Ako sa finančne vyrovnať po rozchode?

Zodpovedané
14. dec 2021

Dobrý deň,

s manželom máme dom, ktorý je v mojom osobnom vlastníctve. Naše neriešené problémy sa dostali tak ďaleko, že po 15 rokoch sa chcem s ním rozísť. Možno aj rozviesť.

Momentálne však riešim to, akým spôsobom sa s ním vyrovnať ohľadom domu, ktorý sme stavali spoločne, svojpomocne s rodinou a známymi. Má na ňom podiel aj on, a ja nechcem byť v tomto smere nefér. Samozrejme ako to už býva, nevieme doložiť, kto čo do domu investoval, platil, atď. Na začiatku nám veľmi výrazne pomohli moji rodičia, ktorí zrušili stavebné sporenie a dali nám ho na stavbu.

S manželom sme už viac menej len spolubývajúci, ktorí vychovávajú dieťa. Trvá to už 3 - 4 roky. Zatiaľ bývame spolu, manžel sa sťahuje do inej izby.

Ako sa máme vysporiadať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ako sa máte vyporiadať, tak to Vám mediátor neporadí. Môže Vám pomôcť dospieť k dohode s manželom.

Je dôležité si stanoviť približne kto čo do domu investoval, akou sumou prispeli Vaši rodičia. Presnú sumu Vám však mediátor neporadí. Určite by bolo treba zohľadniť najmä skutočnosť, že v dome manžel žije niekoľko rokov a má určite k domovu citový vzťah. Zároveň poriešiť odsťahovanie manžela a jeho ďalšie riešenie bývania.

Vo Vašom prípade by som však doporučovala uvedené riešiť až po rozvode. Investície dané do domu boli predpokladám poskytované aj z bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk