Ako postupovať, keď cítim psychické týranie od otca?

Zodpovedané
7. jún 2020

Dobrý deň,

mám 37 rokov a veľké rodinné problémy. Týka sa to mňa, mojich rodičov a súrodencov. Naša rodina je v úplnom rozklade, neustále hádky a obviňovania.

Všetko to spôsobil otec. On uznáva len samého seba a nášho najstaršieho brata. Mňa vydedil a sestru tiež neuznáva. Ale o to mi nejde.

Stále medzi nami intriguje, robí zlo a vždy nájde vinníka a zo mňa urobil toho najhoršieho človeka, lebo ja jediná sa mu ako tak dokážem postaviť.Pred celou rodinou a dokonca dedinou ma znemožnil, chodí všade ohovárať a tvrdí, že to ja rozprávam a všetko otočil proti mne.

Od detstva nami psychicky manipuloval a dnes môžem otvorene povedať, že nás týral.

Ako môžem postupovať, keď to už chcem a musím riešiť cez právnika niečo ako psychickú ujmu?

Som na dne a bojím sa odísť z domu. Začali tým trpieť aj moje 3 deti.

Čo môžem v mojej situácii urobiť?

Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď

Dobrý deň,

čo sa týka psychickej ujmy a Vášho nároku, neviem presne akú ujmu máte na mysli a ako by ste túto ujmu u súdu dokazovala.

Vhodnejšie by bolo sadnúť si s otcom k "jednému stolu" a jeho averziu ku Vám a ostatným členom domácnosti prekonzultovať.

Ideálne v prítomnosti tretej, nestrannej osoby, akým je mediátor, ktorý Vám pomôže celú komunikáciu viesť a zamedziť zbytočným konfliktom.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk