Thule Urban Glide 2 verzus TFK Mono2. Ktorý zvládne nerovnosti a budem s ním môcť behať?

Zodpovedané
28. nov 2023

Ahoj,

tak ako každá budúca mamička, aj ja sa rozhodujem aký kočík bude ten pravý pre nás. Premýšľam nad Thule Urban Glide 2 a zároveň ma láka aj TFK Mono2.

Nepotrebujeme kočík, na ktorý sa dá dať autosedačka. Máme Doonu+. S kočíkom by som chcela chodiť aj do prírody, aj po dedine/meste. Teda kocky, nerovnosti... A zároveň aj občas do kopcov, neskôr by som chcela s bábätkom aj behať.

Premýšľala som aj nad Easy Walkerom, no odrádza ma cena a to, že kolesá nezvládnu asi hocijaký terén.

Bolo by rozumné na začiatok kúpiť jeden a potom športový neskôr?

Nechám si poradiť.

Ďakujem

Ahoj,

žiadny kočík nedokáže úplne odtlmiť otrasy, ktoré sa k dieťatu prenášajú pohybom kolies po nerovnom teréne. Preto výrobcovia odporúčajú športové sedadlá väčšiny kočíkov používať až od ukončeného šiesteho mesiaca. To je tiež najčastejšie čas, ktorý dieťa trávi v hlbokej vaničke (a tiež ich nosnosť je max. 9 kg). Preto nie je ani vhodné s dieťaťom umiesnením v kočíku behať alebo sa prechádzať po nerovnom či hrboľatom teréne. Až keď dieťa zvláda pozíciu – tzv. pasie koníky, tak sa s ním môže rodič začať prechádzať aj po takomto hrboľatejšom teréne, nemá na to vplyv ani druh nadstavby.

Čo sa behu týka, tak naň je určený špeciálny typ kočíkov s prispôsobenými funkciami a vlastnosťami (ručná brzda, bezpečnostné pútko na ruku rodiča, aretácia alebo pevné predné koleso atď.) A k tomu ho výrobca skôr ako ho označil za kočík vhodný pre beh a šport, tak ho na to aj otestoval. Nie teda každý kočík je určený na túto činnosť. Tu hrá hlavnú rolu bezpečnosť dieťaťa a rodiča.

Rozumiem, že by si chcela jeden kočík na všetko. Lenže, ak sa vydáš touto cestou, tak nakoniec si kúpiš kočík, ktorý Ti aj tak nebude vyhovovať. Ja osobne som pri synovi vystriedala síce viacero kočíkov (čo však súvisí s mojou prácou), no 3 typy kočíkov boli základ – trojkombi s kvalitným vajíčkom, cestovný a na beh a šport či do terénu.

Trojkombi som mala na začiatok, asi tak do 1,5 roka. Vtedy som testovala Cybex Balios S, Bugaboo Bee 5, Easywalker Jackey, Thule Urban Glide 2, Babyjogger Summit X3 a veľa ďaľších. Osobne však doma stále mám a aktívne využívam 2 kočíky (cestovný a terénny).

Ak by som bola v situácií ako ty, tak určite si zadovážim ako prvý klasický dvojkombi kočík. K nemu postupom času prikúpim buď ľahký cestovný kočík (využiješ do mesta, dovolenku, návštevu), alebo podľa potreby (ja osobne som turistický a športový typ, takže som ho naplno využila na výletoch či v lete pri korčuľovaní) nejaký ten terénny, ktorý využiješ ako na výlety, tak aj na beh a šport.

Pri dvojkombi kočíku určite zvažuj jeho váhu, skladnosť a možnosť jednoduchého zloženia jednou rukou spolu s nasadeným sedadlom. Najčastejšie v poradni odporúčam cenovo dostupné kočíky, ktoré sa hodia ako do mesta, tak aj na nerovnejší povrch dediny, pretože menšia vstupná investícia ušetrí peniažky, mamička má zároveň možnsť kúpiť si 2 typy kočíkov naraz. Sú nimi Kinderkraft Nea, Zopa Move Cross 2 či Espiro Yoga.

Cestovný a terénny kočík Ti teraz neodporučím, pretože neviem aká si vysoká a kde presne ich chceš používať. Tak mi prípadne napíš do poradne opätovne a pripomeň sa mi. Pripnem Ti sem však pár inšpiratívnych typov:

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally