Poradíte ohľadom teploty pri febrilných kŕčoch?

Zodpovedané
3. aug 2019

Dobrý deň,

moje krstniatko dostalo febrilné kŕče. V tom čase mal 40°C vysoké teploty. Boli v nemocnici. Teraz, vždy keď dostane teplotu, tak robia chaos a paniku.

Je pravda, že dieťa sa nemôže potiť?

Vraj to má zakázané, lebo by mohol naspäť dostať febrilné kŕče. Má ho len osprchovať, alebo schladzovať s gélom na telo.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

postup, na ktorý som ja zvyknutá je nasledovný: Vždy (opakujem), VŽDY, keď má dieťa teplotu nad 38,5 znižovať teplotu antipyretikami podľa hmotnosti (upozorňujem na správne dávkovanie - nižšší link).

Po febrilných kŕčoch, okrem toho, že VŽDY pri teplote znižujeme teplotu antipyretikami (Paralen, Nurofen), tak dávam aj tabletkový Diazepam (max však 3x denne), aby sme febrilným kŕčom predchádzali. Nie všetky kliniky a oddelenia to odporúčajú, ale ja som naučená ešte dávať.

Niečo ako nepotiť sa je trošku pritiahnuté za vlasy. Trošku Vám vysvetlím ako to funguje: vírus/baktéria produkujú určité látky, ktoré "prestavujú" termoregulačné centrum, ktoré sa nachádza v mozgu dieťaťa. To je za bežných okolností nastavené na 37st.C, ale infekcia spôsobí, že sa "prestaví" na vyššiu teplotu. To znamená, je prestavené napríklad na 39,5st.C. To znamená, že ak má dieťatko teplotu 37,5 st.C, má zimnicu - je to normálna reakcia organizmu, pretože jeho telo je momentálne "prestavené" na vyššiu teplotu a tým, že má zimnicu, sa snaží "zohriať". Teplota postupne stúpa (to spôsobuje infekcia a dostane sa na tých "prestavených" 39,5 st,C. Vtedy dosahuje svoje maximum a ak začína mať dieťatko viac st.C, tak sa snaží teploty "zbaviť" - začne sa potiť. Taký istý efekt má Paralen alebo Nurofen, ktorý blokujú látky, ktoré spôsobujú výstup teploty a urýchľujú znižovanie sa teploty - ale zasa dieťa sa potí, lebo sa telo snaží teploty zbaviť.

Febrilné kŕče sa zvyknú opakovať u detí do 5 rokov , najmä pri virózach kedy teplota vystúpi náhle a vysoko. Bakteriálne infekcie nerobia sprvoti také vysoké náhle výstupy. Čo je teda dôležité dať VŽDY od teploty, aby sme predišli febrilným kŕčom.

Čo sa týka fyzikálnych techník chladenia - sprchovanie, zábaly - ako doplnková forma pokojne, ale dieťa nesmie mať vtedy studené končatiny. S chladivými gélmi nemám toľko skúseností.

Link na dávkovanie Nurofenu : https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/pediate....

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas