Ako sa brániť voči predaju podielu súrodencovi pod nátlakom?

Zodpovedané
8. mar 2024

Dobrý deň,

po smrti rodičov ostala v rodičovskom dome bývať sestra. Ja tam už 8 rokov nebývam. Teraz chce odo mňa kúpiť môj podiel za nižšiu sumu ako je výška môjho podielu. Apeluje tým, že som dom 8 rokov neužívala a o nič sa nestarala, čiže z morálneho hľadiska nemám právo na tak vysoké vyplatenie z domu.

Ako sa môžem brániť voči takémuto argumentu?

Nechcem pristáť na nižšiu sumu ako je výška môjho podielu pod nátlakom. Podiel jej chcem predať, ale za trhovú cenu podľa znaleckého posudku. Pristála som jediné na odrátaní jej osobných nákladov, ktoré do domu za 8 rokov investovala. Napriek tomu apeluje morálkou a trvá na ďalšom znížení ceny za môj podiel.

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci vyporiadania podielového spoluvlastníctva ste oprávnená žiadať presne to, čo uvádzate vo svojej otázke - trhovú cenu za spoluvlastnícky podiel zníženú o Váš podiel na investíciách do domu, ktoré ste po správnosti investovať mali, ale neinvestovali (t. j. v podstate to, čo za Vás investoval iný spoluvlastník).

Apel na morálku je v tomto prípade irelevantný. Z dobrej vôle by ste ho akceptovať mohli, ale nie je to povinné. Okrem toho - ak sestra v dome bývala, vznikala jej povinnosť podielať sa na nákladoch domácnosti aj z toho titulu, že dom aktívne užívala (prispievala k jeho opotrebeniu). Teda nielen z titulu spoluvlastníctva.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk