Ako zabezpečiť, aby som v prípade rozvodu získala naspäť mnou investované peniaze?

Zodpovedané
8. aug 2023

Dobrý deň,

s priateľom chceme kupovať do budúcna dom. Ešte nie sme manželia a budeme si brať spolu hypotéku. Každý už máme našetrené peniaze, len ja mám o nemalú čiastku viac.

Dá sa zmluvou zabezpečiť, že ak sa aj vezmeme a prípadne rozvedieme, tak sa mi ten rozdiel, o ktorý som investovala viac aj vráti?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade by ste v prípade rozvodu boli v rámci vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva oprávnená žiadať späť ten rozdiel (t. j. sumu investovanú naviac oproti priateľovi), no po mnohých rokoch sa tieto veci obvykle veľmi ťažko preukazujú. Chýbajú doklady, resp. z nich nie je jasné, koľko ktorý z partnerov investoval a pod.

Preto by som Vám odporúčala ešte pred kúpou domu a akoukoľvek investíciou spísať všetko do jednoduchej zmluvy.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk