Jasle budú zatvorené počas pracovného dňa. Máme nárok na vrátenie poplatku?

Zodpovedané
27. nov 2023

Dobrý deň,

môj syn začal navštevovať jasle. Uzavreli sme zmluvu, v ktorej sa uvádza, že jasle zabezpečujú opateru dieťaťa v pracovných dňoch mimo dní od 23.12. až do 7.1. Budeme platiť paušálne v režime opatera 3x týždenne plus obedy. Režim je možný aj 5x týždenne.

16.11.2023 sa jasle rozhodli z dôvodu, že majú viac pracovníkov PN, že budú zatvorené, aj keď ide o pracovný deň. My sme ešte len v etape adaptácie, teda platíme hodinovo a nie paušál. Avšak pýtala som sa učiteľky, že ak zavrú počas pracovného dňa, či rodičom, čo idú v režime 5x týždenne, zatvorenie kompenzujú. Odpovedala, že vracajú len platbu za obedy. Podľa môjho názoru tým porušujú zmluvu. Prekážka je na ich strane. Dávam tam dieťa, pretože to potrebujem a nemienim platiť za opateru, ku ktorej nedochádza.

Mýlim sa?

Čo v takej v situácii robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či ide o jasle súkromné alebo štátne, resp. či na Vašu situáciu nejakým spôsobom pamätá štatút o zriadení jaslí, obchodné podmienky jaslí, príp. iný podobný dokument. Primárne tam by ste mali hľadať odpovede na Vaše otázky.

Avšak intuitívne by som povedala, že máte pravdu. Je nelogické, aby ste platli za službu, ktorú nedostanete. Osobitne vtedy, ak je to z toho dôvodu, že jasle nemajú náhradu za zamestnancov na PN a prekážka je jednoznačne na ich strane.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk