Bývalý manžel má trvalý pobyt a sídlo podnikania na mojej adrese. Som nejako ohrozená?

Zodpovedané
27. sep 2023

Dobrý deň,

som rozvedená a žijem s dcérou v byte nadobudnutom pred svadbou. S bývalým manželom máme BSM vysporiadané ústnou dohodou. On býva v prenajatom byte a trvalý pobyt má zatiaľ stále v mojom byte. Založil si živnosť a adresa je totožná s adresou trvalého pobytu, čiže u mňa.

Môžu z toho pre mňa plynúť nejaké riziká?

Ak by si napríklad zobral ako živnostník úver a nesplácal ho, alebo ak by neplatil odvody, môže exekútor siahnuť aj na moju nehnuteľnosť a zariadenie domácnosti?

Ošetrili by sa možné riziká spísaním dohody o vysporiadaní BSM u notára?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri ústnom vyporiadaní BSM vzniká veľmi veľa rizík. Napr. že druhá strana poprie existenciu takéhoto ústneho vyporiadania. Preto by som Vám odporúčala, aby ste si od bývalého manžela čo najskôr vyžiadali potvrdenie o vyporiadaní (príp. dohodu o vyporiadaní nechali spísať u notára ako notársku zápisnicu).

Ak má manžel - SZČO vo Vašom byte trvalý pobyt a aj miesto podnikania, bude prípadný exekútor pri vymáhaní prípadných dlhov predpokladať, že veci v byte patria Vášmu exmanželovi. Vy budete musieť preukazovať, že to tak nie je, ak nebudete chcieť o ne prísť. To platí osobitne v prípade, že bolo BSM vyporiadané dohodou iba ústne. Ak by mal bývalý manžel u Vás iba pobyt a miesto podnikania a vyporiadanie BSM by bolo potvrdené písomne, riziká by boli oveľa menšie, ale nebolo by možné ich úplne vylúčiť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk