice
  • Pes equinovarus - konská noha
  • Skolióza, chýbajúce svaly
  • Ortopedické vady hrudníka
  • Iné neurologické ochorenia

Ochorenia dospelých jedincov

  • Cievna mozgová príhoda
  • Periférna paréza, t.j. obrna
  • Bolesti súvisiace s chrbticou
  • Skolióza a kyfóza
  • Periartritída - bolestivé rameno
  • Stavy po úrazoch miechy
  • Iné neurologické ochorenia
  • Roztrúsená skleróza
  • Infantilná centrálna porucha

Vojtova metóda sa nesmie vykonávať, keď

  • jedinec trpí akútnymi horúčkovitými ochoreniami
  • pacient prechádza zápalovými procesmi
  • ide o špecifické ochorenie, ako je napr. osteoporóza
  • je pacient chorý - liečený na srdcové a svalové ochorenia
  • ak je liečená žena tehotná

Viac o Vojtovej metóde na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140224015108/http://www.rl-corpus.cz/rl-corpus-co-je-to-vojtova-met...
  2. http://www.vojta.com/
  3. https://web.archive.org/web/20121227100309/http://www.vojtovaspolecnost.cz/vmetoda.php
  4. http://terapie.doktorka.cz/vojtova-metoda/
  5. http://www.lekari-online.cz/rehabilitace/zakroky/vojtova-metoda

Hodnotenia a skúsenosti s Vojtovou metódou

Máš skúsenosť s Vojtovou metódou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
katushka33  3. dec 2015

Nikolasko a Vojta

Pri čítaní článku sa mi v hlave vynorili spomienky,ktoré tam ležali pochované už 5 rokov. Vyšli aj slzy, ktoré vtedy museli ostať potlačené. Hoci som so synom cvičila len krátko, boli to neskutočne dlhé 2 mesiace.

Keď mi neurologička povedala, že je zaostalý, lebo v 4 mesiacoch nevedel držať hlávku a poslala nás na rehabilitačné oddelenie, bola som zúfalá a nešťastná. O cvičení som vedela toľko, že deti pri tom plačú, ale že to pomôže. Keď mi rehabilitačná sestra ukazovala cviky, plakala som s drobcom a potom ešte prvýkrát doma. Ťažké bolo počúvať ten jeho plač a vidieť ten prosebný pohľad v jeho očiach, ale nesmela som to vzdať, museli sme zabojovať a dokázať všetkým, že to spolu zvládneme.

Cvičili sme na stole,za zavretými dverami. Bolo to ťažké, neverila som, koľko sily má v sebe také malé dieťa, po mesiaci som ho nevládala udržať na stole, ale bojovali sme.

Nechcela som, aby o tom vedelo veľa ľudí, nepotrebovala som, aby nás ľutovali. Nepovedala som to ani svokre, tú jej ľútosť by som nezvládla.
Na kontrole nás pochválili, pridali pár cvikov. To som sa odvážila ísť k sestre na prázdniny a vyskúšala som cvičiť s jej malým, ktorý sa pri tom smial a vtedy som konečne uverila, že to môjho nebolí, len sa mu to nepáči. Veď komu by sa páčilo, že ho nasilu držia v polohe, ktorá mu je nepríjemná a ešte stláčajú nejaké body na tele.

Na kontrole nás neurologička pochválila, ale na moju odpoveď, že ho už nevládzem udržať na stole, nám cvičenie stopla. Keď sme sa prišli po 2 mesiacoch opäť ukázať bola prekvapená, čo drobec už vie a na poslednej kontrole neverila, že je to ten istý chlapec.

Takže moja skúsenosť s Vojtovkou je nepríjemná, ale pozitívna a chcem povzbudiť mamičky, aby sa nebáli cvičiť a aby vydržali. Viem, že je to ťažké, ale naše deti nám nakoniec za to budú vďačné :-)
6 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke