Dostala som písomné upozornenie, lebo som počas práce telefonovala. Môžem sa odvolať?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

som slobodná mamička a pracujem ako pedagóg. Počas vyučovacej hodiny som mala telefonát zo škôlky ohľadom mojej dcérky, že má zdravotný problém. Žiakom som na chvíľu dala prácu, vyšla som na chodbu a zavolala do škôlky. Kolega to povedal riaditeľke a tá mi dala písomné upozornenie, že som telefonovala počas hodiny. Dôvod som jej uviedla, avšak to neakceptovala. Na dieťa som sama.

Môžem sa voči tomu odvolať?

Má zamestnávateľ plné právo mi dať písomný záznam za porušenie pracovného poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

z ľudského hľadiska Vám rozumiem, no zamestnávateľ nie je povinný brať do úvahy Vaše rodinné pomery.

Zamestnávateľ je v zásade oprávnený sám rozhodovať o tom, čo bude považovať za porušenie pracovného poriadku a komu dá v tejto súvislosti napomenutie za porušenie pracovnej disciplíny. Osobne by som sa skôr prikláňala k tomu, že v danom prípade o porušenie pracovnej disciplíny nejde. Teda ak to bola ojedinelá situácia. Nepoznám však všetky relevantné okolnosti, aby som túto situáciu mohla posúdiť podrobnejšie.

Zákonník práce nepozná odvolanie voči napomenutiu. Zároveň je treba vziať do úvahy, že by to ani pre Vás nemalo veľký význam, pokiaľ sa Vám zamestnávateľ nesnaží dať výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny. Ak by Vám výpoveď z tohto dôvodu dal, mohli by ste neplatnosť výpovede napadnúť súdnou cestou.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk