Aké sú práva a povinnosti suseda v prípade posunutia plota?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

kúpili sme pozemok, ktorý bol z jednej strany už oplotený pôvodným plotom suseda. Ten po pol roku prišiel, že má na našom pozemku 30 cm po celej dĺžke (15 m).

Problém č.1. bol ten, že nás developer o tejto skutočnosti zabudol informovať.

Poslla geodeta, ktorý nám zaznačil skutočnú hranicu pozemku. Jedná sa o trojuholník cca od 5 do 25 cm a jedná sa o veľkosť do 2,5 m2.

Pozemok sme chceli odkúpiť s tým, že ponúkneme priemer cien za m2 v oblasti, zaplatíme geodeta a kataster. Sused sa však vyjadril, že na jar chce plot posunúť.

Aké sú jeho práva a povinnosti v tomto prípade?

Ak bude chcieť stavať na hranici, potrebuje náš súhlas?

Potrebuje iba vyjadrenie zo SÚ?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčala by som Vám/Vášmu susedovi, aby najprv kontaktoval príslušný stavebný úrad ohľadom toho, aké podklady budú potrebné. Zároveň by som Vám odporúčala, aby ste sa so susedom vopred písomne dohodli, kto bude hradiť náklad na nový plot a príp. úpravy Vášho pozemku (zarovnanie jám, upratanie neporiadku a pod).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk