Je možné otehotnieť hneď po menzese počas neplodných dní?

Zodpovedané
19. dec 2019

Dobrý deň,

pred týždňom sme mali nechránený pohlavný styk a to presne v deň, keď mi skončil menzes. Keď partner ejakuoval na pošvu, tak hneď po cca 2 minútach sme pokračovali v pohlavnom styku.

Je možné otehotnieť hneď po menzese počas neplodných dní?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

otehotnieť môžte teoreticky v ktorýkoľvek deň menštruačného cyklu. Prakticky je však šanca na oplodnenie najvyššia práve v období plodných dní. To znamená v čase ovulácie, kedy dochádza k uvoľneniu vajíčka z vaječníka.

Vajíčko je zachytené vajíčkovodom a schopné oplodnenia približne 24 hodín.

K správnej implantácii embrya v maternici je potrebná i optimálne vyvinutá sliznica, ktorej sekrečná premena nastáva práve po ovulácii. Oproti tomu po menzes je sliznica nízka a ešte iba v štádiu rastu, čiže nespĺňa ideálne podmienky na uhniezdenie.

Pri pravidelnom 28 dňovom menštruačnom cykle k ovulácii dochádza približne na 14. deň.

Rozdiely sú však indviduálne v závislosti na aktivite vaječníka, veku a mnohých ďalších faktoroch.

Pokiaľ neplánujete graviditu, je vhodné chrániť sa počas ktorejkoľvek fázy cyklu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková