Športiak, čo ma nesklame, ako naša 2kombi - nie ťažký, odpruženie aj na poľnú cestu+nekorýtko+otočný

Zodpovedané
19. okt 2020

Ahoj Eli,

Som smutná, zúfalá. V máji sme kupovali pre našu dcérku kočík (dvojkombi - cenovo taký stred) - nechcem robiť zlú reklamu, preto nepíšem značku. No po tých par mesiacoch užívania vaničky musím skonštatovať, že to nie je to, čo by som od kočíka očakávala. Preto by som ho chcela posunúť a kúpiť nejaký športový.

Som zvedavá na tvoj názor odborníka, cenovo by som bola zvedavá aj na niečo lacnejšie, aj niečo drahšie riešenie - a aj stred dajme 😉 Chcela by som nejaký odpruženejší, nie veľmi ťažký, skladný, ale zase aby aspoň nejakú poľnú cestu zvládol (viem, že to je ťažké, no hľadám nejaký dobrý kompromis), nie korýtko, otočný, s dobrou strieškou, prípadne, aby sa na neho dala dokúpiť aj vanička pre ďalšieho potomka. Preferujem 4 kolesá. Chcela by som niečo, čo už nesklame.

Možno som zadala ťažkú úlohu, ale spolieham sa na teba, čo by si ty kúpila pre tvoje dieťa.
Ďakujem ti krásne za pomoc 🙏

Ahoj,

cena kočíka nie je všetko a ako prvorodička obvykle nemáš ako vedieť, že ako presne budeš kočíkovať a na čo iné dať pozor okrem ceny a dizajnu. Takže si to neber ako priveľké zúfalstvo, že si na prvýkrát netrafila. Je to úplne ok.

K športiaku ja osobne poradím, aby si nešla úplne podľa dizajnu, ale skôr riešila funkčnosť. Treba napríklad rátať s tým, že ak kočík bude lacnejší, bude proste nižšiu cenu cítiť. Niekde sa muselo šetriť a obvykle je to na materiáloch. Ďalej poviem, že ak bude skladnejší, rovno rátaj s tým, že na teréne nijak extra performovať nebude, bude to zasa raz kompromis. Terén a super manipulácia ďalej pre mňa znamenajú skôr (neotočnú) trojkolku. Ale píšeš kolesá štyri - rozumiem, pozdáva sa ti to viac, ale ťažisko tam bude viac cítiť rozdiel v smere X v protismere, ako aj ako bude dieťatko rásť a priberať. Tak, to na úvod.

Lacnejšou variantou by bol asi Joie Versatrax. Ale je to presne ten kompromis ceny, otočnosti a terénnosti. Takže skôr menej terénu ako viac, ale čo to prejdete. Ďalej by som podotkla, že je otvorenejší a s kratšou strieškou, ale to sa dá riešiť dobrým fusakom a clonou, alebo došitou strieškou. Je to daň za tú cenu plus otočnosť (a ideálne skladnosť a nízku váhu).

Joie Versatrax

Stredná cenová kategória čisto športiakov- otočných, terénnych, ľahších, skladnejších, v ponuke skoro niet. A sú buď také ozaj lacnejšie (ako Kinderkraft All Road, ale bude to fakt cítiť). Alebo drahšie. Alebo korýtka. Alebo kombinácie. Strašne ti chcem pomôcť, ale chceš toho naraz vcelku dosť. To, či to kočík sadne, je totiž ultra individuálne a závislé na tvojich konkrétnych potrebách a situácii, ktorú ani nepoznám.

Kinderkraft All Road

Z drahších by som každopádne riešila Emmaljunga NXT60 F. T by bola moja voľba, ak terén + dlhšia ložná plocha. Vždy to bude kompromis, aj u takto drahého kočíka.

Emmaljunga NXT60 Flat

Ale moja najreálnejšia rada je - kúp si veľký odpružený neskladný kočík, niečo ako Britax Go Big alebo nejaký bazárový Gesslein, a k nemu menší neotočný športiak do auta. Bude to pohodlné a reálne. Alebo sa zmier s neotočným trojkolesovým modelom, a k nemu vaničku dať dokážeš.

Britax Go Big

Pretože z toho, čo píšeš, ty v skutočnosti potrebuješ kočíky dva. Jeden ideálny nenájdeš a už vôbec nie v nižšej nekorýtkovej cenovej kategórii.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli