Som po smrti rodiča povinná sa zo zákona starať o druhého rodiča?

Zodpovedané
12. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom sociálno právnych vzťahov v rodine. V rodine nemáme dobré vzťahy. Môj otec nedávno zomrel bol ZŤP veľmi chorý. Moja mamina je tiež ZŤP a chodí len s choditkom. Má asi 150 kg a veľmi veľa záväzných diagnóz. Je aj cievkovaná. Istého času bola aj ležiaca plienkovaná. Odmietala ísť dvakrát ešte keď otec žil do domova kvôli môjmu bratovi, ktorý je ťažký alkoholik. Narobil dlhy a nikto ho už nezamestná. Je mimo realitu a je agresívny. Mne sa vyhráža.

Mama tvrdí, že si neuvedomuje čo robí. Moja mama je tiež často mimo realitu. Bude mať 70 rokov a je veľmi zabudlivá a dezorientovaná. Ide o to, že ja mám skoro 5 ročnú dcérku. Tiež je ZŤP, má detský autizmus. Ide o ťažší stupeň. Je plne plienkovaná, neovláda samoobslužné činnosti nepapá, má anorexiu, insomniu plus ďalšie diagnózy.

Bojím sa, že sa čo bude ďalej.

Sama som s priateľom na dcérku a je to nesmierne náročné. Bojím sa čo bude ďalej. Brat už raz chcel spáchať samovraždu, mamina sa raz predávkovala zámerne inzulínom. Má silnú cukrovku, choré srdce, problémy s chrbticou a močovým mechúrom, vysoký tlak vysoký.

Nežijeme v spoločnej domácnosti. Je to toxické prostredie a nehodlám mamu ani navštevovať, lebo sa mi brat vyhráža. Nie je možné, aby som sa starala o jedného z nich.

Keby jeden z nich zomrel, tak sa musím zo zákona o toho druhého starať?

Na maminu berie brat opatrovateľský príspevok.

Ak by sa stalo niečo s bratom, som povinná ju ja opatrovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

§ 67 Zákona o rodine uvádza: "Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí."

To znamená, že zákonnú povinnosť starať sa osobne výslovne neuvádza. Je tu iba vyživovacia povinnosť, ktorá je však tiež len obmedzená. Ide tu skôr o morálne hľadisko, keby sa Váš brat o mamu nestará a zostala by sama bez pomoci.

O brata sa starať ani finančne ho podporovať nemusíte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk