Ako riešiť konflikty, keď susedov syn hlučne jazdí na štvorkolke a crosske?

Zodpovedané
14. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Sused dáva svojmu 8 ročnému synovi štvorkolku a crossku motorku, čo robí veľký hluk. Pred naším domom je pozemok, ktorý je nezastavaný a tam chodia jazdiť. Plus pred náš dom.

Ony bývajú na konci ulice, kde je kopec deti. My máme 6 mesačnú dcérku a ju ten hluk budí. Spáva 3x za deň. Keď som susedu poprosila, či by nemohol jej syn ísť na lúku za ich dom, alebo pred ich dom, tak arogantne povedala nie nemohol. Začala rozprávať, že on nič zlé nerobí a je to jeho vec, kde jazdí. Potom odišla. A začali naše problémy.

Každý deň sa pred naším domom jej syn preháňa ako blázon. Idem s kočíkom a on náročky zakričí, aby mi zobudil dcérku. A dnes pre zmenu crosska pred dom a brutál hluk. Ide o menšiu motorovú štvorkolku a malú detskú motorovú crossku.

Suseda je závistlivá, taká dedinská pletkárka.

Čo môžem robiť?

Sme nová štvrť novostavieb, kde na začiatku máme značku Obytná zóna.

Ako riešiť konflikty so susedou?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa občianskeho zákonníka sa má každý (sused) správať tak, aby nad mieru primeranú pomerom neobťažoval susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi.

Váš prípad je typickým prípadom susedských sporov, ktoré sú komplikované na dosiahnutie dohody a vyžadujú väčšinou väčšiu časovú rezervu. Avšak som názoru, že všetko má riešenie, keď chcú obe strany.

Môžete osloviť mediátora vo Vašom okolí, ktorý susedu pozve na stretnutie a ak bude suseda súhlasiť, pokúsi sa priviezť Vás k spoločnej dohode, ktorá bude v prospech oboch strán.

Ďalej je tu možnosť vec riešiť na obecnom úrade, alebo krajný prípad podať žalobu na súd.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk