Má právo mať otec rodné listy deti, aj keď s deťmi nebýva?

Zodpovedané
6. jan 2021

Dobrý deň,

s manželom máme dve deti a chystáme sa rozviesť. Prostredníctvom mediátora riešime rodičovskú dohodu. Manžel s nami nebýva už tri mesiace. Kľúče od bytu má, nakoľko sme obaja polovičný vlastníci bytu.

Pred pár dňami som náhodne zistila, že rodné listy deti mi chýbajú. Nemohli sa stratiť, nakoľko každé dieťa má svoju samostatnú zložku, do ktorej sme podobné dokumenty odkladali. Pravdepodobne ich za mojím chrbtom odcudzil manžel a nič mi nepovedal.

Pocit bezpečia a dôvery, že síce sa rozchádzame, ale máme dve deti a chceme pre nich to najlepšie a dokážeme situáciu zvládnuť so zreteľom na ich záujem mi to nedáva.

Aké sú možnosti riešenia danej situácie?

Má právo mať rodné listy detí, aj keď deti bývajú so mnou?

Je možné nahlásiť zneužitie dokladov a vystaviť nové?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedenú situáciu by som odporúčala riešiť priamo s mediátorom. Rodné listy môže mať u seba aj otec, avšak pravidlom je, že ich má matka.

Samozrejme nič nebráni tomu, aby ste si dala vystaviť nové doklady, prípadne sa s otcom dohodla na overených kópiách, ktoré budete mať buď Vy alebo otec Vašich detí.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk