Aké možnosti vysporiadania máme po rozvode?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

s manželom vlastníme byt na polovicu (každý 1/2), máme naň ešte hypotéku, ja som hlavný dlžník, on spoludlžník. Byt sme kupovali pred uzatvorením manželstva.

Aké mám možnosti v prípade rozvodu vysporiadať byt?

Manžel určite nebude spolupracovať.

Ako môžem dosiahnuť, aby sa vysťahoval?

Resp. Ako dosiahnuť predaj bytu, prevzatie hypo na mňa a vyplatenie a odsťahovanie sa manžela, resp. prenos hypo na neho a moje vyplatenie?

Mne je to v podstate jedno, ako by sa ten byt vysporiadal. Len by som sa chcela vyhnúť neplateniu hypotéky a ostatným poplatkov alebo iným prieťahom. Máme 2 deti - 7 a 11 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste byt kúpili ešte pred uzatvorením manželstva, nachádza sa tento pravdepodobne v podielovom spoluvlastníctve, ktorého vyporiadanie nebude závisieť od toho, či Vaše manželstvo ešte trvá alebo nie.

V princípe máte všetky možnosti, ktoré ste vymenovali. Ak ste si istá, že Váš manžel v tejto veci nebude spolupracovať, odporúčala by som Vám čo najskôr osloviť v tejto veci advokáta a snažiť sa docieliť nútené vyporiadanie súdnou cestou.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk