Je možné napadnutie darovacej zmluvy?

Zodpovedané
29. jún 2023

Dobrý deň,

15 rokov dozadu moja babka darovala byt darovacou zmluvou svojmu synovi - môjmu otcovi. Vtedy spísali zvlášť aj čestné vyhlásenie, že otec sa postará o babku, keď bude chorá a dochová ju. Inak babka môže zrušiť darovaciu zmluvu a byt mu zobrať.

Babka má ešte 2 dcéry, tie o tomto darovaní nevedeli. Obidve dostali byty asi 30 rokov dozadu, ktoré už dávno predali. Ústne bolo medzi nimi ako 3 súrodencami dohodnuté, že tento predmetný byt zostane už len môjmu otcovi. Babka to ale poistila tou darovacou zmluvou, o ktorej jej 2 dcéry nevedeli. Počas celých rokov mal otec s babkou veľmi dobré vzťahy.

Babkine dcéry sa teraz dozvedeli, že ich mama darovala byt len synovi a hnevajú sa, chcú to napadnúť. Babka vzhľadom na jej už teraz vysoký vek, stareckú demenciu a pod nátlakom dcér povedala, že ona byt prepísať nechcela. Čo ale nie je pravda. V tom čase, keď ho darovala otcovi, bola úplne v poriadku, nemala žiadne zdravotné problémy a ani záznamy u lekárov.

Otec medzičasom daroval ten byt mne, svojej dcére s tým, že tam má doživotné právo bývania. Babka v mojej darovacej zmluve už spomínaná nie je.

Akú šancu majú uspieť, ak na súde napadnú prvotnú darovaciu zmluvu medzi otcom a babkou?

Môžem prísť ja o byt?

Viem aké sú podmienky, kedy môžu napadnúť zmluvu, pre zlé vzťahy atď.... Nič také sa reálne nedeje. Ale babka sa momentálne s otcom kvôli tomuto nebaví, dcéry ju nahuckali. Nevieme čo sa s ňou teraz deje, nemôžeme sa teda o ňu ani starať.

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby Vaše tety pri napadnutí pôvodnej darovacej zmluvy boli úspešné, by museli preukázať, že babka naozaj bola k darovaniu pred 15 rokmi prinútená.

To, že babka dnes tvrdí, že byt darovať nechcela, by podľa môjho názoru nemalo byť dostatočné. V každom prípade sa pripravte na to, že ak celá záležitosť dostane na súd, budete musieť vy a Váš otec preukazovať, aké boli vzťahy medzi Vami a babkou po darovaní bytu pred 15 rokmi ako aj to, že babka bola vtedy svojprávna (t. j. že dobre vedela, čo robí) a dnes už trpí demenciou (takže je ľahko ovplyvniteľná) ako aj to, že tety dostali od rodičov tiež nejaké nehnuteľnosti (inými slovami, že žiadne dieťa nebolo ukrátené).

Ako dôkaz môžu poslúžiť svedectvá (susedov, známych, babkiných lekárov) a aj akékoľvek listiny (napr. rodinná korešpondencia /blahoželania k narodeninám/, babkin denník) alebo iné dôkazy. Napr. videá z rodinných osláv, babkina účasť v klube dôchodcov, príp. to, že predávala zeleninu na tržnici. Proste čokoľvek, čím preukážete, že to babke v dobe podpisu kúpnej zmluvy "dobre myslelo" a že mala s Vašou časťou rodiny aj po darovaní dobré vzťahy.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk