Je možné podať trestné oznámenie na osobu, ktorá klame a predáva cez internet?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

sme skupina mamičiek, ktorá kúpila tovar od jednej predávajúcej na tehotenskom fóre. Peniaze sme previedli na jej účet a do dnešného dňa nemáme tovar a ani peniaze. Celková suma za nákupy je cca 300 eur.

Je možné na dotyčnú osobu podať trestné oznámenie?

Keď žiadame peniaze naspäť, tak sa vyhráža. Mení svoje profily, mení čísla účtov a naďalej klame.

Ako máme postupovať?

Ďakujeme za odpoveď

Dobrý deň,

v tomto prípade je vhodné a aj odôvodnené, aby ste podali trestné oznámenie.

Oznámenie môže podať ktorákoľvek z Vás (stačí jedna osoba). Myslíte však na to, že konanie bude mať oveľa väčšiu šancu na úspech, ak k trestnému oznámeniu doložíte dôkazy o tvrdených skutočnostiach:

  • Dôkaz o tom, že vzniknutá škoda prekračuje hodnotu 266 eur - vtedy ide o trestný čin.
  • Dôkazy o vyhrážkach a klamstvách.

Na základe toho by som odporúčala k oznámeniu priložiť kópie kompletnej komunikácie medzi poškodenými a páchateľkou (inzeráty a následne screenshoty komunikácie na dotknutom fóre, cez messenger a pod.), kópie príkazov z internet bankingu, ktorými ste páchateľke zasielali peniaze, screenshoty jej profilov a pod.

Ak máte záujem o poradenstvo v súvislosti s prípravou trestného oznámenia, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk