Poradíte ohľadom dedičského konania?

Zodpovedané
6. jan 2021

Dobrý deň,

kvôli tejto situácii, som musel preletieť pol sveta. Moji rodičia mali dom, kde teraz býva moja stará mama. Dom je postavený na babkinom pozemku. Po niekoľkých rokov sme sa presťahovali do mesta.

Mamka má dvoch súrodencov (sestru a brata). Moja stará mama prepísala, dom a všetky pozemky na svojho syna (mamkinho brata). Prepísala potajomky, bez súhlasu.

Môj starý otec nechcel. Zdravie mu neslúži, tak ho nadopovali liekmi, nech podpíše.

Mamka ma roztrúsenú sklerózu a z posledných síl nad tým plače! Otec, ju kvôli jej chorobe od nej odišiel.

Je to vôbec legálne prepísať, dom bez vedomia dedičov?

Nie je potrebný notársky overený súhlas?

Mamina nevie čo má robiť. Boli sme v centre právnej pomoci. Len jej brat, na koho to bolo prepísané velí tomu, jeho najlepší kamarát.

Je to nelegálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka legálnosti, nemám žiadne oprávnenie túto "legálnosť" na základe Vami poskytnutých údajov posudzovať.

Avšak, všetky zmluvy týkajúce sa prevodu nehnuteľností musia byť overené, resp. podpisy prevádzajúcich sú overené buď notárom alebo matrikou.

Rodičia Vašej matky môžu so svojím majetkom počas života disponovať podľa vlastného uváženia. Neuvádzate, akou zmluvou boli nehnuteľnosti prevedené, avšak v prípade dedičského konania sa započítava aj to, o čo sa jeden dedič "obohatil" počas života pozostalého a toto" obohateni" sa mu pri delení pozostalosti pričíta.

Uvedené je možné riešiť aj počas života Vašej starej mamy a otca napr. mediáciou, kde sa dokážu vyporiadať aj rodinné problémy, prípadne mediáciu viesť aj s Vašim strýkom.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk