Dlh na daniach je 3 000 eur. Je možné, že dlžník bude musieť nastúpiť na výkon trestu?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

istá osoba neplatí dane a sociálne poistenie.

Môže sa stať, že ju vezmú do výkonu trestu?

Môže po výkone trestu žiadať splátkový kalendár?

Peniaze na splatenie dlhov osoba nemá. Dlh je cez 3 000 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe poskytnutých informácií nemožno jednoznačne posúdiť, či predmetné konanie napĺňa znaky trestnej činnosti. Je to však pravdepodobné.

V prípade daňovej trestnej činnosti prichádza do úvahy aj trest odňatia slobody. Je to však skôr zriedkavé. Páchateľ obvykle dlžnú sumu na poslednú chvíľu uhradí, čím sa zbaví trestnosti. Okrem toho - pri takejto nízkej dlžnej sume by súd zrejme preferoval len podmienečný trest kombinovaný s peňažným trestom.

Splácanie dlhu v splátkach sa pripúšťa, ak to odôvodňujú pomery páchateľa.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk