Môže mať syn cystickú fibrózu?

Zodpovedané
31. jan 2022

Dobrý deň,

keď sa syn narodil, tak mal negatívny skríning FKU/KH/CAH. V poslednom čase veľa kašle. Niekedy sucho, niekedy počuť hlien pri kašľaní. A to najmä vtedy, keď sa zobudí a aj počas spánku. Keď sa potí, tak cítim soľ.

Od narodenia počujem ako keby mal hlieny, resp. nádchu.

Môže mať cystickú fibrózu?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, že kašle v posledom čase môže byť dôsledkom aktívnej sezóny respiračných ochorení a pozostatkom po ochorení. Slaný pot je potrebné objektivizovať vyšetrením.

Môže sa stať, že novorodenec nie je zachytený skríningom, aj keď nie je to časté. Sú aj také prípady.

Nemyslím si, že by iba z týchto indikácii išlo o cystickú fibrózu (chýba taká "väčšia" klinika), ale samozrejme vyšetrenie deiťaťa je možné (cestou OL odoslanie na špeciálne pracovisko).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas