Z čoho sa objavuje trasenie nožičiek u mesačného bábätka?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

mám mesačného novorodenca a všimla som si, že mu sem-tam zvláštne zatrasie nožičkou. Niekedy pravou, inokedy ľavou. Lekárka povedala, že to urobí vtedy, keď sa pociká. Ale mám to odsledované, z cikania to nie je.

Dcérka to robila tiež. Ju však striaslo celú, keď sa pocikala. Synčekovi sa to zvyčajne stane, keď s ním manipulujem, alebo keď ho dávam odgrgnúť po mliečku a naťahuje nožičkami, vtedy mu nimi zatrasie. Zaregistrovala som aj, že mu puká v kolienkach, vitamín D mu podávam pravidelne.

Je pukanie v kolienkach u bábätiek v poriadku?

Môže byť trasenie nožičiek príznakom niečoho vážnejšieho?

Mám vyhľadať neurológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pukanie v kĺboch u bábätiek nie je ničím výnimočným. Ak podávate pravidelne vitamín D, nemalo by ísť o problém. Len si dajte pozor na správnu manipuláciu dieťaťa.

Trasenie nožičiek by som nedávala do asociácie s niečím vážnym. Skôr je to odpoveď na nejaký nepríjemný či chladný podnet. Ak by pretrvávalo po 3. mesiaci, je vhodné to znova predostrieť na poradni.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas